Mesken içi şiddete karşı şirketler ağı hayata geçti

İSTANBUL (İGFA) – Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın takviyesi, TÜSİAD’ın iş birliği...

Mesken içi şiddete karşı şirketler ağı hayata geçti

İSTANBUL (İGFA) – Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın takviyesi, TÜSİAD’ın iş birliği ile Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu’nun uygulayıcı iştirakinde yürütülen “İş Dünyası Konut İçi Şiddete Karşı – Business Against Domestic Violence (BADV)” projesi 10. yıl dönümüne yaklaşırken yeni bir oluşumla daha da güçlenerek büyüyor.

Projeye farklı devirlerde dahil olan 100’e yakın şirketin birbiriyle kurduğu irtibatı, birbirlerinden aldıkları ilhamı, süreçteki tecrübeleri ile edindikleri bilginin paylaşımını artırmak, yeterli uygulamaları yaygınlaştırmak ve yeni şirketler ile büyüyerek güçlenmek amacıyla “Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı” hayata geçirildi.

Ağ’ın tanıtım aktifliği, kamu, özel bölüm, sivil toplum, akademi ve milletlerarası tertiplerin önde gelen temsilcileri ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Projenin uygulayıcı ortağı Sabancı Üniversitesi’nin Kurumsallaşma ve Toplumsal Katkı Süreçlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini toplumların gelişiminin önünde değerli bir pürüz olarak gördüğünü belirterek, toplumsal şiddeti besleyen kıymetli ögelerden biri olan mesken içi şiddete yönelik gayretin de, yalnızca bireyler için değil, tıpkı vakitte kurumlar ve tüm yönetimsel yapılar için de farklı sorumluluklar yarattığını söyledi.

Projenin destekçilerinden Sabancı Vakfı’nın Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Sabancı Vakfı’nın yarım asra yakın müddettir, tüm bireylerin haklardan eşit yararlandığı bir toplum hayaliyle çalıştığını belirterek; bayanların eğitimde, istihdamda ve toplumsal hayata iştirakte olduğu üzere her alanda haklarına erişebilmeleri için farklı dallarda iş birliklerine imza attıklarını söyledi.

Proje ortağı TÜSİAD’ın İdare Konseyi Lideri Orhan Turan, bayana yönelik şiddetle uğraş etmeden toplumsal cinsiyet eşitliğinin öbür alanlarında da istediğimiz ilerlemenin sağlanamayacağının altını çizerek, toplumsal cinsiyet eşitliği için kurumsal dönüşümü iş yerlerinden başlayarak harekete geçirebildiğimiz sürece somut ve kalıcı tahlillere ulaşılabileceğini vurguladı.

Projenin bir başka destekçisi Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ismine, UNFPA’in Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Yöneticisi’ni temsilen konuşan Toplumsal Cinsiyet Danışmanı Gabriela Alvarez Minte, UNFPA’in toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşılık vermek ve azaltmak için çalışan önder kurumlardan biri olarak 150’den fazla ülkede bu alanda çalışmalar yürüttüğünü kaydederek, Türkiye’de de konut içi şiddetle uğraş alanında en başından beri iş dünyası ile yakın iş birliği içinde çalışmaktan memnunluk duyduklarının altını çizdi.