Uzmanlar mevsim geçişinde alerjisi olanların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı

Uzmanlar mevsim geçişinde alerjisi olanların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı İSTANBUL Bağcılar Eğitim ve Araştırma...

Uzmanlar mevsim geçişinde alerjisi olanların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı

Uzmanlar mevsim geçişinde alerjisi olanların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı

İSTANBUL Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Engin Atay, bağışıklık sisteminin bir bozukluğu olan alerjinin, bilhassa bahar ve yaz aylarında hayat kalitesini düşüren tepkilere neden olabildiğini, hava durumundaki değişimlerin ise insan psikolojisini olumsuz etkilediğini belirtti.

Bağışıklık sisteminin bir bozukluğu olan alerji, bilhassa bahar ve yaz aylarında ömür kalitesini düşüren tepkilere neden olabiliyor. Bağışıklık sisteminin immünoglobülin-E ismi verilen bir antikor tarafından fazla uyarılması sonucu ortaya çıkan yanlış alarm durumu bedenin pek çok bölgesini etkileyebiliyor. Prof. Dr. Ahmet Engin Atay, alerjiye karşı birinci tedbirin korunmaktan geçtiğini söyledi. Atay, hava durumundaki değişimlerin ise insan psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi.

“En sık gördüğümüz hastalıklar enfeksiyon hastalıkları”

Konu ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulunan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Engin Atay, “Özellikle mevsim değişimlerinde ilkbahar ve sonbahar periyotlarında hava değişimine bağlı olarak insanlarda birtakım hastalıkları daha sık görüyoruz. Lakin bilhassa belirli hassas kümelerde örneğin 65 yaş üstü, yeni doğanlar, hamileler ya da kronik hastalığı olanlar üzere bireylerde bu durumları daha sık ve daha bariz görüyoruz. En sık gördüğümüz hastalıklar enfeksiyon hastalıkları, bilhassa grip ve öteki viral hastalıkları biz mevsim ve hava değişiminin daha bariz olduğu devirlerde sık görüyoruz. En baş nedeni de bağışıklık sistemindeki değişiklikler. Bağışıklık sisteminin gücünü belirleyen genetik faktörler lakin onun dışındaki birtakım faktörler de belirliyor. Beslenmemiz, idman yapıp yapmamamız, uyku nizamımız, kâfi sıvı alıp almamamız üzere durumlarda belirliyor. Biz hastalara bilhassa kâfi sıvı almalarını en başta çok kıymetle belirtiyoruz. Onun dışında spor ya da antrenman yapmalarını öneriyoruz. Tekrar bu durumda kronik hastalığı varsa kendi doktoru tarafından antrenman yapabileceğini yahut ne ölçüde idman yapabileceğinin bilgisini almasını öneriyoruz. Onun dışında en az 6-8 saat uyku her bireyin bağışıklık sistemini zinde tutması için değerli. Bizim mevsim değişikliğinde gördüğümüz hastalıklar dışında, bir de insanların ruhsal durumlarında değişiklik görebiliyoruz. Bilhassa biraz daha hayattan az zevk alma ve depresif semptomlar görebiliyoruz. Bazen şahıslar bunu net olarak fark etmiyor ancak yorgunluk, huzursuzluk, halsizlik üzere dışa vurabiliyor. Bunları daha çok görüyoruz. Bunun dışında alerjik durumları daha sık görüyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Sümeyye İnal – Şimdiki