Meme Kanserinde Kontrol Senin Elinde

Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde “Kontrol Senin Elinde” aktifliği düzenlendi....

Meme Kanserinde Kontrol Senin Elinde

Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde “Kontrol Senin Elinde” aktifliği düzenlendi.

Tiyatro oyuncusu ve TV programı sunucusu Seren Fosforoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen programda, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Böler ve Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aylin H. Bayrak; göğüs kanseri teşhis ve tedavi teknikleri ile ilgili bilgiler verirken, toplumsal medyanın ünlü tanıdık isimleri de çeşitli sorularla günün mana ve değerine dikkat çekerek bayanlara farkındalık kattılar.

Ekim ayı boyunca bayan kanserleri ve bilhassa de göğüs kanseri konusunda farkındalık yaratmak için bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı bu devir, ülkemizde de çeşitli aktiflik programları ile dikkatleri çekerken ‘Erken teşhis ve tedavi’ konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Meme kanseri farkındalığına dikkat çekmek için düzenlenen aktiflikte bir ortaya gelen uzman isimler, göğüs kanseri teşhis ve tedavi formülleri hakkında bilgi verdi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Böler, göğüs kanseri riskinin yaşla birlikte arttığına dikkati çekti. 80 yaşına ulaşan her 8 bayandan birinin göğüs kanseri teşhisi aldığını söz eden Böler, ‘erken evrede göğüs kanserinin çok başarılı bir halde tedavi edildiğini, bu oranın yüzde 90’ın üzerinde olduğunu’ lisana getirdi.

Yaşam biçiminin kansere yakalanma açısından kıymetli olduğunu vurgulayan Böler, “Spor yaparak ve olağan kiloda kalarak göğüs kanseri riskini yüzde 30 azaltabiliyorsunuz. Bilhassa menopozdan sonra alınan her 10 kilo, göğüs kanseri riskini artıyor. Menopoz sonrası bayanların kilo almasını istemiyoruz sağlıklı beslenmek çok kıymetli, organik beslenmemenin yanı sıra dünyada çok önemli bir D vitamini eksikliği var, D vitaminine çok dikkat edilmeli. Ayrıyeten A ve C vitamininden güçlü beslenmek, her türlü kanser tipini azalttığını biliyoruz.” dedi ve beslenmenin kıymetine değindi.

Rutin muayene ve kendi kendini muayenenin değerli olduğunu belirten Böler, ‘kadınların ayda bir kez ayna karşısına geçerek kendi kendini muayene yapması gerektiğini, bir anormallik fark edilmesi durumunda doktora başvurulmasını’ gerektiğini lisana getirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Derya Bayırlı Turan, göğüs kanserinde erken teşhisin kıymetine değinerek, “Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi bilgilerine nazaran tüm dünyada bayanlarda en sık görülen kanser çeşidi göğüs kanseri. Her 8 bayandan biri göğüs kanserine yakalanma riski taşıyor. Bayanların kendi kendine göğüs denetimi yapması teşhiste en değerli muayene biçimi.” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı