TOGG’dan sonra bir yerli daha! Türkiye’nin yeni elektrikli otomobili 2025’te yollarda olacak

İnegöl‘de Saloni Mobilya, Erhun Metal, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik iştirakinde...

TOGG’dan sonra bir yerli daha! Türkiye’nin yeni elektrikli otomobili 2025’te yollarda olacak

İnegöl‘de Saloni Mobilya, Erhun Metal, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik iştirakinde geliştirilen ve geçtiğimiz yıl kamuoyuna duyurulan elektrikli araç projesi Amperino ‘ya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan takviye geldi. Başlangıç olarak 66 milyon liralık verilen ucu açık teşvik 300 milyon TL’ye kadar çıkabilecek. Kent içine uygun olarak tasarlanan elektrikli araba 90 kilometre sürate ulaşacak ve 150 kilometre menzile sahip olacak.

“TÜRKİYE’DE BİRİNCİ KEZ YERLİ HUB MOTOR YAPILDI”

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Amperino İdare Şurası Lideri Yakup Canseven, “Biz bu işe 2019’da başladık. Evvel mental olarak 6-7 ay hazırlandık ve araştırmalar yaptık. Kavramsal tasarım dediğimiz, nasıl bir araç yapacağız, hangi sınıf olacak, kaç kişilik olacak, kent içi mi olacak, üzere bahislerle ilgili yaklaşık 6 ay çalışmalar yaptık. Mühendis arkadaşlardan 3 tane kurucu takım önderimiz var. Hem görsel tasarım hem de teknik tasarım grubunu 2020’de kurduk ve dizaynına başladık. Bu gün prestiji ile tasarımı dondurduk. Yani görsel dizaynların son hale getirdik ve artık kalıp çalışmalarına başladık. Bu esnada bakanlığa başvurduk. Aracın bütün kritik teknolojileri bize ilişkin. Yazılımı yüzde 100 özgün ve Amperino tarafından yapılıyor. Batarya Amperino tarafından paketlenecek ve toparlanacak. Motor birinci kez Türkiye‘de hub motor üretildi. Biz bir firmayla birlikte bütün bilgileri paylaşıp ve Türkiye‘de birinci sefer yerli bir hub motor yaptırdık. Bunun yanında araç çevreci olsun diye de imalatında çevreci eserler kullanmaya çalışıyoruz. Bu otomobilin aracın gövdesini keten asıllı bir gereç olan Bio Fiber’den üreteceğiz. Bunun bir evvelki teknolojisinde Karbon Fiber idi. Yani bu aracı tabiata terk ettiğinizde kendi kendine çözünerek tabiata karışabilecek” dedi.

“TEŞVİK 300 MİLYONA KADAR ÇIKABİLECEK”

Bu sene itibariyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na proje yazdıklarını hatırlatan Canseven, “Açılışta 66 milyon TL olmak üzere ucu açık bir teşvik aldık. 3 yılda projeyi kapatacağız ancak bu teşvikler 10 yıl sürecek. Burada makinasal yaptığımız bütün yatırımların vergi muafiyetleri üzere avantajları var. Hülasa 5’inci bölgedeki firmalar hangi teşviklerden yararlanıyorsa biz de tıpkı teşviklerden yararlanıyoruz. Bu kesimle ilgilenenler ortasında Amperino ile ilgili önemli beklentiler var. Bakanlık bize inandı ki ileride 300 milyona kadar çıkacak bir teşvik sağladı” diye konuştu.

“MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN ÇALIŞILABİLİR YAZILIMCI TEDARİKÇİLER LİSTESİNE GİRDİK”

Bakanlığın projeye inanmasının kendilerini motive ettiğini vurgulayan Yakup Canseven, “Biz otomotiv bölümü için daha Startup sayılırız. Buna karşın bu türlü bir teşvik almış olmak bizim için hem gurur verici hem de motive edici. Bizim için bu teşvikin bir öteki değeri ise ileride gün Avrupa Birliğinde yahut diğer projelere başvurduğumuzda bu bizim için referans olacak. Burada teknoloji, mühendislik, yerlilik kıymetli. Gerçek Vakitli İrtibat Sistemi (GİS) Türkiye’de birinci kez Amperino mühendisleri tarafından geliştirildi ve aracımızda kullanılacak. Aslında biz bir mühendislik grubuyuz ve araç bizim için bir çıktı. Biz şuan teknoloji geliştiriyoruz. Havelsan’dan Roketsan’dan üzere değerli firmalarımızdan birlikte yazılım geliştirme teklifleri oldu. Çok yeni bir firma olmamıza karşın, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın çalışılabilir yazılımcı tedarikçiler listesine girdik. “Aspilsan Türkiye de birinci kere pil üretti ve işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Ayrıyeten elektrikli araçların üretimi ve yan endüstrisi oluşması için bir farkındalık oluşturmak üzere bir misyonu da üstlenmeye çalışıyoruz. Bu husus çok değerli zira birinci olmak çok sıkıntı zira yan endüstrisi şimdi gelişmemiş bu kesimin yan endüstrisinin de gelişmesi gerektiği kanaatindeyiz” sözlerini kullandı.

“HEDEF ARACI 2023 CENEVRE FUARINDA SERGİLEYİP 2025’TE BANTTAN İNDİRMEK”

30 kişilik mühendis takımının etkin olarak çalıştığını kaydeden Yakup Canseven kelamlarını şöyle sürdürdü: “5 yazılım mühendisimiz Bilişim Vadisindeki yerimizde yazılım üzerine çalışıyor. Amperino 3 kişilik olacak. 1-2 hafta içerisinde artık birinci şasi prototipi yürütüp testlere başlayacağız. Maksadımız 2024 yılında bu aracı tam tekmil bitirerek Cenevre Otomotiv Fuarında sergilemek. Dünyanın her yerine satabilmek için E evrakı alacağız. Bu mevzuda başından beri homologasyon testleri ve belgelendirme için Finlandiya’dan yani AB den akredite Mobilite firması ile çalışıyoruz ki çıkan araç bütün teknik şartnamelere haiz olsun. Aracı çıkardıktan sonra 6-12 ay sürecek bir test ve belgelendirme süreci var. Bu süreç sırasında da biz artık seri üretim için fabrika ve seri üretim sınırı çalışmalarına başlayacağız. 2025 yılı üzere birinci araçlar banttan iner diye düşünüyoruz.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat