MİMDER’den 2022 yılı istişare toplantısı

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Lideri Mehmet Bülbüloğlu, “İnşaat kesimi olarak 2023 yılından temennimiz, hükümetimizin...

MİMDER’den 2022 yılı istişare toplantısı

Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Lideri Mehmet Bülbüloğlu, “İnşaat kesimi olarak 2023 yılından temennimiz, hükümetimizin atacağı adımlarla daha verimli bir yıl yaşamak” dedi.

MİM-DER 2022 yılı sonu kesim istişare toplantısını gerçekleştirdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Lideri Mehmet Bülbüloğlu, “2021 yılında İMKON öncülüğünde bir boykot düzenledik. Aslında çok tesirli ve genele yayılan, bütün vilayetlerde ve ulusal medyada çok önemli bir ses getiren boykottu. Çimento dalına efor ve teşebbüslerimize, bakanlıklar nezdinde yaptığımız görüşmelere karşın hala bir tahlil bulabilmiş değiliz. Çimentonun tonunun bin 500 liraya ulaştığını görüyoruz. Her şey yerli yerinde dururken inşaat temel gereç fiyatları artmaya devam ediyor. Bununla alakalı Rekabet Kurumu’na da tekraren şikayette bulunduk. Bakıldığında bu yalnızca çimentodan da ibaret değil PVC’de, burada en temiz demir kalacak lakin demirde, alüminyumda ve farklı inşaat materyallerinde yüzde 300, 400 hatta 500’lere varan maliyet artışları var” tabirlerini kullandı.

Fiyat artışlarına da değinen Bülbüloğlu, “Bugün PVC’nin hammaddesine baktığınız vakit pandemi periyodunda 800 dolardan 3 bin dolara çıktı. Günümüzde 700-800, bin dolara gerilemesine karşın materyal fiyatında 1 TL dahi düşüş olmadı. Bu ne bizim ne de vatandaşımızın cebine yansımadı. Biz çabamızı göstermeye, çabalamaya ve koşmaya devam edeceğiz. Yeni bir yıla giriyoruz. 2023 yılında kesim olarak bizleri nelerin beklediğini konuşacağız. İnşaat kesiminde nasıl bir yol izlenecek, bunları istişare edeceğiz. 2022 yılı hepimiz ismine sakin, üretim manasında çok kısır bir döngü haline geldi. Temennimiz 2023 yılında hükümetimizin atacağı adımlarla daha verimli bir yıl yaşamak. Bu noktada hiçbir vakit umudumuzu kaybetmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz” formunda konuştu.

Türkiye genelinde olduğu üzere yerelde de birtakım problemlerinin olduğunu lisana getiren Bülbüloğlu, “Yerelde de birtakım mal ve hizmet alımı yaptığımız tahlil ortaklarımız maalesef bir ortaya gelip, kartel oluşturarak fiyatları istedikleri üzere belirleyip, etraf vilayetlerde olmayan fiyatları bizlere dayattıklarına şahit oluyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dala bu darbeyi vuran tahlil ortaklarımızla bir tahlil üretemezsek, gerekli mercilere ileteceğiz. Bu kesimde kimse keyfi davranamaz, kimsenin anasının, babasının malı da değildir. Burada binlerce emekçi kardeşimiz ve vatandaşımız ekmek yiyor. Anayasamızın ilgili unsuru yeterince ‘vatandaşımızın barınma hakkı, en temel haklarından’ biridir. Bu gasp ediliyor. Biz her vakit bunun karşısında duracağız” diye konuştu. – MALATYA