TikTok yetkilileri: Türkiye bizim için kilit pazar

Son yılların tanınan görüntü paylaşım uygulamalarından TikTok, dünya genelinde kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Çin...

TikTok yetkilileri: Türkiye bizim için kilit pazar

Son yılların tanınan görüntü paylaşım uygulamalarından TikTok, dünya genelinde kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Çin merkezli uygulamanın, Türkiye’den de milyonlarca kullanıcısı bulunuyor.

TikTok yetkilileri, TBMM Dijital Mecralar Komitesi Toplantısı sırasında, milletvekillerinin yönelttiği birtakım sorulara yazılı olarak cevap verdi.

TikTok yetkilileri, topluluk kurallarını ihlallere karışan hesapları yahut aygıtları askıya aldıklarını yahut engellediklerini, bu kararlarda başka platformlarda ve çevrimdışı olarak mevcut olan bilgileri de dikkate aldıklarını; gerektiğinde hesapları ilgili yasal makamlara bildirdiklerini söz etti.

Verilen karşılıklara nazaran, 2021 birinci yarısı Türkiye‘de 113 resmi kaldırma talebi alındı ve bu talepler doğrultusunda topluluk kurallarını ihlal ettiği için 16, kanunları ihlal ettiği içinse 250 içerik kaldırıldı.

Haziran 2021 ile Aralık 2021 ortasında 113 erişim engelleme talebi alındı; büyük bir kısmı Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) ve Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından yapılan bu talepler sonucunda, 200 görüntü ve 18 hesaba erişim kısıtlandı; kelam konusu periyotta 15 kişisel talep alındı ve bu talepler sonucunda da 18 görüntüye erişim kısıtlandı.

“TÜRKİYE, TIKTOK İÇİN KİLİT PAZAR”

Türkiye’nin, TikTok için kilit değerde bir pazar pozisyonunda olduğunu belirten yetkililer, “Türkiye’deki milyonlarca kullanıcımız, platformu yaratıcılığını sergilemek ve eğlenmek için değerli bir mecra olarak kullanıyor.

Türkiye’deki topluluğumuzun bize duyduğu inancı çok önemsiyor ve platformu her gün TikTok’tan keyif alan milyonlarca insan için inançlı ve eğlenceli bir yer haline getirmek için çalışmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

Verilen bilgiye nazaran, global seviyede, TikTok’a 2021 yılının 3. çeyrek sırasında yüklenen tüm görüntülerin yaklaşık yüzde 1’i olan 91 milyondan fazla ihlal görüntüsü kaldırıldı.

Ayrıyeten, şirketin Türkiye’de İstanbul merkezli çalışan 100’ü aşkın işçisi bulunuyor.