Mars aracı Perseverance, kaya örnekleri toplamaya odaklanacak

NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılmış ve geçtiğimiz yılın başlarında kızıl...

Mars aracı Perseverance, kaya örnekleri toplamaya odaklanacak

NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılmış ve geçtiğimiz yılın başlarında kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne inmişti.

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha evvel hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıran Perseverance, gezegendeki birinci yılını tamamladı.

Keşif vazifesindeki araç, gezegenin jeolojisi ve iklimi hakkında bilgiler verirken, daha evvel görülmemiş netlikte manzaraları ve daha evvel duyulmamış Mars yüzeyindeki sesleri NASA’ya göndermeye devam ediyor.

İKİNCİ YILINDA MAKSAT KAYA ÖRNEKLERİ

NASA’nın Mars’taki misyonunun birinci yılını tamamlayan keşif aracı Perseverance’ın, kızıl gezegendeki ikinci yılında kaya örnekleri toplamaya odaklanacağı bildirildi.

Mars’ta geçirdiği 1 yıl içerisinde kendi sistemlerini ve Ingenuity helikopterinin sistemlerini deneyen Perseverance, ayrıyeten gezegenin kuzey bölgesindeki Jezero Krateri’nin yerinde 6 kaya örneği de topladı.

Perseverance ikinci yılına girerken asıl misyonu olan kaya örnekleri toplamak için kraterin yan kısımları ve eski ırmak deltasında keşif yapacak.

Mars gezgininin, gelecek iki yıl içerisinde olabildiğince kaya örneği toplayarak 2028’de gezegene iniş yapacak Mars Örnek Dönüş misyonuna aktarması isteniyor.

Perseverance, aşınmış krater duvarlarına giden en düzgün rotayı belirlemek için helikopter Ingenuity’nin uçuşlarında çektiği imgeleri kullanacak.

NUMUNELER DÜNYA’YA GELECEK

Perseverance, Mars yüzeyinde nizamlı olarak yaptığı seyahatlerle bulabildiği her küçük parçayı topluyor ve bunları saklamak için numune tüplerine yerleştiriyor. NASA, bu numuneleri 2030 yılında Dünya’ya getirmek üzere planlamalar yapıyor.