Teknosa birinci 9 ayda 10 milyar 789 milyon TL ciroya ulaştı

Bu yıl güçlü büyüme gayesiyle müşteri odaklı yatırımlarını sürdüren Teknosa, 2022 yılının birinci 9 ayında...

Teknosa birinci 9 ayda 10 milyar 789 milyon TL ciroya ulaştı

Bu yıl güçlü büyüme gayesiyle müşteri odaklı yatırımlarını sürdüren Teknosa, 2022 yılının birinci 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 118’lik büyüme ile cirosunu 10 milyar 789 milyon TL’ye taşıdı. Teknosa, birinci 9 ayda e-ticarette de brüt süreç hacmini (GMV), 1 milyar 597 milyon TL’ye çıkarırken yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe oranla yüzde 77 artış gerçekleştirdi.

Sabancı Holding iştiraklerinden, Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncü markası Teknosa, istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Pazaryeri dönüşümünden servis gelişimine tüm kanallarda müşteri tecrübesini daha da güçlendirmek için yatırımlarını sürdüren Teknosa’nın istikrarlı büyümesi, birinci 9 ay sayılarına da yansıdı. Teknosa 2022 yılının birinci 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 118’lik büyüme ile cirosunu 10 milyar 789 milyon TL’ye, net karını da 332,4 milyon TL’ye çıkardı. Teknosa.com’u şubat ayında dev bir pazaryerine dönüştüren Teknosa, üçüncü çeyrekte e-ticarette de brüt süreç hacmini (GMV), yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 77 artırarak birinci 9 ayda 1 milyar 597 milyon TL’ye ulaştırdı.

“Kalıcı ve sürdürülebilir büyüme modeline sahip bir Teknosa yarattık”

2022 yılı birinci 9 ay sonuçlarını kıymetlendiren Teknosa İdare Konseyi Lideri Hakan Timur, bu yıl güçlü bir büyüme kıssası oluşturmak emeliyle 220 milyon TL fiyatındaki yatırımları tek tek hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Çoklu kanalda gerçekleştirdiğimiz atılımlarla Teknosa’yı kalıcı ve sürdürülebilir büyüme modeline sahip bir şirkete dönüştürdük. Bu yılın birinci 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 118’lik büyüme ile ciromuzu 10 milyar 789 milyon TL’ye çıkardık. Bu başarıda emeği geçen tüm Teknosa takımlarını kutluyorum. Şubat ayında tüketicilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri iş modelimizi, dalımızdaki farklı birincilerle büyütmeye devam ediyoruz. Pazaryeri iş modelinin yeni bir fazı olarak eylül ayında toplumsal ticarete adım attık. Tıpkı vakitte toplumsal ticaretin başka bir kolu olan ve dünyada yükselen bir trende sahip canlı yayınla eser tanıtımı ve satışına da başladık. Müşteri tecrübesinde bizi farklılaştıran servis alanında da orijinal hizmetleri hayata geçirerek Türkiye’nin elektronik eserlerdeki en büyük servis ekosistemini oluşturma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Müşterilerimize teknoloji konusunda bütünsel bir tecrübe sağlamak için uçtan uca hizmet gücümüzü artırmaya ve dalın Türkiye’deki oyun kurucusu olarak önümüzdeki kıymetli fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. İklimlendirme dalındaki öncü markamız İklimsa ile Güneş Gücü Sistemleri (GES) alanında da büyümeyi sürdürüyoruz.”

“Tüm kanallarda en yeterli tecrübesi sunmak için yeniliklere imza attık”

Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin de mağazaları olan dijital bir platforma dönüşme gayesiyle 2022 yılı birinci 9 ayında pek çok yeniliğe imza attıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Alışveriş seyahati boyunca müşterilerimize tüm kanallardan daha güzel tecrübe sunabilmek için yatırımlarımızı aralıksız bir biçimde sürdürüyoruz. Bu yılın birinci 9 ayında ulaştığımız sonuçlar hem gittiğimiz yolun ne kadar hakikat olduğunu gösteriyor hem de bizi daha da güzelini yapmak konusunda cesaretlendiriyor. Şubat ayında dev bir pazaryerine dönüştürdüğümüz teknosa.com’da yeni hizmetlerle müşterilerimize yepisyeni bir alışveriş tecrübesi sunmaya başladık. ‘Bi’linkle Influencer Sensin’ projemizle teknoloji sever herkes için hiçbir ön şart olmadan, eser linklerini paylaşarak nakit çıkar sağlama fırsatı yarattık. Kiralabunu.com ile yaptığımız iş birliğiyle teknosa.com üzerinden 200’e yakın eser için kiralama hizmetini devreye aldık. Pazaryeri iş modeline dahil olan satıcılarımız için Akbank iş birliğiyle farklı finansman tahlilleri geliştirdik. Tıpkı vakitte seçili mağazalarımızda pazaryeri satıcılarımız da yerini almaya başladı. Haziran ayında tüketicilerimizle buluşturduğumuz müşteri odaklı yeni mağaza konseptimizi farklı mağazalarımızda da yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İklimlendirme dalındaki öncü markamız İklimsa ile faaliyete başladığımız Güneş Gücü Sistemleri (GES) alanında güçlü iş birlikleriyle yolumuza devam ediyoruz. Bugüne kadar konut, ziraî sulama ve endüstriyel tesisleri kapsayan toplam 7 MW gücünde 20 kıymetli proje ile muahede sağladık. Ayrıyeten bu alanda müşterilerimize finansman dayanakları sunmak ismine Akbank, Garanti ve Vakıf İştirak Bankaları ile iş birliklerine imza attık. Teknosa garantisini ve deneyimini taşıyan Preo eserleriyle bir düzgünlük hareketi başlattık. Preo eserlerinin satışlarından elde edilen gelirin muhakkak bir fiyatını farklı alanlarda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyoruz. Pek çok mükafatla de taçlanan uygulamalarımızı geliştirmeye, müşterilerimize, paydaşlarımıza, ülkemize bedel yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı