Resesyon kripto paraları nasıl etkileyecek

Dünyada yaşanan enflasyon ve potansiyel resesyon tehlikesi kripto paralar da dahil olmak üzere tüm finans...

Resesyon kripto paraları nasıl etkileyecek

Dünyada yaşanan enflasyon ve potansiyel resesyon tehlikesi kripto paralar da dahil olmak üzere tüm finans piyasalarını huzursuz ediyor. Birçok kripto para yatırımcısı ise bu piyasada çok fazla deneyim etmedikleri resesyonun kendilerini nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Gate.io Türkiye Ülke Müdürü Kafkas Sönmez, resesyonun kripto paralara olan olası tesirlerini açıklıyor.

Enflasyon tüm dünyada insanların ana gündemine yerleşmiş durumda. Tabi sırf insanların değil merkez bankalarının da meşguliyeti son vakitlerde bu tarafta. Fakat enflasyonla gayret bu kadar önemsenirken resesyon tehlikesi de kapımızı çalmaya başladı. Birçok global ekonomik kuruluş bu tehlikeye karşı ihtarda bulunuyor. Hala genç bir yapıya sahip olan kripto para piyasalarının ise resesyona karşı nasıl bir reaksiyon vereceği merak ediliyor. Küresel kripto para borsası Gate.io’nun Türkiye Ülke Müdürü Kafkas Sönmez, resesyonun kripto paralar üzerindeki mümkün tesirlerini açıklıyor.

Faiz artırımları iktisattaki çarkları yavaşlatıyor

Pandemiyle birlikte bozulan tedarik zinciri ve Rusya ile Ukrayna ortasında gerçekleşen savaş sonucunda güç fiyatlarında yaşanan sert yükseliş dünya iktisadında enflasyon ve resesyon beklentisi olarak kendini gösterdi. Bilhassa ABD ve Avrupa’da enflasyonun son yılların doruğuna çıkmasıyla merkez bankalarının para siyasetlerinde sıkılaştırıcı bir tavır sergilediğini gördük. Uğraştaki birinci öncelik olarak enflasyon belirlendi ve müdahale aracı olarak da faiz seçildi. Geçtiğimiz periyotta başta Fed ve ECB olmak üzere birçok merkez bankası faiz artırımında bulundu. Lakin yapılan bu faiz artırımı iktisattaki çarkların daha yavaş dönmesine sebep oluyor. Bu da beraberinde resesyon tehlikesini getiriyor.

Enflasyon ve resesyon kaygısıyla global iktisatta yaşanan ekonomik çalkantı klâsik piyasaları olduğu üzere kripto para piyasalarını da tesiri altına alıyor. Beklentiler doğrultusunda hareket eden piyasalar bu beklentiyi oluştururken birden fazla vakit enflasyonu takip ediyor. Enflasyondaki yükseliş faizin artırılacağına dair bir beklenti yaratırken, enflasyonda gerçekleşen düşüş faizin indirilmesine yönelik bir beklenti oluşturuyor. Faizin yükseldiği ortamda ise piyasalar negatif bir seyir izliyor.

Enflasyon mu, resesyon mu?

Başta Fed olmak üzere birçok merkez bankası enflasyon ve resesyon ortasında yaşanan ikilemde enflasyonu dikkate alacaklarını belirtmişti. Lakin bugüne kadar enflasyonla uğraşta kullanılan faiz artırımı silahı resesyon tehlikesinin daha da güçlenmesine sebep oluyor. Öte yandan küresel finans kuruluşları resesyon tehlikesine karşı ikazlarda bulunuyor. Resesyonun başta istihdam ve finansal piyasalar olmak üzere birçok ekonomik göstergeyi etkilemesi bekleniyor. Kripto para piyasaları da her ne kadar bağımsız bir yapıya sahip olsa da global ekonomik gelişmelerden etkilenebiliyor. Resesyon üzere iktisadın darboğaza düştüğü periyotlar ister istemez ekosisteme ziyan veriyor.

Merkez bankalarının resesyon yerine enflasyonu önemseyeceklerini açıklaması piyasaları dolaylı beklentiler içerisine soktu. Resesyon tehlikesine karşı bir müdahale beklemeyen piyasalar, enflasyonda düşüş yaşanmasını ve sonrasında para siyasetlerinde gevşeme yaşanmasını ümit ediyor. Bunun gerçekleşmesi de çoğunlukla ana maliyet kalemlerinden güç emtialarının fiyatlarında düşüş yaşanmasına bağlı. Yani resesyonu önemsemeyen merkez bankalarının düşen enflasyon sonrası para siyasetinde gevşemeye gitmesi potansiyel resesyon tehlikesinin de dozajını düşürüyor.

Kripto paralar piyasaya dahil olan kurumsal yatırımcılarla birlikte klâsik piyasalarla olan korelasyonunu artırdı. Münasebetiyle global çapta yaşanan gelişmeler piyasaları direkt etkileyebiliyor. Resesyon da bunlardan bir tanesi. Fakat kripto paraları klasik piyasalardan ayrıştıran ana ögenin temelinde yatan teknoloji ve ideoloji olduğunu unutmamak gerekiyor. Kripto ekosistemi bugün dünya iktisadında yaşanan dalgalanmalardan etkilense de geleceğe yönelik beklenti ve umut taşımaya devam ediyor. Bu durumda beklenen tesirler karşısında yatırımcıların dikkatli olmalarına rağmen uzun vadede odağa alınan maksatların göz gerisi edilmemesi gerekiyor.

Risk Uyarısı: Kripto para ticareti yüksek riskli bir piyasadır. Gate.io sırf ticaret ortamı sunar ve ticaret hizmeti sağlar. Ticari kayıplarınızdan Gate.io sorumlu değildir. Lütfen her vakit dikkatli halde kripto para ticareti gerçekleştirin.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı