‘Tarımda amaç, insanları doğduğu yerde doyurmak’

Samsun Vilayet Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, amaçlarının kırsaldan kente göçü önlemek, hatta bilakis...

‘Tarımda amaç, insanları doğduğu yerde doyurmak’

Samsun Vilayet Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, amaçlarının kırsaldan kente göçü önlemek, hatta bilakis çevirmek suretiyle ‘insanları doğduğu yerde doyurmak’ olduğunu söyledi.

Samsun Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yılsonu kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün mesken sahipliğini yaptığı toplantıda Samsun ve ilçelerinin ziraî durumu görüşüldü. Toplantının açılış konuşmasını Vilayet Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptı. Sağlam, “2022 yılı içerisinde hem ilçelerimizde gerek projelerimiz gerekse bakanlığımızın tekrar uygulamaya koyduğu hususlarla ilgili kıymetlendirme ve bilgilendirme yapacağız. Çünkü bizim gayemiz; kırsaldan kente göçü önlemek, hatta aksine çevirmek suretiyle insanları doğduğu yerde doyurmaktır. 2022 yılı, kurumsal amaçlarımız manasında başarışı bir yıl olmuştur” dedi.

“Samsun’un coğrafya özelliğinden ötürü tarımın sevk ve yönetimi hakikaten zor”

Kaymakam Cevdet Ertürkmen ise “Baktığımız vakit Samsun çok büyük farklılıklar arz ediyor. Kıyı ilçelerimiz var, iç kesimde ilçelerimiz var. Coğrafya çok faklı. Eser deseni çok farklı. Balıkçılıktan geçiyoruz, yazlık kışlık zerzevat, fındığa geçiyoruz sonra şeker pancarına geçiyoruz, çok farklı kenevire geçiyoruz. Coğrafyanın farklılığı bize eser çeşitliliği sunuyor. Münasebetiyle sizler ilçelerde Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü yönetim eden beşerler olarak çok farklı eser deseni ile çok farklı hususlarla çok farklı mevzuatla uğraşıyorsunuz. Bu vesile ile Samsun büyük bir farklılık arz ediyor birtakım vilayetlere nazaran. Samsun’un coğrafya özelliğinden ötürü tarımın sevk ve yönetimi sahiden sıkıntı. O vesile vilayet sizlere büyük işler düşüyor. Ben Tarım ve Orman Bakanlığı’nın siyasetlerini uygulayan siz kıymetli idarecilerimizle birlikte olmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum” sözlerini kullandı. – SAMSUN