Arçelik, Mısır’da Beyaz Eşya Fabrikasının Temellerini Attı

Dünyanın önde gelen mesken teknolojileri şirketi Arçelik, global büyüme seyahatine yeni bir üretim merkezini daha...

Arçelik, Mısır’da Beyaz Eşya Fabrikasının Temellerini Attı

Dünyanın önde gelen mesken teknolojileri şirketi Arçelik, global büyüme seyahatine yeni bir üretim merkezini daha ekliyor. 2012 yılından bu yana Mısır’da Beko markasıyla pazarlama ve satış faaliyetleri yürüten Arçelik, 100 milyon dolarlık yatırımla bir beyaz eşya üretim tesisinin temellerini attı. Şirket, yeni fabrika ile Ortadoğu ve Afrika bölgesine ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Dünya genelinde 9 ülkede 30 üretim tesisi ile faaliyet gösteren Arçelik, global büyümesine yeni yatırım atağıyla devam ediyor. 2012 yılında Beko markasıyla Mısır pazarına giren Arçelik’in, 100 milyon dolar yatırımla inşa ettiği beyaz eşya üretim tesisi tamamlandığında 2 bin bireye istihdam sağlayacak. Yeni bölgesel üretim merkezi olması hedeflenen fabrikanın üretiminin yüzde 60’ından fazlasının, başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere birçok bölgeye ihraç edilmesi planlanıyor. 2023 yılında tamamlanması planlanan, 114 bin metrekarelik alana sahip fabrika, 1,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacak. Yıllık 250 milyon dolar ihracat potansiyeli olan fabrikada birinci kademede soğutma eserleri, kombi, fırın, ankastre ve ocak; ilerleyen devirlerde ise klima, televizyon ve çamaşır makinesi üretilecek.

7 Aralık 2022 tarihinde Kahire’de gerçekleşen fabrikanın temel atma merasimi; Türkiye’nin Mısır Büyükelçisi Salih Şen, Koç Holding Sağlam Tüketim Kümesi Lideri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, Beko Mısır Ülke Müdürü Ümit Günel ve üst seviye devlet vazifelilerinin iştirakiyle gerçekleşti.

Törende konuşan Koç Holding Sağlam Tüketim Kümesi Lideri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Mısır uzman iş gücü ve yatırım teşvikleriyle global şirketlere fırsatlar sunan potansiyeli yüksek bir pazar. Arçelik küresel büyüme seyahatinde stratejik bir yatırımı daha hayata geçiriyoruz. Mısır’da üretime geçmemiz bölgedeki uzun vadeli taahhütlerimizin güçlü halde ardında durduğumuzun değerli bir göstergesi. Arçelik’in global pazarlarda edindiği güçlü deneyim ve sürdürülebilirlik vizyonuyla hayata geçireceği fabrikanın, sürdürülebilir kalkınma ve gelişmiş üretim teknolojileri açısından bir model oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ise şunları söyledi: “Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya markalarından biri olan Beko’nun, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde de bir muvaffakiyet öyküsü yazabileceğine inanıyoruz. Mısır, artan nüfusu, gelişen iktisadı ve stratejik pozisyonu ile bölgedeki büyüme amaçlarımıza ivme kazandıracak. Mimarisinden materyal seçimine, üretim süreçlerinden geri dönüşüme sürdürülebilirlik odağında tasarlanan fabrikamız, su ve güç verimliliği amacı ve “sıfır atık” vizyonu ile faaliyet gösterecek. Arçelik olarak, yetkinliklerimizi Mısır’ın sunduğu fırsatlarla birleştirerek küresel pozisyonumuzu daha da üste taşımayı amaçlıyoruz.

Mısır’da perakende ve satış sonrası hizmet ağına da yatırım yapılacak

Üretimin yanı sıra çağdaş perakende ve satış sonrası hizmet ağına da yatırım yapacak olan Arçelik, Mısır’daki 500 mağaza ve 83 hizmet noktasına ek olarak 250 yeni mağaza ve 50 yeni hizmet noktasını tüketicilerle buluşturacak.

Yeni fabrika, Afrika pazarındaki tüketicileri ‘gezegeni uygunlaştıran teknolojilerle’ buluşturacak

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine alan Arçelik, Mısır’da temeli atılan fabrikayı da bu anlayış çerçevesinde inşa edecek. Fabrika, tüm dünyada geçerliliği bulunan yeşil bina sertifikası LEED’in altın standartlarına uygun olarak hayata geçirilecek. “Sıfır Atık” statüsünde faaliyet gösterecek fabrikanın çatısında da güneş panelleri yer alacak.

Dünyada en fazla Ar-Ge yatırımı yapan Türk şirketlerinden biri olan Arçelik, ‘gezegeni uygunlaştıran teknolojileri’ Afrika pazarındaki tüketicilerle buluşturarak kesimin yeşil dönüşümüne ve iklim krizi ile gayretine katkı sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı