Son dakika haberleri… Uzmanı Doktor Kaya: “Hatırlatma dozu yapılmadığı takdirde ölüm riski çok yüksek”

Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Hekim Şerife Kaya, vilayet genelinde son günlerde Covid-19...

Son dakika haberleri… Uzmanı Doktor Kaya: “Hatırlatma dozu yapılmadığı takdirde ölüm riski çok yüksek”

Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Hekim Şerife Kaya, vilayet genelinde son günlerde Covid-19 hadiselerinde azalma olduğunu belirterek, hatırlatma aşılarının yapılması ile hastanede yahut ağır bakımdaki yatışların azaldığını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Tabip Şerife Kaya, Covid-19’un Omicron varyantları tüm ülkede tesirini gösterirken, BA.4 ve BA.5 varyantlarının evvelki varyantlara nazaran daha bulaştırıcı ve belirtilerinin daha uzun sürdüğünü, bundan ötürü insanları çok kolay hasta ettiğini belirtti. Hiç aşı olmamış yahut hatırlatma dozunu yaptırmamış vatandaşları hatırlatma aşısı yapması konusunda ikazda bulunan Uzman Hekim Kaya, “Tüm dünyada Covid-19 pandemisi devam etmektedir. 3-4 ay öncesinde Covid-19 müspet olay sayısı vilayetimizde tek tük olacak kadar azalmıştı. Lakin temasın ve bulaştırıcılığın artması ile olay sayıları artışa geçti. Kalabalık bulaşıcı ortamların arttığı Kurban Bayramı sonrasında vilayetimizdeki toplam olumlu olay sayısı günlük 150-200’ü buldu. Bizler bu süreçte Covid servisimizi tekrar açtık ve yatış endikasyonu olan hastalarımıza uygun tedavileri vererek şifa ile taburcu ettik. Son günlerde müspet olay sayılarımız azalma eğiliminde. Vilayet genelinde müspet olay sayımız 30-40 civarındadır. Bu dalgada omicronun alt varyantları olan BA.4 ve BA.5 varyantları hakim. Bu varyantların evvelki varyantlara oranla çok daha bulaştırıcı ve semptomlarının daha uzun sürdüğünü biliyoruz. Bu varyantlar tıpkı vakitte hiç aşı olmamış yahut hatırlatma dozunu yaptırmamış olan insanları çok kolay hasta ve enfekte ediyor. Bu noktada aşının değerini vurgulamak gerekir. Hiç aşı olmamış olanların 4 sinovac yahut 3 biontech aşısını uygun aralıklarla yaptırmasını öneriyoruz” dedi.

Hatırlatma dozunu kimlerin yapması gerektiğini de belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Kaya, “2 biontech aşısı olmuş olanlar, 2 sinovac ve 1 biontech aşısı olmuş olanlara yahut 3 sinovac aşısı olmuş olanlara hatırlatma dozunun yapılması önerilmektedir. Bunun yanında 2 sinovac ve 2 biontech yahut 3 biontech aşısı olmuş olanların da riski yüksek ise yani 50 yaş üstü ise kalp, böbrek yetmezliği yahut kanser üzere bağışıklığı baskılanan hastalıkları var ise sıhhat çalışanı üzere hastalık bulaş riski yüksek ise ek hatırlatma dozu yapılması önerilmektedir” tabirlerini kullandı.

“HATIRLATMA DOZUNU YAPTIRMAMIŞ İNSANLARIN VEFAT RİSKİ ÇOK DAHA YÜKSEK”

Hatırlatma dozunun yapılmadığı takdirde nelere yol açabileceği hakkında açıklamalarda bulunan Kaya, “Maskeyi de ihmal etmemeliyiz. Bilhassa hastanelerde maske kullanım zorunluluğunun hala daha devam ettiğini unutmamalıyız. Tekrar kalabalık, bulaş riskinin yüksek olduğu ortamlarda maske kullanımını öneriyoruz. Hatırlatma dozunu yaptırmamış olan hastaların daha kolay hasta olduğunu, hastaların ağır geçirdiğini, hastane yatış riskinin daha yüksek olduğunu, hatta birtakım hastalarda ağır bakım riski ve mevt riskinin çok daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle insanların hatırlatma dozunu kesinlikle yaptırmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

(Mücahit Tarlan-Recep Gökhan Kılıç /İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat