Böbrek yetmezliği öldürür mü? Böbrek yetmezliği nedir?

Böbrek yetmezliği böbreklerin kandaki toksinleri kâfi oranda filtreleme yeteneğini kaybettiğinde ortaya çıkıyor. Bu mevzuyu araştıran...

Böbrek yetmezliği öldürür mü? Böbrek yetmezliği nedir?

Böbrek yetmezliği böbreklerin kandaki toksinleri kâfi oranda filtreleme yeteneğini kaybettiğinde ortaya çıkıyor. Bu mevzuyu araştıran vatandaşlar Böbrek yetmezliği öldürür mü? diye araştırmalarını sürdürüyor. Pekala, Böbrek yetmezliği öldürür mü? Böbrek yetmezliği nedir? İşte ayrıntılar haberimizde…

BÖBREK YETMEZLİĞİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Böbrek yetmezliği akut ve kronik iki formu ile de ölümcül bir hastalıktır zira böbrekler hayati işlevlerin devamı için yeri çok büyük organlardır. Kanı temizler ve süzerler, hormon salgılarlar, tansiyon düzenlenmesinde rol alırlar. Çok fonksiyonlu bir organ olduğu için eksikliğinde de epeyce yaygın sorunlar ortaya çıkacaktır.
Akut böbrek yetmezliğinden dönüş olması ve düzgünleşme ile sonuçlanması daha muhtemeldir lakin kronik böbrek yetmezliğinin birçok hadisede böbrek nakli ile kesin tahlile kavuşturulmadıysa uzun vadede vefata sebep olması kaçınılmaz görünüyor.

BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR?

Böbrek yetmezliği kronik böbrek hastalığının son kademesidir. Son devir böbrek yetmezliği (SDBY) olarak da isimlendirilir. Böbreklerin fonksiyonlarını diyaliz yahut böbrek nakli olmadan hayatta kalmayı mümkün kılacak kadar sürdürememesi durumudur.

Böbrekler bel hizasında ve sırta daha yakın bir pozisyonda, simetrik bir formda omurganın iki yanında bulunan bir çift organdır.

Bunun haricinde böbrekler birebir vakitte bedenin su düzeyini istikrarlar, D vitamininin etkin halini üretir, alyuvarların üretiminde rol oynar ve kan basıncını denetim eden sistemler ortasında bulunur.

Böbrek yetmezliği ise böbreklerin kandaki toksinleri kâfi oranda filtreleme yeteneğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Böbrekler işlerini tertipli olarak yapmazsa beden toksinler tarafından çok yüklenir. Tedavi edilmediği takdirde bu durum hayatı tehdit edebilecek düzeyde böbrek yetmezliğine yol açabilir.

BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDEN OLUR?

Böbreklerin sağlıklı bir halde fonksiyonunu yerine getirmesini engelleyebilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar ortasında etraftaki kirliliğe yahut toksik birtakım ilaçlara maruz kalmak, bir ekip akut ve kronik hastalıklar, şiddetli susuzluk ya da dehidrasyon ve böbrek travması sayılır. Böbrek yetmezliğinin nedeni tipik olarak böbrek yetmezliğinin tipini de belirler.

En yüksek böbrek yetmezliği ihtimali böbreklere giden kan akışının birdenbire durması ile ortaya çıkar. Böbreklere kan akışı kaybına neden olan birtakım durumlar ortasında kalp krizi, kalp hastalığı, karaciğer üzerinde doku hasarı ya da karaciğer yetmezliği, dehidrasyon, önemli yanıklar, alerjik tepkiler ve sepsis üzere ağır enfeksiyonlar bulunmaktadır. Tansiyon veantienflamatuar ilaçlar da kan akışı sistemini bozabilir.

İdrar bedenden atılmadığı vakit biriken toksinler böbreklerde çok yüklenmeye neden olabilir. Birtakım kanser cinsleri idrar yollarını tıkayarak bu duruma neden olabilir. Bunlar ortasında erkeklerde en yaygın tip olan prostat, kolon, servikal ve mesane kanser tipleri bulunur.

Böbrek taşları, genişlemiş prostat, ve idrar yolunda kan pıhtıları mesaneyi denetim eden hudutlara ziyan verebilir ve idrara çıkmayı engelleyerek böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bunlar haricinde;

Böbreklerin içinde yahut etrafında kan pıhtılaşması,

Enfeksiyon,

Ağır metal zehirlenmesinden kaynaklı toksinler,

Uyuşturucu ve alkol,

Kan damarları iltihabı olan vaskülitin,

Vücuttaki birçok organın iltihaplanmasına neden olabilen bir otoimmün hastalık olan lupus,

Böbreklerin kılcal kan damarlarının iltihaplanması olan glomerülonefrit,

Bakteriyel bir enfeksiyondan sonra çoklukla bağırsaklarda görülen kırmızı kan hücrelerinin parçalanması durumu olan hemolitik üremik sendromu,

Çoklu miyelom,

Kemik iliğindeki plazma hücrelerinin kanseri olan multipl, yani çoklu miyelom,

Cildi etkileyen otoimmün hastalığı olan skleroderma,

Kılcal damarlarda kan pıhtılarına neden olan bir bozukluk olan trombotik trombositopenik purpura,

Kanser ve kimi otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, birtakım görüntüleme testlerinde kullanılan boyalar,

Bazı antibiyotikler ve denetim altına alınamayan diyabet böbrek yetmezliğine neden olabilen başka faktörlerdir.