Son dakika! Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı: Kamuoyunun 2023 yılı minimum fiyatı için ortak beklentisi 7 bin 845 lira

Bakanlık, 2023 yılında geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında başlattığı araştırma sonuçlarını açıkladı. KAMUOYUNUN...

Son dakika! Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı: Kamuoyunun 2023 yılı minimum fiyatı için ortak beklentisi 7 bin 845 lira

Bakanlık, 2023 yılında geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında başlattığı araştırma sonuçlarını açıkladı.

KAMUOYUNUN ORTAK BEKLENTİSİ 7 BİN 845 TL

Çalışma Ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak minimum fiyat belirleme çalışmaları kapsamında personellerin, patronların ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Emekçi ya da patron olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı minimum fiyatı için ortak beklentisi 7 bin 845 TL oldu.

ASGARİ ÜCRETLİNİN BEKLENTİSİ 7 BİN 630 TL

İşçi, patron ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı taban fiyat beklentisinin sorulması üzerine, çalışanların taban fiyat beklentisi 7 bin 500 TL’nin üzerindeyken, patronların taban fiyat beklentisi 7 bin TL oldu. Personel ya da patron olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Minimum fiyatla çalıştığını belirten emekçilerin taban fiyattan beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

Araştırmada şu noktalara dikkat çekildi:

“ASGARİ FİYAT ARTARSA İŞSİZLİK DE ARTAR”

‘Asgari fiyatın artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı?’ sorusunun sorulduğu araştırmada iştirakçilerin yüzde 55’i minimum fiyatın artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45’i ise artırmayacağı karşılığını verdi. Patronların yüzde 68,8’i minimum fiyatın artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşünüyor.

ÇALIŞANLAR MİNİMUM FİYATA KİLİTLENDİ

Araştırma kapsamında sorulan ‘Asgari fiyat ile ilgili açıklamaları takip ediyor musunuz?’ sorusu üzerine çalışanların yüzde 80,4’ü açıklamaları takip ettiği, yüzde 19,6’sı takip etmediği yanıtını verdi. Patronların ise yüzde 81,9’u açıklamaları takip ettiği, yüzde 18,1’i takip etmediği karşılığını verdi. Ne emekçi ne patron olan kamuoyunu oluşturan vatandaşlar ise bu soru üzerine yüzde 79,5’i minimum fiyatla ilgili açıklamaları takip ettiği, yüzde 20,5’i ise takip etmediğini söz etti. Bakanlık, 2022 yılında da taban fiyatı belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik takımın gerçekleştirdiği minimum fiyat araştırması yapmıştı.

TOPLANTI BİTTİ AÇIKLAMA YARIN

Asgari Ücret Tespit Komitesi’nin birinci toplantısı sona erdi. Türk-İş Genel Sekreteri ve emekçi kesiti temsilcisi Pevrul Kavlak detaylı açıklamanın yarın saat 10.00’da yapılacağını söyledi.