Trouw Nutrition, Çiftlik Tepesi’nde çiftliklerde verimliliği artırmanın yollarını açıkladı

Trouw Nutrition, Agro TV ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) tarafından...

Trouw Nutrition, Çiftlik Tepesi’nde çiftliklerde verimliliği artırmanın yollarını açıkladı

Trouw Nutrition, Agro TV ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) tarafından Boğaziçi Üniversitesi Tarım danışmanlığında bu yıl birincisi düzenlenen Çiftlik Doruğu’nda yerini aldı.

Trouw Nutrition açıklamasına nazaran, tarım, hayvancılık ve hayvan besleme bölümündeki üreticileri, yöneticileri ve akademisyenleri buluşturmak gayesiyle AGRO TV ve TÜSEDAD tarafından Boğaziçi Üniversitesi Tarım danışmanlığında düzenlenen Çiftlik Doruğu, ağır iştirakle gerçekleşti.

Trouw Nutrition, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen aktifliğin sponsorları ortasında yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Trouw Nutrition Türkiye Çiftlik Kanalı ve Buzağı Mamaları Ülke Satış Yöneticisi Tanzer Kılcıoğlu, Trouw Nutrition Türkiye olarak sürdürülebilirliği en değerli stratejik maksatlarından biri olarak tanımladıklarını ve Türkiye’nin gelecek kuşaklarına sürdürülebilir bir dünya bırakmak ismine 15 yıldır var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

Süt çiftçilerinin, sürülerinin performansını güçlendirmek için aldıkları kararların çiftliklerinin iktisadı ve çevresel ayak izi üzerinde de büyük bir tesire sahip olduğunu vurgulayan Kılcıoğlu, “Dünyada üretilen ünite başına sera gazı emisyonları 1960’lı yıllardan bugüne yüzde 60 oranında düştü. Ruminantlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının yüzde 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde yapılan verimsiz hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Lakin çiftliklerde verimliliği artırarak bu oranı daha fazla düşürmek mümkün ve bunun için de öncelikle verimli laktasyon ömürlerini artırmak gerekiyor. Hayat uzunluğu verimlilik; birinci buzağılama yaşının düşürülmesi, buzağılama aralığının sıklaştırılması, laktasyon başına süt ortalamalarının ve laktasyon sayısının artırılması ile mümkün oluyor.” sözlerini kullandı.

Sürdürülebilir çiftlikler için projeler

Tanzer Kılcıoğlu, Trouw Nutrition olarak sürdürülebilir çiftlikler için hidroksi iz mineraller ve glukonatlar başta olmak üzere geliştirdikleri değerli projeler olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Performansı ve münasebetiyle karlılığı yüksek, sürdürülebilir çiftlikler için hayvan beslemesinde mineral kullanmak bir tercihten öte mecburilik diyebiliriz. Çiftliklerde mevcut yem ham hususlarından bu mineralleri karşılamak mümkün değil. Bu emelle yaygın olarak kullanılan, oksit ve sülfat kaynaklı inorganik minerallerin düşük biyoyararlanımları, metal iyonlarının rumen ortamında kolay ayrışarak çözünemeyen formlara dönüşmesi ve yüksek su tutma kapasiteleri; bu mineral kaynaklarının kullanılmasını ve yönetilmesini gerek dışkı ile atılan matal iyonları ile çevreyi gerekse hayvanların randıman ve performansını riske atabiliyor. Tam da bu kademede hidroksi iz mineraller ismini verdiğimiz teknolojimiz minerallerin biyoyararlanımını yükseltiyor ve dışkıdan en az seviyede metal iyonu atılmasını sağlıyor. Bilindiği üzere hayvan gübresi ile toprağa karışan her bir metal iyonu toprak üzerinde olumsuz tesir yaratıyor ve biyolojik çeşitliliğin azalmasına sebep oluyor. Böylece hidroksi iz mineraller çözümümüzle hem daha verimli hem de çevreyi daha az kirleten süt hayvancılığı beslemesi sağlanmasına katkıda bulunuyoruz. İkinci kıymetli sürdürülebilirlik projemiz ise glukonatlar ile ilgili çalışmalarımız. Verimli üretim için ruminant hayvanların yüksek ölçüde tahılla beslenmesi gerekiyor. Lakin bu durum ergin ruminantlarda bağırsağın son kısmında (hindgut) birtakım arızalara yol açabiliyor. Bu arızalar hayvanın ömür uzunluğu verimliliğinin ve yemden yararlanma aktifliğinin düşmesine ve hatta artan metan üretimine sebep oluyor. Bu sürecin güzelleşmesinde kaplanmış glukonatların sağladığı yarar çok sayıda deneme ile kanıtlanmıştır.”

“Hayvanların sağlıklı beslenmesine yardımcı olurken birebir vakitte içinde bulunduğumuz kesimlerimizi dijitalleştiriyoruz”

Eskiden Türkiye’de kaliteli eserleri küçük aile çiftliklerine ulaştırma imkanı olmadığını belirten Kılcıoğlu, “Son teknoloji sprey dry ile üretilen yüksek oranda süt tozlu ve başka sindirilebilirliği yüksek hayvansal proteinleri içeren en kaliteli buzağı mamalarını 5 bin buzağısı olandan 10 bin buzağısı olan çiftliklere bile rahatlıkla ulaştırabiliyoruz. Sabah ve akşam yalnızca ikişer litre süt yahut buzağı maması verilen bir buzağının yalnızca yaşaması sağlanır. Bu noktada çok kıymetli genetiğe sahip yüksek randıman potansiyeli olan hayvanlarımız, hayata başlangıç devirlerinde yanlışsız beslenemeyen buzağılar olarak en pahalı iki ayı, organlarını geliştireceği bu periyodu, yetersiz beslenerek geçirir ve sonuç olarak süt hayvancılığının geleceğine çok büyük ziyan verilmiş olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılcıoğlu, Trouw Nutrition Türkiye olarak kaliteli et, yumurta, balık ve süt üretimine yardımcı olmak için bilimin ve teknolojinin ışığında hareket ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Hayvanların sağlıklı ve hakikat beslenebilmesi ismine her geçen gün artan bir ivmeyle çalışıyoruz. Bu manada üreticileri ve çiftlikleri kesimimizde fark yaratan eser ve hizmetlerimizin yanı sıra yem ve yem ham unsurlarının gerçek bedelini parmak uçlarına kadar getiren inovatif teknolojilerimizle de destekliyoruz. Uzun yıllar süren araştırmalarımız, ağır AR-G çalışmalarımız ve teknoloji tutkumuzla hayata geçirdiğimiz NutriOpt platformumuz ile yem ve ham hususların içeriğinin dakikalar içinde tahlil edilmesini sağlıyoruz. Böylelikle hayvanların sağlıklı beslenmesine yardımcı olurken birebir vakitte içinde bulunduğumuz kesimlerimizi dijitalleştiriyoruz.”