Diyette dondurma yenir mi? Dondurma diyeti bozar mı?

Yazın sıcağında serin serin yenen dondurma gibisi yok. Pekala diyette olanlar dondurma yiyebilir mi? Dondurma...

Diyette dondurma yenir mi? Dondurma diyeti bozar mı?

Yazın sıcağında serin serin yenen dondurma gibisi yok. Pekala diyette olanlar dondurma yiyebilir mi? Dondurma yediğimizde diyetimiz bozulur mu? İşte ayrıntılar haberimizde…

DİYETTE DONDURMA YENİR Mİ?

Sağlıklı beslenme, kâfi ve istikrarlı beslenme manasına gelmektedir. Şayet kâfi ve istikrarlı beslenip, idmana gereken kıymeti veriyorsanız dondurma tüketiminde hiçbir sorun yoktur.Dondurma haftada 2-3 kere günlük diyete eklenebilir. Burada kıymetli olan tüketilen besinlerin sıklığı ve ölçüsünün ayarlanarak günlük diyete konmasıdır.

DONDURMA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

Dondurmanın sıhhat ve hijyen kurallarına uygun hazırlanıp hazırlamamasıdır. Süt mikroorganizmaların üremesi için çok yeterli bir ortamdır. Kolay bozulur ve sıhhat için tehlikeli bir duruma gelir. Bu nedenle dondurmaların kesinlikle pastörize sütten yapılmış olması gerekmektedir. Hijyenik şartlarda üretilmemiş yahut saklanmamış dondurmalarda Salmonella riski doğabilmektedir. Ayrıyeten muteber olmayan yerlerden yahut sokak satıcılarından alınan dondurmalara da dikkatli yaklaşılmalıdır. Paketlemiş ve etiketlenmiş dondurmaların bulunduğu soğutucuların, kâfi soğuklukta ve çalışıyor olması da göz arkası edilmemelidir. Üretim sırasında Besin Kodeksine uygun olan katkı ve renk vericilerin kullanılması, paketleme ve etiketlemelerin titizlikle yapılmış olması, üretim sonrası dağıtımda da soğuk zincire uyulması büyük değer taşımaktadır.