SEC Başkanı, ADA ve TRON Mucidinden Binance Davası Açıklaması!

Bugün global kripto para piyasası inanılmaz bir şok yaşadı. Piyasa, büyük bir satışa şahit oldu....

SEC Başkanı, ADA ve TRON Mucidinden Binance Davası Açıklaması!

Bugün global kripto para piyasası inanılmaz bir şok yaşadı. Piyasa, büyük bir satışa şahit oldu. Kümülatif kripto piyasa pahası, yalnızca 1 saat içinde 53 milyar dolardan fazlasını sildi. Bu büyük satışta, SEC’in Binance’e karşı yasal süreç başlatması kıymetli bir rol oynadı. Bu davanın akabinde SEC Lideri, Binance’ı gayeye alırken, Cardano ve Tron kurucularından Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya takviye geldi.

Cardano mucidinden Binance ve CZ’ye destek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün kripto piyasası kan banyosu yapıyor. Bunda hiç elbet ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nunun (SEC), Binance’a açtığı dava tesirli oldu. Bununla birlikte piyasanın önde gelenlerinden Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya takviye bildirileri geliyor. Bu doğrultuda Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Binance’e takviye verenler ortasında yer alıyor. Bu bağlamda Hoskinson, Twitter hesabından SEC’i eleştiren bir bildiri yayınladı:

Binance ile ilgili olarak SEC şikayetini okuyorum. 130 sayfadan fazla. Lakin ABD’de chokepoint 2.0’ı uygulamak için bir dizi adımın bir sonraki adımı üzere görünüyor. Kesin amaç, bir avuç büyük banka ile iştirake dayalı bir CBDC ve finansal hayatınızın her istikameti üzerinde büsbütün denetim.

https://twitter.com/IOHK_Charles/status/1665780536177217537

Hoskinson, düzenleyici bir olay, bir yasaya yahut kılavuza uygunluk konusunda bir tartışma oluğunu söylüyor. Bu olayı, kripto paraların varlığı ve temsil ettikleri şeyle ilgili politik bir felsefi uyuşmazlık üzere görüyor. Bu nedenle, şu eleştiriyi yapıyor:

Seçilmemiş bir küme insan, kendi kendine hükümran kimlik, cüzdanınıza sahip olma ve ekonomik ajansınızı denetim etme özgürlüğü üzere kavramların kitlelerden çıkarılması ve “aydınlanmış” azınlığa verilmesi gerektiğine karar verdi.

Changpeng Zhao, Cardano mucidinin açıklamasına bir alıntı yaparak karşılık verdi. CZ, Charles Hoskinson’ın kesime birlik daveti yaptığı kısmının altını çizdi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1665781132749578242

Justin Sun da övdüğü CZ’ye takviyelerini iletti!

TRON’un kurucusu Justin Sun da Binance ve CEO’su CZ için bir takviye iletisi yayınladı. Bu bağlamda Sun, “Size olan sarsılmaz dayanağımı söz etmek için bir dakikanızı ayırmak istedim. Arkadaşlarımdan biri olarak size güveniyor ve dürüstlüğünüze inanıyorum. Sizin için buradayız!,” diyerek uzun bir bildiri paylaştı. Bu doğrultuda, açıklamaların şu tarafta devam etti:

Kripto dalını ilerletme konusundaki kararlılığınızın büsbütün farkındayım. Ayrıyeten, yeteneklerinizin ve etik kıymetlerinizin her türlü suçlamanın ötesinde olduğunu düşünüyorum. Güçlü liderlik ve karar alma marifetlerine sahipsiniz. Bu yüzden, bu zorluğun üstesinden gelme kapasitenize olan inancım tam. Nerede ve ne olursa olsun yanınızda duracak ve sizi destekleyeceğim.

https://twitter.com/justinsuntron/status/1665780332027871232

SEC lideri Gensler Binance’ı ve CEO’sunu gaye aldı

Bir başka tarafta SEC lideri Gary Gensler, SEC’nin resmi internet sitesinde bir açıklama yaptı. Açıklamada SEC’in 13 suçlama ile Binance ile CZ’nin kapsamlı bir aldatmaca ve çıkar çatışmasına yer veriliyor. Ayrıyeten, Binance’ın şeffaf olmadığını ve maddelerden planlı bir halde kaçındığını ileri sürüyor. Bu doğrultuda Gensler, açıklamalarında ağır suçlamalar getiriyor:

Changpeng Zhao ve Binance, risk denetimleri konusunda yatırımcılara aldatıcı bilgi verdi. Buna ek olarak, borsanın süreç hacimleriyle oynadı. Ayrıyeten, platformu kimin yönettiğini, bağlı piyasa yapıcısının manipülatif bir formda nasıl süreç yaptığını, hatta yatırımcı fonlarının ve kripto paraların nerede ve kiminle tutulduğunu gizlediler. Düzmece kuralları ilan ettiler. Lakin, gerçekte bunlara hiçbir vakte uymadılar. ABD menkul değer maddelerini dolanmaya çalıştılar. Bunu da varlıklı ABD müşterilerini platformlarında tutmak için yaptılar. Bu yüzden, insanların sıkıntı kazandıkları paralarını bu yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınması gerekiyor.