SEC MATIC, FIL ve Bu 10 Coine ‘Menkul Kıymet’ Dedi!

Kripto piyasasında yaşanan son gelişmeler, daldaki kimi devlerin mercek altına alınmasına neden oldu. ABD Menkul...

SEC MATIC, FIL ve Bu 10 Coine ‘Menkul Kıymet’ Dedi!

Kripto piyasasında yaşanan son gelişmeler, daldaki kimi devlerin mercek altına alınmasına neden oldu. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, dünyanın önde gelen kripto borsalarından Binance’e karşı, federal menkul değerler maddelerinin birden fazla kere ihlal edildiği savıyla çarpıcı bir atılım yaptı. Bu davada MATIC ve FIL dahil 12 altcoin için ‘menkul kıymet’ sözünü kullandı.

SEC: MATIC, BNB, FIL ve bu coin’ler ‘menkul kıymet’

Davanın merkezinde, Binance’in kendi mahallî BNB token’ı ve Binance ilişkili BUSD stablecoin’i var. Bunlara ek olarak öteki kripto varlıkları da halka kayıtsız menkul değerler sunması yer alıyor. SEC’in davası, Binance’in özünde menkul değer olan kripto varlıklarının alım satımına müsaade verdiğini belirtiyor. Bunlar aşağıdakileri içerir, lakin bunlarla sonlu değil:

Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Cosmos (ATOM), Filecoin (FIL), Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Algorand (ALGO), Axie Infinity (AXS) ve COTI (COTI).

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere haberler kripto meraklıları ortasında düzensizliğe neden oldu. Son bir saat içinde, değerli bir satış dalgası geldi. Böylelikle, piyasa genelinde 210 milyon doların üzerinde likidasyon yarattı.

sec matic fil ve bu 10 coine menkul kiymet dedi 0 CniQKYn7SEC’in açıklamasının akabinde kripto piyasası çöktü / Kaynak: TradingView

SEC ayrıyeten Binance’i stake hizmeti aracılığıyla menkul değerler maddelerini ihlal etmekle suçluyor. Davaya nazaran Binance, tipik olarak standart finansal düzenlemelerle çelişen bir uygulama olan müşteri fonlarının birlikte karıştırılmasına müsaade verdi.

Binance ve kurucusu Changpeng Zhao için riskler yüksek. Dava, Zhao’nun global kripto borsasının Amerikan kolu olan Binance.US’i gizlice denetim ettiğini sav ediyor. Bu dava, kripto varlıkların tabiatı hakkında kıymetli soruları gündeme getiriyor. Hakikaten SEC’in tavrı, bir menkul değeri neyin oluşturduğuna dair genişleyen bir yorum öneriyor. Bu nedenle, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI üzere kripto varlıkların artık potansiyel olarak bu şemsiyenin altına girmesiyle, kripto sanayisi için tesirleri çok derin.

SEC, SOL, MATIC ve ADA’ya menkul değer dedi

ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) en büyük kripto borsası Binance’e karşı dava açmasından birkaç ay sonra, SEC Pazartesi günü şirketi kullanıcı fonlarını yanlış kullanmak ve düzenleyicilere palavra söylemekle suçlayarak davayı takip etti. Farklı bir halde, ajans, birinci 10 sıradaki tokenlerden kimileri da dahil olmak üzere birkaç kripto para ünitesini menkul değer olarak isimlendirdi. Bu ortada, yeni SEC Binance davası yalnızca Binance için değil, tüm kripto piyasası için bir öbür büyük mahzur olarak ortaya çıkıyor.

sec matic fil ve bu 10 coine menkul kiymet dedi 1 i4M8g7Oi

Kripto trader topluluğu için daha da kıymetlisi, SEC’in şikayetinde Cardano (ADA), Polygon (MATIC) ve Solana’nın (SOL) platformda menkul değerler biçiminde süreç gördüğünden bahsedildi. Kipto paraların menkul değer mi yoksa emtia mı olduğu konusunda süregelen bir baş karışıklık var. Bu durumda da buna katkı yaptı. Şikayette SEC, bu varlıkları menkul değer olarak tasnif etti:

Binance platformları faaliyete geçtiğinden bu yana davalılar, yatırım mukaveleleri ve hasebiyle menkul değerler olarak sunulan ve satılan kripto varlıklarını ticarete açmışlardır.

Bu ortada, ABD’de yakın tarihli bir taslak teklifi, kripto para düzenlemelerindeki bu boşlukları ele alıyor. SEC, birçok kripto paranın menkul değer olduğunu argüman ediyor. Buna karşın, kripto varlıklarının SEC’e menkul değer olarak kaydedilmesi açısından izlenecek uygun prosedürlerin bulunmaması acil bir soru olmaya devam ediyor.

SEC’in suçlamasının akabinde kripto para üniteleri çöktü

SEC’in açtığı davanın akabinde altcoin’ler en büyük kayıpları yaşıyor. Bhsettiğmiz tokenlerin birçoklarında %5-%10’luk düşüşler oldu. Tüm kripto para piyasası, bu haber üzerine kırmızı renkte. Axie Infinity’nin geliştiricisi Sky Mavis için muhtemel düzenleyici tesirler sorulduğunda, CEO Aleksander Leonard Larsen “araştırdıklarını” söyledi. Ayrıyeten, “bu çok fazla bir şey değiştirmiyor. Biz yolumuza devam ediyor, eserlerimizi geliştiriyoruz,” dedi. Polygon ise durum hakkında yorum yapmayı reddetti.

sec matic fil ve bu 10 coine menkul kiymet dedi 2 RQL6ZJZjSEC’in menkul değer dediği altcoin’ler / Kaynak: Lyllah Ledesma/Messari