Salomon Çeşme Yarı Maratonu basın toplantısı gerçekleşti

A.B.D’den Almanya’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya dünyanın dört bir yanından gelen 1500 koşucu Çeşme’de buluşacak. 16...

Salomon Çeşme Yarı Maratonu basın toplantısı gerçekleşti

A.B.D’den Almanya’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya dünyanın dört bir yanından gelen 1500 koşucu Çeşme’de buluşacak. 16 yaşından 70 yaşına yüzlerce koşucu, Çeşme’yi koşarak keşfedecek…

Ülkemizin ve dünyanın en beğenilen turizm noktalarından biri olan Çeşme, birinci defa bir yarı maratona mesken sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor. Doğal hoşlukları, iklimi, coğrafyası ve kültürüyle ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakan Çeşme’de A.B.D.’den Almanya’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya, İran’dan Yunanistan’a pek çok ülkeden koşucu, Çeşme’nin tarihi sokaklarında ve plajlarında rüzgârın peşinden koşacak. 

İmza attığı projeler ve tertiplerle spor tutkusunu ülkemizin dört bir yanında yaşatan, markalaşan spor tertipleri ile yarışın yapıldığı bölgenin, kentin, bedellerinin memleketler arası tanıtımına katkı sağlayan Argeus Travel & Events’in yeni tertibi Salomon Çeşme Yarı Maratonu, birinci sefer Çeşme’de gerçekleşecek. 

Salomon Çeşme Yarı Maratonu; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu, İzmir Valiliği, Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi ve Türkiye Spor Müellifleri Derneği’nin dayanaklarıyla Salomon isim sponsorluğunda Garmin ve Toyota Hybrid mobilite sponsorluğunda, Züber ve PT Academy markalarının eser ve hizmet sponsorluğunda düzenlenecek.

Yarışın basın toplantısı Çeşme Kent Müzesi’nde düzenlendi

Bu yıl birinci sefer düzenlenecek olan eşsiz yarışın basın toplantısı, 2 Haziran 2023, cumartesi günü tarihi Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Çeşme Kent Müzesi’nde ağır ilgi ile gerçekleşti. 

Basın toplantısına; Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediyesi Lider Yardımcısı Yıldırım Aktugan, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı İlker Burak Zeydanlar, İlçe Gençlik Spor Müdürü Nuri Büyükateş, Salomon Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Atilla Kuduoğlu, Argeus Travel & Events Kurucusu Aydın Ayhan Güney ve kamu kurumları ile sponsor markaların temsilcilerinin yanı sıra Salomon atletleri de katılarak tertibin vizyonu ve yarış hakkında bilgiler paylaştılar. 

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı: “1500 koşucunun Çeşme’nin hoşlukları içinde Alaçatımızı görmeleri çok değerli”

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı: “Çeşme’nin yalnızca yaz turizminde değil 12 ay müddetince potansiyelini artırmak için çalışıyoruz. 1500 kişi ile birlikte 4000’e yakın kişiyi konuk etmek bize gurur veriyor. Spor limit tanımıyor, beşerler spor için her yere seyahat ediyor. Birinci yılında 12 ülkeden 1500 kişinin Çeşme’nin hoşlukları içinde koşması, Alaçatımızı görmeleri Çeşme’nin marka bedelini artırıyor, dünyaya tanıtılmasını sağlıyor. Veloturk Gran Fondo Çeşme Amatör Bisiklet yarışı tertibini altı yıldır birlikte düzenlediğimiz Argeus ve sponsorlarımızın takviyesi ile birlikte kusursuz bir yarış yapmayı hedefliyoruz.”

Çeşme Belediyesi Lider Yardımcısı Yıldırım Aktugan: “Yeryüzündeki Cennet Çeşme, spor turizminin merkezi olacak.”  

Çeşme Belediyesi Lider Yardımcısı Yıldırım Aktugan: “Ülkemizin ve dünyanın en çok ziyaret edilen tatil yerlerinden biri pozisyonunda Çeşme. Gerek iklimi gerek coğrafyasıyla her yıl bölgede milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlıyoruz. Artık bu yıl birinci sefer Çeşme’de bir yarı maraton yarışı düzenleyeceğiz. En az atletler kadar ben de heyecanlıyım. Yerli ve yabancı 1500 sportmen Çeşme’mizin tarihi sokaklarında yarışacaklar. “Yeryüzündeki Cennet” olarak tanımladığımız Çeşme, spor turizminin merkezi olacak. Meselesiz, hayal üzere bir yarış olmasını diliyorum.”

Önümüzdeki yıl ve yıllarda da herkesin keyifle katılacağı, klâsik bir yarış olmasını ümit ediyoruz

Çeşme’de birinci sefer bir yol koşusu düzenleneceğini belirten Salomon Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Atilla Kuduoğlu: “Çeşme Yarı Maratonu, Çeşme’de birinci kere bu yıl düzenlenecek. Türkiye’de yarı maraton ile başlayıp bunu ilerleyen devirlerde olağan maratona çevirebileceğimiz, coğrafyası son derece uygun, insanların iştirakinin çok âlâ olacağı bir noktada Çeşme’de bir yol koşusu yapmayı planladık.  Güzel bir yarış olmasını diliyoruz. Önümüzdeki yıl ve yıllarda da herkesin keyifle katılacağı, klâsik bir yarış olmasını ümit ediyoruz. Bizim yarışlarımız şenlik havasında oluyor. Toplumsal olarak da insanları spora yönlendirmek büyük bir keyif. Yol koşularında milletlerarası sportmenler yetiştirip, ulusal atlet yapıp, onları da Türkiye’ye armağan etmek istiyoruz. Bu manevi manada bizim en büyük kazanımımız olacak” tabirlerini kullandı.

Aydın Ayhan Güney: “Amacımız her vakit aktiflikleri düzenlediğimiz bölgenin turizm pahasını artırmak.”

Basın toplantısında konuşan Argeus Travel & Events Kurucusu Aydın Ayhan Güney: “Ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketi sonrası Salomon Çeşme Yarı Maratonu’na yalnızca 2 ay kala kayıtları açmamıza karşın pek çok ülkeden ağır bir talep oldu. Bu yıl birinci kere Çeşme’de bir yol koşusu düzenliyoruz. Alışılmış bunun da heyecanını ve gururunu daima birlikte yaşıyoruz. Hedefimiz her vakit aktiflikleri düzenlediğimiz bölgenin turizm bedelini artırmak. 12 ülkeden 1500 koşucu Çeşme’de koşacak. 2 farklı parkurumuz var. Biri 21K, başkası de 10K. 21K parkuru, Dünya Atletizm Birliği tarafından sertifikalandırılmış bir parkur. 21K parkuru Cumartesi günü saat 08.00’da Çeşme kent merkezinden, 10K parkuru da saat 09.00’da Alaçatı’dan başlayacak.  Tabii yarı maraton boyunca çeşitli etkinlikler de sporseverleri bekliyor olaca. Bölge halkı için de bu çok kıymetli bir tecrübe. Umarım meselesiz çok hoş bir tertibi daima bir arada geride bırakır ve seneye tekrar Çeşme’de buluşuruz. “dedi.

Çeşme’de Koşu Festivali…

4 kıtadan gelen her yaştan koşusever Çeşme’de buluşacak. 16 yaşından 70 yaşına kadar yüzlerce koşucu Çeşme’nin tarihi sokaklarında rüzgârın peşinden madalya için yarışacak. Ağır ilgi gören yarışın startı ise 3 Haziran Cumartesi günü verilecek. 

Yarışın bir 21 kilometre uzunluğundaki 21K Çeşme Yarı Maratonu parkuruna 516 sportmen uğraş edecek. 19-34 yaş ortası genç atletlerden ağır talep gören parkurda yarışacak atletlerin 361’i erkek, 95’i ise bayan. Çeşme’nin tarihi dokusu içerisinde geçen parkurun yaş dağılımı ise şöyle: 19-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69. Salomon Çeşme Yarı Maratonu 21K Parkur Startı parkurunun startı 3 Haziran, cumartesi günü sabah 08.00’da Çeşme Şehir Merkezi’ndan verilecek Start Noktası’ndan verilecek.

Yarışın kısa parkuru olan 10K’lık parkurda 984 koşucu yarışacak. Onlarca ülkeden yarışa katılan koşucuların 555’i erkek, 330’u bayan atletlerden oluşuyor. 10 kategoriden oluşan 10K parkurunun yaş dağılımı ise şöyle: 16-18, 19-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74. Salomon Çeşme 10K Parkur Startı ise saat tekrar 3 Haziran, cumartesi günü sabah 09.00’da Çeşme Belediyesi Alaçatı Hizmet Binası önündeki Alaçatı Şehir Merkezi start noktasından verilecek.

Yarış sonrasında, Salomon Çeşme Yarı Maratonu Ödül Töreni saat 12.00’de Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek. 

Benzersiz iki farklı parkur koşucuları bekliyor

İlk sefer düzenlenecek Salomon Çeşme Yarı Maratonu hafta sonu tüm koşuseverleri “Ege’nin İncisi” Çeşme’de koşmaya davet ediyor. Eşsiz tabiatı ve coğrafyasıyla her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası haline gelen Çeşme’de atletler 10K ve 21K’lık iki farklı parkurda kendileriyle ve rüzgarla uğraş edecek. Dünyaca ünlü plajları, akvaryum koyları ve tarihe tanıklık eden kültürüyle gelen herkesi kendine hayran bırakan bölgede koşulacak olan parkurlar yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı