“Konut satın alma planları seçim sonrasına ertelendi”

Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan data...

“Konut satın alma planları seçim sonrasına ertelendi”

Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan data tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda nisan ayı emlak datalarını yayınladı. TÜİK bilgilerine nazaran nisan ayında konut satışları yüzde 35,6 düşüş gösterirken, Emlakjet datalarına nazaran satılık konut fiyatlarında yüzde 5 görüldü. Ülke geneli dikkate alındığında nisan ayında kiralık konut fiyatlarında ise değişim olmadı. Emlakjet üzerinden gerçekleştirilen satılık, kiralık konut ve satılık arsa aramalarında Ankara’nın ilçeleri öne çıkarken, Çankaya, Mamak ve Sincan ilçelerinde satılık arsa fiyatlarında üç ilçede görülen ortalama fiyat artışı yüzde 15,3 oldu. Nisan ayında Mersin en çok konut aranan vilayet olurken, en çok arama yapılan üçüncü vilayet olan Adana kiralık konut aylık fiyat değişiminde gözlemlenen artışın yanı sıra satılık arsa aylık fiyat değişiminde yaşanan yüzde 55 artış ile öne çıktı. 

Emlakjet’in tertipli olarak gerçekleştirdiği gayrimenkul talepleri bilgilerinde ise seçimin tercihlere tesiri araştırılırken, konut satın alma planı yapanların yüzde 58,9’unun, planlarını seçimlerden sonraya ertelediği tespit edildi.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan kesiminin öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı nisan ayı emlak datalarını yayınladı. 

TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 36,6 azalarak 85 bin 652 olurken, ipotekli konut satışları mart ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 16,5 azalış göstererek 25 bin 262 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 25 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 26 azalarak 26 bin 952 oldu. Toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının hissesi yüzde 31,5 oldu. 

Gayrimenkulde yeni beğenilen Mersin oldu

Emlakjet datalarına nazaran kiralık konutlara talepte artış devam ederken, nisan ayında konut arayanlarda kiralık ve satılık oranları yüzde 50-50 oldu. 

Öte yandan Emlakjet datalarına nazaran nisan ayında arama hacmindeki değişim bazında en çok konut aranan vilayetlerde kıymetli değişimler görüldü. Mart ayında konut arama hacimleri değerlendirildiğinde sarsıntı felaketinin de tesiriyle Diyarbakır en çok aranan vilayet olmuştu. Nisan ayı bilgilerine nazaran ise konut arama hacimlerine nazaran Mersin birinci sırayı alırken, onu Ankara ve Adana takip etti. Bu üç ilin akabinde yaz mevsiminin gelişi ile birlikte Aydın ve Muğla birinci 10 kent ortasında yer aldı. 

Fiyat değişimlerinde Adana dikkat çekiyor

Fiyat değişimlerine bakıldığında ise kiralık konut fiyat değişiminde Adana yüzde 18 artışla birinci sırada yer alırken, onu yüzde 9 artışla Ankara takip etti. Satılık konut fiyat değişiminde ise Mersin ve Ankara yüzde 5’lik artışla birinci sırada yer aldı. Kiralık konut fiyat değişiminde ayrıyeten Konya yüzde 10’luk düşüş ile dikkat çekerken, nisan ayında Mersin ve Bursa’da kiralık fiyat artışı yaşanmadı. Bununla birlikte Emlakjet bilgilerine nazaran satılık arsa aylık fiyat değişiminde ise Adana mart ayında yaşanan yüzde 58’lik artışın üzerine nisan ayında da yüzde 55’lik artış ile dikkat çekerken, kiralık fiyatlarında yüzde 10’luk düşüş yaşayan Konya satılık arsa fiyat değişiminde nisan ayında yüzde 19’luk artış ile öne çıktı.

Emlak aranan ilçeler bazında ise sırasıyla Adana’nın Seyhan, Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan ilçelerine yönelik aramalarda yaşanan artış görülürken, Çankaya (yüzde 15), Mamak (yüzde 17) ve Sincan (yüzde 14) ilçeleri satılık arsa fiyatlarındaki aylık değişim ile farklılaştı. İlçeler bazında satılık arsa fiyatlarındaki en çok aylık artış ise yüzde 42 ile İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yaşandı. Nisan ayında yaşanan satılık konut fiyat değişiminde tekrar Ankara’nın Çankaya, Mamak ve Sincan ilçeleri yüzde 7’lik artış ile liderliği alırken, Sincan (yüzde 15) ve Mamak (yüzde 13) aylık kiralık fiyat değişiminde en çok arama yapılan ilçeler ortasında birinci iki sırayı aldı. Öte yandan Bursa – Osmangazi (yüzde -8) ve Konya – Selçuklu ilçeleri (yüzde -9) ilçelerinde ise kiralık konut aylık fiyat değişiminde düşüş görüldü. Konya’nın Selçuklu ilçesi mart ayında kiralık konut fiyat değişiminde yüzde 83’lük düşüş ile dikkat çekmişti 

Gayrimenkul talepleri seçim sonrasına kaydı

Emlakjet’in sistemli olarak gerçekleştirdiği gayrimenkul talepleri datalarında ise nisan ayında, seçimin tercihlere tesiri araştırılırken, konut satın alma planı yapanların yüzde 58,9’unun, planlarını seçimlerden sonraya ertelediği tespit edildi. Bu durum mart ayında seçimden önceyi işaret ediyordu. Yaşanan bu değişimde en değerli neden ise seçim sonrasında gayrimenkul fiyatlarındaki düşüş beklentisi oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 56,25’i seçimden sonra gayrimenkul fiyatlarında düşüş beklentisinde.   

Tolga İdikat: “Kullanıcıların mesken fiyatlarında düşüş beklentisi olduğunu görüyoruz”

Araştırma datalarını değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Emlakjet bilgilerine nazaran, konut arama hacimlerinde Mersin, Ankara ve Adana öne çıkıyor. Adana’daki kiralık konut fiyat değişiminde yüzde 18 artış ile birlikte; satılık arsa aylık fiyat değişimi mart ayında yaşanan yüzde 58’lik artışın üzerine nisan ayında da yüzde 55 artış oldu. Bu manada zelzelenin tesirlerinin gayrimenkul kesiminde hala devam ettiğini, bir mühlet daha devam edeceğini söylemek mümkün. Başka taraftan yaz mevsiminin gelişiyle yazlık bölgelerde hareketlilik başladı, Aydın ve Muğla konut aramalarında birinci 10 kent ortasında yer aldı. 

Emlakjet kullanıcıları ile yaptığımız araştırmalarda seçim öncesi devirde kullanıcıların satın alım için beklediğini görmüştük. Bu ay kullanıcıların konut fiyatlarında düşüş beklentisi olduğunu görüyoruz. Satın alma planı yapanları yüzde kırk üzere değerli bir oranı kredi takviyesiyle mesken almak istediğini belirtiyor. Ödeme formüllerinde sağlanacak imkanlar ve krediye erişimin beklentileri karşılamasıyla ve belirsizliklerin azalmasıyla dalın önümüzdeki periyotta daha hareketli olacağını söyleyebiliriz.” dedi.

BBSBROKER: “Seçim sonrası kullanıcı taleplerinde artış bekliyoruz.” 

Emlakjet Prestige Plus Üyesi Buğra Serdar ise yaptığı değerlendirmede “Döviz artışı sebebiyle kullanıcılar şu an daha çok döviz alıyor. Ancak döviz artışının durduğunu ya da duracağını düşündüklerinde gayrimenkule olan talebin artacağını öngörüyoruz. Bunun sebebi seçim öncesinde piyasada belirsizlik, hasebiyle da sakinlik kelam konusuydu. Kullanıcılar seçim öncesinde, fırsat yatırım olduğunda değerlendirdiler. 

Gayrimenkul kesiminde nasıl bir devir beklendiğini kullanıcı ve yatırımcı olarak iki açıdan değerlendirirsek: Yatırımcılar açısından şu an konut yatırımı kelam konusu değil, sadece ender bulunan, spesifik bir şey olursa yatırım yapıyorlar. Kullanıcılar ise şu an daha çok ya gayrimenkul alıyorlar ya da paralarını kur müdafaaya alıyorlar. Konut fiyatlarında şu an bir düşüş beklemiyoruz. Bunun sebebi ise üretim maliyetlerinin artması ve enflasyonun yüksek olması.” biçiminde konuştu.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı