Pakistan’da görevden alınan eski Başbakan Imran Han’a suikast düzenleneceği iddiası ülkeyi karıştırdı

Pakistan‘da eski başbakan Imran Han’a yönelik bir suikast hazırlığı olduğu argümanı ülkeyi karıştırdı. Bölge kaynaklarının...

Pakistan’da görevden alınan eski Başbakan Imran Han’a suikast düzenleneceği iddiası ülkeyi karıştırdı

Pakistan‘da eski başbakan Imran Han’a yönelik bir suikast hazırlığı olduğu argümanı ülkeyi karıştırdı. Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere nazaran, kısa bir müddet evvel mecliste yapılan güvensizlik oylaması sonucunda misyonu son bulan İmran Han’a karşı bir suikast planı olduğu tez ediliyor.

IMRAN HAN’IN ZİYARET ETTİĞİ BÖLGELERDE ÜST SEVİYE GÜVENLİK

Kelam konusu argüman, Imran Han’ın Tahrik-i İnsaf Partisi (PTI) yetkililerini ve Pakistan güvenlik güçlerini de harekete geçirmiş durumda. İslamabad polisinden geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, İmran Han’ın ziyaret ettiği bölgelerde güvenlik tedbirlerinin artırılacağı kaydedildi.

“ONUN BAŞINA GELEN HER ŞEY PAKİSTAN’A HÜCUM OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK”

Öte yandan, PTI’nin gençlik yapılanması önderi ve Imran Han’ın yeğeni olan Hasan Niyazi de bahse dair toplumsal medya üzerinden bir açıklamada bulundu. Niyazi, “Liderimiz İmran Han’ın başına gelen her şey Pakistan’a hücum olarak değerlendirilecektir ve yansımız de agresif olacaktır” sözlerini kullandı.

İMRAN HAN HÜKÜMETİ DÜŞMÜŞTÜ

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan’da yapılan itimat oylaması sonucu Imran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan’da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını başlattığı 24 Şubat’ta başşehir Moskova’da Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelmesi, Batılı ülkelerde rahatsızlık uyandırmıştı. Bu durumu, ülkesinin “gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye muhtaçlıkları olduğu” kelamlarıyla savunan Han, hükümetinin düşürülmesinden ABD’yi sorumlu tutuyor.