Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar Elazığ‘da 112’ye yapılan temelsiz davetler çığırından çıktı: 500...

Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

Saatin kaç olduğunu öğrenmek için 112’yi aramışlar

Elazığ‘da 112’ye yapılan temelsiz davetler çığırından çıktı: 500 bin davetin 400 bini asılsız

Elazığ‘da Acil Davet Merkezini hastalar için değil ferdî gereksinimler için arıyorlar

ELAZIĞ – Elazığ 112 Acil Davet Merkezine 1 Ocak 2022’den bu yana gelen yaklaşık 573 bin davet geldi. Bu davetlerden 400 bini gereksiz davet olarak kayıtlara geçti. Kimi vatandaşların saati öğrenmek için 112’yi aramaları bu kadarına da pes dedirtti.

İçişleri Bakanlığınca acil davetlerin tek merkezde toplanması maksadıyla kurulan 112 Acil Davet Merkezi yaklaşık 2 yıl evvel Elazığ’da yeni binasında hizmet vermeye başladı. 112 Acil Davet Merkezi, 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana 572 bin 720 çağrıyı davet karşıladı. Bu davetlerden 172 bin 225’inin asıl hadise olduğu belirtilirken, 400 bin 496 davetin ise temelsiz yahut gereksiz davet olduğu bildirildi. Tekrar yıl içinde davet merkezini rahatsız eden 6 bireye Kabahatler Kanunu çerçevesinde 561 lira idari para cezası kesildiği aktarıldı. Gereksiz olarak davet merkezini arayanlardan kimilerinin ‘Saat kaç’, ‘Kişisel İhtiyaç’ ve ‘ Karayolları, elektrik, doğalgaz ve su arızası’ formunda enteresan taleplerde bulunduğu öğrenildi.

“Her saniye bizim için çok önemli”

Ciddi derecede temelsiz yahut gereksiz davet aldıklarını ve bunun için vatandaşlardan hassas olmaları noktasında ihtarlarda bulunan 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Cihat Top, “Çağrı merkezimizde davet karşılayıcı işçimizle birlikte emniyet, jandarma, AFAD, itfaiye, sıhhat ve orman çalışanları 112 çatısı altında vazife almaktadır. Bu yılın başından kasım ayına kadar davet merkezimize gelen 572 bin 720 çağrıyı davet karşılama işçileri yanıtlamış olup, bunun 172 bin 225 adet asıl hadise olurken 400 bin 496 temelsiz davete maruz kalmıştır. Temelsiz davetlerin fazla oluşu gereksiz yerlere meşgul etmeleri, bilgi emelli ve müracaat çizgisi olarak kullanmalarını sonucudur. Vatandaşlarımızdan ricamız, 112 Acil Davet Merkezi numarasını gereksiz yere meşgul etmemeleri, acil durumda hizmete alınma hakkına duymaları gerekmektedir. Her saniye bizim için çok değerli, saniyede can kurtarabilirsiniz” dedi.

“Kişisel gereksinimlerini buradan karşılamayı düşünenler oluyor”

112 Acil Davet Merkezinde vazife yapan acil davet karşılayıcı işçilerden Mevlüt Emre Orhan ise “Burada vatandaşlara olabildiğince süratli hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz süratli hizmet vermeye çalışırken birçok gereksiz olay ile karşılaşabiliyoruz. Bunlara örnek, elektrik, su ve doğalgaz arızası yaşayanlar arıyor, karayolları bilgi istişare sınırı olarak arayan var. Hastane randevusu için arayan var. Aslında burası acil davet merkezi olduğu için bunları kapsamamaktadır. Münasebetiyle vatandaşlarımızın yalnızca acil durumlarda 112’yi aramalarını tavsiye ediyoruz. Bunların yanında birçok enteresan olaylarla da karşılaşabiliyor. Saatin kaç olduğunu soran vatandaşlarımız oluyor ya da ferdî gereksinimlerini buradan karşılamayı düşünenler oluyor. Bunların önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın daha şuurlu davranması gerekiyor” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat