Türk doktorlar dünyaya “Afetlerde çocuk hekimliği” eğitimi veriyor

Türk hekimler dünyaya “Afetlerde çocuk hekimliği” eğitimi veriyor 13 kişilik Türk grup Türkiye ve dünya...

Türk doktorlar dünyaya “Afetlerde çocuk hekimliği” eğitimi veriyor

Türk hekimler dünyaya “Afetlerde çocuk hekimliği” eğitimi veriyor

13 kişilik Türk grup Türkiye ve dünya ülkelerine eğitim veriyor

İSTANBUL – Afetlerde yaralılara birinci müdahalenin büyük değer taşıdığına dikkat çekilirken, 13 Türk pediatrist dünya tabiplerine eğitim veriyor. Grupta yer alan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ağır Bakım Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, “İlk müdahalelerle hasta kurtarılabilir olduğu için bir çocuk tabibinin bilmesi gereken bütün acil müdahaleleri içerecek formda kursu organize ettik. Çok büyük bir talep patlaması yaşadık, bütün Avrupa ülkelerinden talepler aldık. Geçen hafta Kuzey Makedonya’da kursu yaptık. Eğitici takımın Türklerden olması ülkem ismine çok büyük bir gurur kaynağı. Bütün çocuk hekimlerinin bu kursu alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen iki büyük zelzele bölgede yıkımlara neden olurken, çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmişti. Zelzele bölgelerinde afet sonrası yaralılara birinci müdahalenin hayati ehemmiyet taşıdığı söz edilirken uzmanlar, bu manada donanımlı olunmasının gerekliliğine dikkat çekiyor. Bu çerçevede 13 bireyden oluşan Türkiye’nin önde gelen sıhhat üslerinde vazife yapan tabipler Pediatrik Acil ve Ağır Bakım Kursu(Pediatric Emergency and Critical Deva Course) ile eğitimler veriyor. Tecrübeli Türk takımının 2 gün vadeli, İngilizce olarak verdiği eğitimlerde Türkiye ve dünyanın dört bir yanından hekimlere afet süreçlerinde çocuk doktorluğu anlatılıyor. Bölgede vazife yapan tabiplerin tecrübelerini paylaştığı, acil kıymetlendirme, teşhis, stabilizasyon hususları ve acil durumlarda pediatristlerin yapması gereken süreçlere yönelik teorik ve pratik bilgiler veriliyor. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ağır Bakım Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu da Türk takımın gerçekleştirdiği kursa ait bilgi verirken, kursu muvaffakiyetle tamamlayan isimlere Avrupa Pediatri Derneği onaylı sertifika verildiğini aktardı.

“Çok büyük bir talep patlaması yaşadık, Avrupa ülkelerinden talepler aldık “

Afet durumlarında acil müdahalelere hakim olmanın yaralılara müdahale konusunda hayati kıymette olduğunu söyleyen ve tüm pediatristlerin bu eğitimi alması gerektiğini belirten Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ağır Bakım Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, “Kursumuzu, Avrupa Pediatri Derneği ismine yapıyoruz, Türk Çocuk Acil Tıp ve Ağır Bakım Derneği ile Sıhhat Bilimleri Üniversitesi iş birliğiyle de yürütüyoruz. Kursun çalışmalarına birinci sefer 8 ay evvel başlamıştık. Felaketlerde bir çocuk tabibinin bilmesi gereken bütün acil müdahaleleri içerecek biçimde kursu organize ettik. Eğitimcilerimizin hepsi çocuk acil ve ağır bakım işiyle uğraşan, çok tecrübeli Türk bir takımdan oluşuyor. Kursumuzun birincisini hastanemizde yaptıktan sonra çok büyük bir talep patlaması yaşadık. Bütün Avrupa ülkelerinden bu kursu yapmak üzere talepler aldık. Geçen hafta Kuzey Makedonya’da kursu yaptık, nitekim çok büyük bir beğeniyle karşılaştık, tekrarını istediklerini ilettiler. Azerbaycan’da ve öbür Avrupa ülkelerinde de sırayla, Türk grubu olarak afet durumunda, acil durumlarda ne yapılacağı konusunda eğitimi içeren bu kursumuzu gerçekleştiriyor olacağız. Alanda çalışan bütün arkadaşlarımız birebir zelzele anında bu felakete maruz kalan, travma yaşayan, akciğerleri patlayan, akciğerlerine kan dolan bütün çocuklarla karşı karşıya kaldılar. Yollar çalışamaz durumda kaldığı için çocuk hekimiyle hasta baş başa kalmış oldu. Hasebiyle o anda yapılan birinci müdahalelerle hasta kurtarılabilir olduğu için bu müdahalelerin yapılmasının ne kadar değerli olduğunu anladık. Bütün çocuk hekimlerine bu eğitimi vermek için yola çıkmış olduk” dedi.

“Bütün çocuk tabiplerinin bu kursu alması gerektiğini düşünüyorum”

Tüm çocuk hekimlerinin bu kurstan faydalanması gerektiğini tabir eden Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, kurslarda teorik eğitimin uygulamalı çalışmalarla desteklendiğini söyledi. Kelamlarını sürdüren Prof. Dr. Şevketoğlu, “Çocuklar, anne babalarını kaybettiler bir de onun ruhsal yüküne maruz kaldılar, tabi ki biz de bu çocuklara hizmet eden grup olarak kendi çocuklarımız da olduğu için çok etkilendik. Ağır bakımımızda alandan depremzede çocuk hastalar kabul ettik ve onların tedavileriyle uğraştık. Önümüzde de bir İstanbul sarsıntısı olduğunu düşünürsek şayet hem ruhsal hem de hastalarımıza nasıl yaklaşacağımızı öğrenmek ve öğretmek açısından bu da bir deneyim oluşturdu. Sarsıntı felaketiyle oluşturduğumuz bu yeni kursumuz çok daha kapsamlı ve çok daha öğretici bir hale geldi. Yılların da deneyimini üzerine koyarak dikkat cazip bir kurs oluşturmuş olduk. Eğitici takımın Türklerden olması, bu Türk grubun bütün Avrupa’ya hizmet edecek bir kurs oluşturması, benim için ayrıyeten ülkem ismine çok büyük bir gurur kaynağı. İştirakçiler çok keyifli ayrılıyorlar, çok öğretici olduğunu tabir ediyorlar. Bir yerde bu kursu yaptığımız vakit kesinlikle 2-3’üncüsünün talebi çabucak geliyor. İştirakçiler 2 gün boyunca çok ağır bir tempoda eğitim alıyorlar, İngilizce olarak yapıyoruz. Teorik dersler var lakin her bir teorik dersin sonrasında maketler üzerinde yaptığımız pratik eğitimler var. Hatta profesyonel maketlerin yanında kuzu kaburgasıyla göğüs tüpü takmayı, tavuk buduyla kemik içi yol açmayı öğretiyoruz. Maketler üzerinde kalp masajı nasıl yapılır, hastanın ani olarak boğazı tıkandığında o yol nasıl açılır bunun üzere çok acil müdahalelerin hepsini pediatri doktorlarına öğretiyoruz. Dünyada öteki hiçbir kursta sahiden yok, çok güçlü ve çok eğitici olduğunu düşünüyorum. Bütün çocuk tabiplerinin bu kursu alması gerektiğini düşünüyorum. Sarsıntı, yangın yahut bir kaza olabilir her türlü acil durumda bir çocuğa nasıl müdahale edileceğinin bütün çocuk tabipleri tarafından bilinmesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Çok büyük bir felaketti, umarım bir daha olmaz lakin bir daha şayet olursa bütün doktorların ne yapacağını güzel bilmesi ve sahiden hazırlığının olması gerektiğin düşünüyorum” halinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat