Ripple Kazanırsa SEC Tazminat Ödemek Zorunda Kalabilir!

ABD Kripto Yasa Tasarısındaki bir değişiklik SEC’in kaybetmesi durumunda tazminat ödemesine yol açabilir. Bu durum...

Ripple Kazanırsa SEC Tazminat Ödemek Zorunda Kalabilir!

ABD Kripto Yasa Tasarısındaki bir değişiklik SEC’in kaybetmesi durumunda tazminat ödemesine yol açabilir. Bu durum SEC ile davası devam eden Ripple için de geçerli. Avukat James Murphy, kripto tasarısını SEC’i reforme etmek ve düzenleyici aşırılık eğilimini dizginlemek için büyük bir fırsat olarak nitelendirdi. Bu ortada, ABD Senatörü Elizabeth Warren, kripto tasarısına ait ipuçlarını verdi.

Kripto tasarısının SEC’i yola getirmesi mümkün mü?

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dijital varlık sanayisi temaslı firmalara ve önderlere karşı yaptırım uyguladığı sav ediliyor. Komite tarafından yönetilen yasal çabalar, sanıkları vakit içinde ağır yasal fiyatlar ödemeye zorladı. Bununla birlikte, Cumhuriyetçi milletvekillerinin yayınladığı bir kripto tasarısı taslağının, en büyük Watchdogs’un düzenleyici çok erişimine bir duraklama getirmesi mümkün.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Patrick McHenry (R-N.C.) ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Lideri Glenn Thompson’un (R-Penn.) hazırladığı tasarı, kripto sanayisine bir rahatlama dalgası gönderdi. Kripto Yasası’nın dijital varlıklar için net bir çerçeve oluşturması bekleniyor. Ayrıyeten, SEC ve CFTC’yi hareketlerinden sorumlu tutması istikametinde işaretler var.

Avukat James Murphy, kripto tasarısını SEC’de ıslahat yapmak için büyük bir fırsat olarak nitelendirdi. Taslak hala değerlendirilme evresinde olduğundan, avukat bir değişiklik önerdi. Kurul tarafından açılan her davanın sonunda kazanan tarafın hangisi olduğuna mahkemenin karar verdiğini belirtti. Fakat, davacının argümanlarını kanıtlayamadığı ortaya çıkarsa, davalıların üstlendiği tüm avukatlık yasal fiyatlarını ödeyecektir.

ripple kazanirsa sec tazminat odemek zorunda kalabilir 0 R275EHTW

Ripple, SEC davasında 200 milyon dolar harcayacak

SEC davasında sanık olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Blockchain firmasının bittiğinde kendini savunmak için yaklaşık 200 milyon dolar harcayacağını belirtti. Bununla birlikte, ABD SEC Vs Lbry davasında, Watchdog’un yasal süreçleri geciktirme yaklaşımı sanıkları muhtemel iflasa sürükledi. Avukat, kripto tasarısındaki bu değişiklikle SEC’in kaybedilmesi halinde davalının yasal fiyatlarını geri ödemekle yükümlü olacağını vurguladı. Ripple davayı kazanırsa, komitenin davalının yasal fiyatlarının yaklaşık 200 milyon dolarını ödemek zorunda kalabileceğini belirtiyor.

Elizabeth Warren, kripto tasarısının ipuçlarını verdi

Kısa mühlet evvel kripto ödemelerinin Çin fentanil ticaretine dahil olduğunu sav ettikten sonra, ABD Senatörü Elizabeth Warren Cumartesi günü kripto sanayisindeki bu tıp boşlukları önleyen bir yasa tasarısı sunma mümkünlüğünü ima etti. Daha evvel Kriptokoin.com olarak Warren’ın Çinli işletmelerin Fentanyl salgınını körüklediği ve kripto para ünitelerinde milyonlarca para kazandığı savlarını destekleyen araştırma datalarını paylaştığını bildirdi. Senatör son vakitlerde bölüme yönelik taarruzları nedeniyle kripto piyasası topluluğunun öfkesini çekmişti. Bu akınlar, SEC’in kripto işletmeleri üzerinde devam eden düzenleyici incelemesinin yanı sıra geliyor.

ripple kazanirsa sec tazminat odemek zorunda kalabilir 1 8KvfNvjG

Senatör Warren Cumartesi günü, boşlukları kapatacak ve kripto sanayisine kurallar uygulayacak bir yasa tasarısına sahip olduğunu ima etti. Kripto ödemelerinin fon çalmak, yaptırımlardan kaçmak ve terörizmi finanse etmek üzere yasadışı faaliyetlerde yer aldığını yineledi. Bu bağlamda Warren, “Bu büyük bir sorun lakin çözebileceğimiz bir sorun. Yasal boşlukları kapatacak ve kesime sağduyulu kurallar uygulayacak bir yasa tasarım var,” açıklamasını yaptı.

Senatör kısa bir mühlet evvel Bitcoin madenciliğinin çevresel tesirleri ve güç tüketimiyle ilgili kaygılardan bahsetti. Bu ortada Senatör, ABD’de kripto ticareti konusunda güçlü bir kuşkucu olan SEC Lideri Gary Gensler ile olan yakın ilgileri nedeniyle kripto topluluğunda sık sık tenkitlerin maksadı oluyor.