Dünya, Şampiyonlar Ligi finalindeki kararı tartışıyor! İşte Real Madrid’in golünün sayılmama nedeni

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid’in Benzema ile Liverpool’a attığı gol evvel yan hakemin ofsayt...

Dünya, Şampiyonlar Ligi finalindeki kararı tartışıyor! İşte Real Madrid’in golünün sayılmama nedeni

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid’in Benzema ile Liverpool’a attığı gol evvel yan hakemin ofsayt bayrağı, akabinde VAR kararıyla iptal edildi. Tartışma yaratan karar toplumsal medyada da gündem oldu.

BENZEMA’NIN GOLÜ VAR’A TAKILDI

43. dakikada savunma ardına atılan uzun topla buluşan Karim Benzema, topu çekip vurmak istedi lakin kaleci Alisson açısını kapadı. Akabinde kadro arkadaşı Valverde’ye hakikat topu çevirdi. Alisson’dan seken top Valverde’nin önüne geldi. Penaltı noktasına yakın bir noktada Valverde topa dokundu fakat top, Fabinho’ya çarparak Benzema’nın önüne gitti ve Alisson’un ardında kalan Fransız golcü golü attı.

NEDEN GOL GEÇERSİZ SAYILDI

Gol sonrası yan hakem ofsayt bayrağını kaldırırken, 3 dakikalık VAR incelemesi sonrası iptal kararı çıktı. IFAB’a nazaran kalecinin kalesinde olmadığı konumlarda birebir kadroda kaleye en yakın son adam kaleci olarak sayılıyor. Benzema’nın önüne topun Fabinho’dan gelmiş olması ise bir şeyi değiştirmiyor. Zira Brezilyalı futbolcu şuurlu bir formda topu Benzema’nın önüne atmadı. Top, Real Madrid’in yıldızı Valverde’nin ayağından geldiği için ofsayt kararı tartışmaya yer olmayacak halde yanlışsız kabul ediliyor.