Piyasaların gözü bu atamada… İlk kadın başkan olması bekleniyor

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in gelmesinin akabinde piyasa gözünü Türkiye Cumhuriyet (TCMB) atamasına çevirdi....

Piyasaların gözü bu atamada… İlk kadın başkan olması bekleniyor

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in gelmesinin akabinde piyasa gözünü Türkiye Cumhuriyet (TCMB) atamasına çevirdi. Şimşek’le Ankara’da dün görüşen Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası başkanlığına atanan birinci bayan lider olması bekleniyor. ABD’de ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak bilinen Hafize Gaye Erkan, beklendiği üzere atanırsa birinci imtihanı 22 Haziran’da olacak. 22 Haziran’daki Para Siyaseti Kurulu’nda yüzde 8.5 olan siyaset faizinin birebir kalıp kalmayacağı piyasadaki en büyük soru.

BOĞAZİÇİ’Nİ BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

1982 yılında doğan Hafize Gaye Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nin akabinde Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmını birincilikle bitirdi. Akabinde Princeton Üniversitesi’nden kabul alarak yurtdışına taşındı. Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan birinci öğrenci olma muvaffakiyetini gösterdi. Bu sayede ülkedeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

HIZLI YÜKSELDİ

2005 yılında Goldman Sachs’ta çalışma hayatına başlayan Erkan, yaklaşık 9 yılın akabinde First Republic Bank’ta yönetici olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında Kıdemli Lider Yardımcısı vazifesini üstlendi. Bankanın Yatı­rım Kısmı Lideri ve Risk İdaresi Eş Başkanlıklarını yürüttü. Bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde tesirli oldu. Gaye Erkan vazifeye başladığında bankanın varlığı 25-30 milyar ci­varındayken Aralık 2021 yılına kadar 250 milyar dolara yaklaştı. 2021 yılında 7 ay eş CEO’luk yaptıktan sonra Aralık 2021’de de ayrıldı. Daha sonra Marsh McLennan İdare Kurulu’na getirildi. Erkan ayrıyeten ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl idare konseyi üyeliği yaptı. Hafize Gaye Erkan, ABD’deki başarılı iş hayatı nedeniyle “Müthiş Türk Kızı” diye anılmaya başlandı. 2018’de San Francisco Business Times’ın yaptığı araştırmaya nazaran, Amerika’nın en büyük 100 bankasında lider yahut CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek bayan seçildi, Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40” listesine girdi.

KADIN VURGUSU

Bu yılın mart ayında Dünya Gazetesi’nde yazı yazmaya başlayan Erkan’ın birinci yazısı “Finansta bayanın ismi yok” başlığını taşıyordu. Erkan“Çalışan ve emeğinin peşinde olan bir annenin; bir matematik öğretmeninin kızı olduğum için de tüm bayanların bu özel gününü kutlamak isterim” diye başladığı yazısında, “Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Çağdaş Türkiye’nin inşa sürecinde bayana verilen hakların birçok Batılı ülkelere ilham kaynağı olduğunu biliyoruz. Lüksemburg üzere ultra model ülkelerde dahi 1970’li yıllarda bayanın seçme ve seçilme hakkı olmadığını öğrendiğimizde şaşırıyoruz. ABD’de hem okuyup hem de çalıştığım birinci periyotlarda, karşımızdaki kişinin aksanına, cinsiyetine, ırkına nazaran kararlar verildiğini gördüm. 40 yaşının altında Türk ve Müslüman biri olarak 270 milyar dolarlık bir bankanın lideri ve CEO’lk misyonunu yürüttüğümde dahi bu ön yargı karşıma çıktı. Çünkü bayanların çok fazla güçlü bir halde temsil edilmediği bir bölümde çalışıyordum” değerlendirmesini yaptı.

‘HEM ANNE HEM ÇOK BAŞARILI’

MERKEZ Bankası Başkanlığı için Gaye Erkan’ın isminin geçmesi iş, siyaset ve finans etraflarında çok konuşuldu. Lakin Merkez’in mümkün birinci bayan işvereninin ismini yıllar evvel Alarko Holding İdare Heyeti Üyesi Leyla Alaton’un toplumsal medya hesabından duyurarak, “Bu bayan bir gün Türkiye’ye bakan olur” biçiminde paylaşması gündemin en çok konuşulan hususlarından biri. Alaton, yıllar evvel yaptığı o paylaşımın perde gerisini Hürriyet’e anlattı. “Ben Hafize Gaye Erkan’ı tanımadım, tanımıyorum” diyen Alaton, şunları söyledi: “Bana Hafize Gaye Erkan’ın annesi fi tarihinde bir ileti yazmıştı. Ben bir feminist olarak bayanları çok ön planda tuttuğum için kızından bahsetmiş ve ‘Siz bu türlü bir bayanla gurur duyarsınız’ demişti. Kızıyla ilgili bende farkındalık yaratmıştı. Ben de o tarihten itibaren Hafize Gaye Erkan’ı takip ediyordum. Muvaffakiyetlerini, getirildiği mevkileri izliyordum. Bir gün çok etkilenmiş olmalıyım ki, ‘Bu ülkeye bakan olur’ iletisi atmışım. Ben hatırlamıyorum bile bu iletisi. Ancak onca takip ettiğim bayan ortasından yalnızca bu kişi ile ilgili bu türlü bir paylaşımda bulunmuşsam demek ki muvaffakiyetinden çok etkilenmişim. Zira yurtdışında bir bayan olarak, hele de Türkiye’den bir bayan olarak bu mevkilere gelmek çok zordur. Kimin nesi olduğunuza bakmazlar. Bu büyük bir muvaffakiyet.”

piyasalarin gozu bu atamada ilk kadin baskan olmasi bekleniyor 0 SReenHQk

Leyla Alaton, bir bayanın Merkez Bankası lideri olmasından büyük heyecan ve gurur duyduğunun altını çizdi. Hafize Gaye Erkan’ın şimdi dokuz aylık bir bebeği olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti: “Onun ne kadar özel bir bayan olduğu içime doğmuş. Şimdi dokuz aylık bebeği olan bir anne, konfor alanını bırakıp da Merkez Bankası başkanlığı üzere bir vazifesi kabul ediyorsa bunun ardındaki motivasyon büyük bir vatanseverliktir. Ülkesine çok bağlı, başarılı, büyük pürüzler aşmış bir anne. Öteki açıklaması yok. Görünen köy kılavuz istemez durumu. O nedenle bu ismin Merkez Bankası’nın başına getirilmesi çok hakikat bir karar olur. Çok başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Elbette herkes üzere başarısı çalıştığı takıma bağlı. Benim de o denli, herkesin o denli. Ben çok umutluyum, çok yeterli bir karar olur. Çok âlâ entegre olacağını düşünüyorum.”