Pasifik Eurasia halka açılıyor

Halk Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleşecek halka arz için 6-7 Haziran tarihinde talep toplanacak. Tüm müşterilerine...

Pasifik Eurasia halka açılıyor

Halk Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleşecek halka arz için 6-7 Haziran tarihinde talep toplanacak. Tüm müşterilerine kapıdan kapıya kaliteli ve ekonomik hizmet sunabilmek hedefiyle hem istihdam hem ekipman ve altyapı yatırımları yapmaya hazırlanan Pasifik Eurasia’nın toplam 34 milyon TL nominal bedelli payı halka açılacak. İzahnameye nazaran, kelam konusu payların halka arzı ile şirketin yüzde 20,24’ü halka açılmış olacak.

KESİNTİYE UĞRAMADI

Pasifik Eurasia İdare Konseyi Lideri Fatih Erdoğan, şirketin kurulduğu 2019 yılından bu yana demiryolu nakliyatı alanında değerli ve birincileri içeren adımlar attıklarını, bu sayede Çin’den Avrupa’ya uzanan Demir İpek Yolu Projesi’nin canlanmasına önemli katkı sağladıklarını söyledi. Evvel salgın, akabinde Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle lojistik dalının olumsuz etkilendiğini navlun fiyatlarının arttığını belirten Erdoğan, her şeye karşın dünyada lojistiğin kesintiye uğramadan devam ettiğini ve kesimin yıldan yıla süratle büyüdüğünü söyledi.

YATIRIMDA KULLANILACAK

Fatih Erdoğan, halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 40’ının Demiryolu Tren İşletmeciliği (DTİ) yatırımları, yüzde 30’unun terminal yatırımları, yüzde 20’sinin havayolu ve öteki mod yatırımlarında, kalan yüzde 10’un ise işletme sermayesine takviye olarak kullanılacağını söz etti. Erdoğan, planlanan yatırımlarla ilgili şunları söyledi: “Demiryolu Tren İşletmecisi (DTİ) olup kendi lokomotif ve trenlerimizle müşterilerimize hizmet sunmayı planlıyoruz. Deniz yolu nakliyeciliğinde ise devam eden taşımalarımızı artırmak emeliyle 2023 yılında bünyemize kattığımız birinci gemimize ek olarak, 2025 yılı sonuna kadar filomuzu genişletmeyi ve kapasitemizi 5 katına çıkarmayı hedefliyoruz.”