“Oyun oynamak, çocuklar kadar yetişkinler için de ihtiyaç”

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 pandemisinin ardından yetişkin yaş gruplarında akıl-zeka, strateji ve kelime oyunlarına ilginin arttığını söyleyen Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, her yaştan yetişkinin oyun oynayıp arkadaş ve aileleriyle eğlenceli ve güzel zaman geçirdiklerini ifade etti.

“Oyun oynamak, çocuklar kadar yetişkinler için de ihtiyaç”

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 pandemisinin ardından yetişkin yaş gruplarında akıl-zeka,  strateji ve kelime oyunlarına ilginin arttığını söyleyen Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, her yaştan yetişkinin oyun oynayıp arkadaş ve aileleriyle eğlenceli ve güzel zaman geçirdiklerini ifade etti.

Oyun insanların hayatında her dönem olan bir eğlence ve rahatlama aracı. Osmanlı döneminde üç taş, dokuz taş, mangala gibi strateji oyunları oynanırken, yakın geçmişten günümüze gelen tavla, dama, okey gibi oyunlar hala oynanmaya devam ediyor.

Diğer yandan yabancı menşeli kutu oyunlarına da ilgi giderek artıyor. 
Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, oyun oynamanın çocuklar kadar yetişkinler için de bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmalarla oyunun rahatlatıcı ve sters atıcı etkisinin kanıtlandığını kaydeden Altıntaş, oyunun sosyalleşme ve kaliteli zaman geçirme açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

Hangi Oyunlar İlgi Görüyor?

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı nedeniyle oyunlara ilginin arttığını kaydeden Gülşah Altıntaş şunları söyledi:

 “İnsanlar evde daha fazla zaman geçirince farklı oyun arayışlarına girdiler. Yurt dışından ülkemize gelen birçok strateji oyunu ve kelime oyunu yaygınlaştı.

Koridor, Labirent, Batık, Reversi, Pylos, Jenga, Scrabble, Kulami, Uno, Go, Zingo gibi strateji oyunları en çok tercih edilenler arasında.

Diğer yandan Bul Bakalım, Anlat Bakalım, Tabu, Monopoli, Bomba, Çarkıfelek gibi kelime oyunları da her yaştan grupların severek ve eğlenerek oynadıkları oyunlar oldu.

Bahçesi olanlar langırt, masa tenisi, hokey, denge kulesi gibi oyunlarla da zaman geçirdi. 
İnsanlar bilgisayarlarında ve telefonlarında da oyun oynuyorlar.

Ancak bu tür oyunlarda hem uzun süre ekran başında olmanın sağlığa zararları var, hem de karşılıklı, yüz yüze bir etkileşim olmuyor.

Çocuğunuzla Oynayabilirsiniz

Birçok strateji ve kelime oyunu 8-99 diye tabir edilen her yaştan insanın oynayabileceği şekilde üretilmiş. Bu nedenle bu oyunları anne ve babalar çocuklarıyla oynayabiliyor.

Bu oyunlar hem çocukların hayal gücünü, problem çözme yeteneğini, yaratıcılığını artırıyor, hem de aileler çocuklarıyla kaliteli zaman geçirip stres atmış oluyorlar.

Bu oyunlar sizin de dikkatinizi ve belleğinizi güçlendiriyor. Çocukların el-göz koordinasyonunu, el becerilerini geliştiren oyunlar da var” dedi.

Alzheimer Hastalarına Tavsiye Ediliyor

Altıntaş, strateji ve kelime oyunlarının zihni canlı tutması ve hafızaya olan katkısı nedeniyle Alzheimer Yaşam Merkezleri ve bağımlılıkla mücadele merkezlerinde kullanıldığını ifade ederek konuşmasını noktaladı.