Nijerya, maymun çiçeği yayılımını engellemek için vahşi hayvan eti satışını yasakladı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun...

Nijerya, maymun çiçeği yayılımını engellemek için vahşi hayvan eti satışını yasakladı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar 30 ülkede 550 bireye bulaştığını bildirdi. Yapılan açıklamada “İncelemeler sürüyor ancak virüsün kısa vakitte birçok ülkede görülmesi, tespit edilememiş bir yayılmaya işaret ediyor.” denildi.

NİJERYA, YIRTICI HAYVAN ETİ SATIŞINI YASAKLADI

Öte yandan virüse ait birinci yasak haberi Nijerya’dan geldi. Nijerya, maymun çiçeği virüsünün yayılmasını önlemek maksadıyla yırtıcı hayvan eti satışını yasakladı. Tarım Bakanı Muhammed Ebubekir, ülkede tüm yırtıcı hayvan avcıları ve tacirlerine iş durdurma talimatı verdi.

ÇOK SAYIDA HAYVAN ETİ PAZARI VAR

Şimdiye kadar 30 hadisenin görüldüğü ülkede, virüs nedeniyle birinci vefat mayıs sonunda görüldü. Ülke genelinde fare, antilop, yırtıcı domuz, yılan ve şempanze üzere hayvanların etlerinin satıldığı çok sayıda pazar bulunuyor. Virüsün yırtıcı hayvan eti tüketilmesiyle bulaştığına dair delil olmasa da kararın tedbir emeli taşıdığı belirtiliyor.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

AA / Tufan Aktaş – Dünya