Son anketten dikkat çeken sonuç! AK Parti ile CHP arasındaki fark yüzde 1’e kadar eridi

MAK Araştırma’nın Mayıs ayı anketinde vatandaşlara “Yarın genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu...

Son anketten dikkat çeken sonuç! AK Parti ile CHP arasındaki fark yüzde 1’e kadar eridi

MAK Araştırma’nın Mayıs ayı anketinde vatandaşlara “Yarın genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Kararsızların dağılımı ile oluşan tablodaki datalarda kararsız seçmenin değerli oranda muhalefete yakın seçmen olduğu belirtildi.

AK PARTİ BİRİNCİ OLDU

MAK Araştırma’nın anketine nazaran “Yarın seçim olsa Ak Parti‘ye oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 28.3 olarak kaydedildi. AK Parti bu oranla birinci sırada yer alırken, CHP az bir farkla ikinci sırada yer aldı.

CHP FARKI ERİTTİ

Ana muhalefet partisi CHP’ye dayanak vereceğini söz eden vatandaşların oranı ise yüzde 27.1 olarak ölçüldü. CHP, bu oranla AK Parti’nin sırf 1.2 puan gerisinde kaldı.

GÜZEL PARTİ ÇIKIŞINI SÜRDÜRÜYOR

Son anketlerde çıkış yapan Âlâ Parti, son ankette de yükselen grafiğini sürdürmeyi başardı. Seçimde Âlâ Parti‘ye oy vereceğini lisana getiren vatandaşların oranı yüzde 16.1 olarak kaydedildi. GÜZEL Parti bu oranla CHP’nin ardında üçüncü sırada kendisine yer buldu.

MHP, HDP’NİN GERİSİNDE KALDI

HDP’yi destekleyenlerin oranı yüzde 7.8 olarak ölçülürken MHP’nin oranı ise yüzde 6.6’da kaldı. MHP bu oranla HDP’nin gerisinde kalarak beşinci parti oldu.

DEVA VE GELECEK PARTİSİ’NİN ORANI DİKKAT ÇEKTİ

AK Parti’den istifa ederek yeni parti kuran Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partileri yüzde 3’e yakın oy aldı. Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi, yüzde 2.8 oy alırken Babacan önderliğindeki DEVA Partisi ise yüzde 3.1 oy topladı.

ZAFER PARTİSİ YÜZDE 2’Yİ GEÇEMEDİ

Ülkedeki sığınmacılara yönelik çıkışları ile bilinen Ümit Özdağ’ın Zafer Partisi ise yüzde 2’yi aşamadı. Zafer Partisi’nin oyu yapılan son ankette yüzde 1.8 olarak ölçüldü.

İşte paylaşılan ankete ait sonuçlar: