Bükreş’te Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkçe ve Çocuk Şenliği düzenlendi

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Romanya‘da 1 Haziran’da kutlanan Çocuk Bayramı ve 5 Haziran’daki Türkçe...

Bükreş’te Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkçe ve Çocuk Şenliği düzenlendi

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Romanya‘da 1 Haziran’da kutlanan Çocuk Bayramı ve 5 Haziran’daki Türkçe Bayramı’nı birleştirerek 3 Haziran’da Bükreş’te farklı okullardan gelen yaklaşık 300 çocuğun iştirakiyle bir şenlik düzenledi.

Bükreş YEE’den yapılan açıklamaya nazaran, Bükreş YEE Müdürü Mustafa Yıldız’ın mesken sahipliğinde gerçekleşen aktifliğe Yunus Emre Enstitüsü Lider Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler ve Romanya Demokrat Türk Birliği Bükreş Lideri Turhan Şemsi de katıldı.

Türkçe müziklerin söylendiği aktiflikte, Türk lisanının tarihi üzerine konuşma yapan çocuklar Türkçe şiirler okudular.

Türkçe ve Rumence ortak atasözü ve tabirleri müsabakasının yapıldığı aktiflikte cam üfleme, ebru sanatı, gölge oyunu, yemek atölyesi, yapboz, oyun hamurundan Türk kültür öğelerinin imali ve daha birçok aktivite gerçekleştirildi.

Çocuklara, Türk eserleri ve Yunus Emre Enstitüsüne ilişkin ikram paketlerinin verildi. Çocuklar, Barış Manço başta olmak üzere çeşitli müziklerle keyifli vakit geçirdi.

Köstence YEE’de “Uçurtma ve Çocuk Şenliği”

Romanya’nın Karadeniz kıyısında faaliyet gösteren Köstence YEE tarafından 1 Haziran Romanya Çocuk Günü vesilesi ile “Uçurtma ve Çocuk Şenliği” düzenlendi.

Köstence YEE’den yapılan açıklamada, çocuklar için rengarenk bir şenlik havasında geçen aktiflik boyunca hem enstitü merkezinde hem de deniz kıyısında gerçekleşen programda çocukların gönüllerince bir gün geçirdikleri söz edildi.

Enstitüde misyonlu eğitmenler aracılığıyla faaliyete katılan çocukların ebru sanatı ile tanıştırıldığı belirtilen açıklamada, daha sonra deniz kıyısında uçurtma şenliği gerçekleştirildiği bildirildi.

AA / Mehmet Serkan Eruysal – Kültür Sanat