Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den “Körfez ülkeleri olmasaydı Mısır ayağa kalkamazdı” açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Kuveyt olmasaydı Mısır’ın tekrar...

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den “Körfez ülkeleri olmasaydı Mısır ayağa kalkamazdı” açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Kuveyt olmasaydı Mısır’ın tekrar ayağa kalkamayacağını söyledi.

Sisi, BAE’nin Dubai kentinde 20 devlet ve hükümet liderinin yanı sıra 250’den fazla bakan, 80’i aşkın memleketler arası ve bölgesel kuruluş ile yaklaşık 10 bin devlet yetkilisi, uzman ve kanaat liderinin iştirakiyle düzenlenen Dünya Hükümet Doruğu’nda konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkesinin 2011 yılından bu yana pek çok meseleyle karşılaştığını ve bunların başında, elektrik, ulaştırma, eğitim ve nüfus artışının geldiğini tabir etti.

2011 yılında pek çok Arap ülkesinde yaşanan ihtilallere işaret eden Sisi, “yaşanan kaosun, Mısır’ı 450 milyar dolar ziyana soktuğunu söyleyerek Mısır dışında hiçbir ülkenin bu süreçten sağ çıkamadığını” savundu.

Sisi, devletin, elektrik bölümünün geliştirilmesi için 1,7 trilyon cüneyh harcadığını, eğitimin geliştirilmesi için ise 250 milyar dolara muhtaçlık duyduklarını kaydetti.

Mısır’ın 2011’de nüfusunun 81 milyon olduğuna şu an ise 105 milyona yükseldiğine işaret eden Sisi, ülkenin yıllık bir trilyon dolarlık bütçeye muhtaçlığı olduğunu fakat bu meblağın ellerinde bulunmadığını lisana getirdi.

Sisi, “BAE, Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki kardeşlerimiz olmasaydı Mısır ayağa kalkamazdı. Bu nedenle, makûs niyetli fikirlerin ve makus niyetli toplumsal medya platformlarının aramızdaki bu kardeşliğe tesir etmesine müsaade vermeyin.” dedi.

Sisi ayrıyeten, Suudi Arabistan ile öbür komşu ülkelerle elektrik ilişki sistemi kurmaya hazır olduklarını kelamlarına ekledi.

Geleceğe yönelik mevzular ve teknolojik yeniliklere odaklanarak hükümet siyasetleri hakkında milletlerarası diyalog yürütmek gayesiyle 2013’ten bu yana her yıl düzenlenen “Dünya Hükümet Zirvesi”, 15 Şubat’ta sona erecek.