Meme Kanseri Cinsiyet Ayırt Etmiyor

Tabip Öğretim Üyesi Dilek Yıldırım, göğüs kanserine karşı erken teşhisin hayat kurtardığını tabir ederek, göğüs...

Meme Kanseri Cinsiyet Ayırt Etmiyor

Tabip Öğretim Üyesi Dilek Yıldırım, göğüs kanserine karşı erken teşhisin hayat kurtardığını tabir ederek, göğüs kanserinin sırf bayanları değil erkekleri de tehdit ettiğine dikkat çekti.

Küçükçekmece Belediyesi, göğüs kanserine karşı farkındalığını artırmak hedefiyle ‘Sağlıklı Ömür Biçimi ve Göğüs Kanseri ile Mücadele’ bahisli seminer düzenledi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından Belediye Çok Emelli Salonda düzenlenen seminerde Tabip Öğretim Üyesi Dilek Yıldırım; sağlıklı ömür biçimi, sağlıklı beslenme, göğüs kanseri belirtileri ve korunma teknikleri üzere mevzularda işçiye detaylı bilgi verdi.

Dilek Yıldırım: Herkes göğüs kanseri hakkında şuurlu olmalı

Doktor Öğretim Üyesi Dilek Yıldırım bilhassa son yıllarda artan göğüs kanseri olaylarına karşı korunma yollarını anlatırken, ‘’40 yaş üstü her bayan 2 yılda bir tertipli olarak mamografi çektirmeli. Göğüs kanserinin erken teşhis ile tespiti durumunda düzgünleşme bahtı %98’dir. Toplumun tüm bölümü göğüs kanseri konusunda şuurlu olmalıdır. Bilhassa 20 yaşından itibaren her bayanın her ay kendi kendini muayene etmesi gerekir. Ayrıyeten 20 yaş üzeri her bayan 2 yılda bir sıhhat çalışanına muayene yaptırmalıdır’’ dedi.

Bilinenin tersine erkeklerde risk altında

Yıldırım, göğüs kanserinin erkekleri de tehdit ettiğine dikkat çekerek, “Meme kanseri her ne kadar toplumda bayan hastalığı olarak bilinse de sanılanın tersine erkeklerde görülen kanserlerin % 1’ini oluşturuyor. Bu durumda erkeklerde de görülebilecek göğüs kanserinde erken teşhis ve tedavinin ehemmiyeti ortaya çıkıyor. Ayrıyeten erkeklerde de bayanlarda görülen göğüs kanseri belirtileri birebir biçimde kendini gösteriyor. Bu belirtiler ise; göğüs ucundan salgı gelmesi, kızarıklık, şişlik, çukurlaşma, büzülme ve kabarıklık üzere belirtiler görülüyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı