Enerji fiyatları en çok hangi ülkede arttı? Türkiye listede zirveyi zorluyor

Türkiye’de elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatları son aylarda süratle artarken güç enflasyonunda Ekonomik Kalkınma...

Enerji fiyatları en çok hangi ülkede arttı? Türkiye listede zirveyi zorluyor

Türkiye’de elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatları son aylarda süratle artarken güç enflasyonunda Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri ortasında üst sıralarda yer alıyor. 2020 ile 2021 yılları aralık ayındaki değişime nazaran son bir yılda OECD ülkelerinde güç fiyatlarının en çok arttığı 4. ülke Türkiye oldu. Bu periyotta Türkiye’de güç enflasyonu yüzde 49 olurken OECD ortalaması yüzde 26 çıktı. Elektrik ve doğal gaza 2022 başında yapılan artırımlar şimdi bu hesaplamaya yansımadığından önümüzdeki aylarda Türkiye’nin daha da üst sıralara çıkması kelam konusu.

HÜKÜMET YENİ FORMÜLLER ARIYOR

Türkiye’de elektrik faturaları ocak ayında yüzde 52 ile yüzde 127 ortasında arttı. Akaryakıt fiyatları ise son 6 ayda yaklaşık yüzde 100 arttı. Hükümet, elektrik fiyatlarını düşürecek formüller ararken Avrupa ülkeleri de vatandaşlarına çeşitli yardımlar yapıyor.

GÜÇ ENFLASYONUNDA TEPE NORVEÇ’İN

Güç enflasyonu elektrik ve doğal gazın yanı sıra şahsî seyahat gayeli araçlarda kullanılan akaryakıtı da içeriyor. OECD’nin güç enflasyonu 2020 ile 2021 yılları aralık ayı ortası değişimi yansıtıyor. Buna nazaran son 1 yıldaki güç enflasyonun tepesinde yüzde 73 ile Norveç var. Yüzde 56 ile Estonya ikinci sırada yer alırken Hollanda yüzde 54 ile üçüncü sırada.

GÜÇ ENFLASYONUNUN EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKE ÇEKYA

Güç enflasyonunun en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 1,3 ile Çekya ve yüzde 2,1 ile Slovakya. OECD ortalaması ise yüzde 26. Başka kimi ülkelerde Aralık 2021 itibariyle son bir yıllık güç enflasyonu şöyle: İspanya ve İsveç yüzde 40, Yunanistan yüzde 33, ABD yüzde 29, İngiltere yüzde 25, Fransa yüzde 20, Almanya yüzde 18 ve İsrail yüzde 8.

Türkiye’de elektrik ve doğal gaza yapılan yüksek artırımlar bu enflasyon oranlarına şimdi yansımış değil. Türkiye’nin güç enflasyonunda önümüzdeki aylarda daha da üst sıralara çıkması bekleniyor.