Kırsalda üreticiye küçükbaş hayvan takviyesi

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla küçük...

Kırsalda üreticiye küçükbaş hayvan takviyesi

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla küçük üreticiye takviyeler sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama’da 17’si bayan olmak üzere 39 üreticiye 153 küçükbaş hayvan hibe etti. Dağıtım merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu “Bugün burada çok duygulandım ve umutlandım. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tarımda gelir getirici faaliyetlerin üzerinde duruyoruz. Bayan üreticilerimiz çok kıymetli. Burada 39 üreticimizin 17 tanesi bayan. Bu sayının daha da fazla olmasını istiyoruz. Şayet bayan, köyünde işin bir tarafından tutuyorsa, tarım yapacağım diyorsa ve belediye de ona bu imkânı veriyorsa bu memlekette umut var demektir. Liderimizin söylediği ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ kelamının öteki bir ayağı da insanın doğduğu yerde doymasıdır. Şayet doğduğu yerde doyuyorsa sorun yok. Üreteceğiz, ürettiğimizi bedelinde satacağız ve köylerimizde rahat bir ömür süreceğiz” dedi.

“Sayesinde gördük“
Çamavlu Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri ve muhtar Mustafa Kocataş ise “İçinde bulunduğumuz süreç ve hayat pahalılığı bizlere üretmenin ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Yüksek yem maliyetlerine karşın üretmekten vazgeçmiyoruz. Çamavlu merasında en doğal kaidelerde yetiştirdiğimiz hayvanlarımızı bugün buradaki üreticilerimizle paylaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Liderimiz Tunç Soyer’in de dediği üzere Diğer Bir Tarım sahiden de mümkünmüş. Sayesinde bunu görmüş ve deneyimlemiş olduk” dedi.

“Umarım bu sayı yüzlere, binlere ulaşır”
Üretici Mehtap Mantar da bir bayan olarak üretmenin ve tarım yapmanın kıymetine değinerek “Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir. Bugün 17 bayan üretici olarak buradayız. Bu sayı umarım yüzlere, binlere ulaşır. Köylerimizde yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

6 bini aştı
Bergama’da bugüne kadar 85 mahalleden 660 üreticiye 2 bin 535 küçükbaş hayvan dağıtıldı. Bu sayı yavrularla 6 bin 307’ye ulaştı.