Kaynanaya ‘manyak karı’ demek tazminat sebebi sayılacak

Bir müddettir geçimsizlik yaşayan çift, boşanmak için mahkemeye başvurdu. Aile Mahkemesi, eşinin kredi kartlarını iptal...

Kaynanaya ‘manyak karı’ demek tazminat sebebi sayılacak

Bir müddettir geçimsizlik yaşayan çift, boşanmak için mahkemeye başvurdu. Aile Mahkemesi, eşinin kredi kartlarını iptal ettiren ve hususla alakalı kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ diyen kocayı ağır kusurlu buldu. Bayanın maddi tazminat talebini yerinde bulan mahkeme, manevi tazminat talebini geri çevirdi.

YARGITAY DEVREYE GİRDİ

Karar temyiz edilince devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınvalideye hakaretin bayanın kişilik haklarına atak niteliğinde olduğuna dikkat çekerek kararı bozdu. Yine yapılan yargılamada aile Mahkemesi birinci kararında direndi. Davacı bayanın temyizi üzerine bu defa devreye Yargıtay Hukuk Genel Heyeti girdi.

KAYNANASINA MANYAK KARI DİYEN KOCA AĞIR KUSURLU BULUNDU

Emsal nitelikte bir karara imza atan genel Heyet, kayınvalideye ‘manyak karı’ diye hakaret eden kocayı ağır kusurlu buldu. Kararda şöyle denildi: “Eşinin işi ve geliri olmadığını bilen erkeğin, bayanın kullanmakta olduğu kredi kartlarını iptal ettirdiği, masraflarını karşılamadığı, bu nedenle kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ dediği ortadadır. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkek eşin tam, bayan eşin ise kusursuz olduğu noktasında Mahallî Mahkeme ve Özel Daire ortasında uyuşmazlık bulunmamaktadır .Bu açıklamalar ışığında somut olay incelediğinde, erkeğin kusurlu davranışları nedeniyle bayanın kişilik haklarının taarruza uğradığı bariz olup, davacı bayan faydasına manevi tazminata hükmedilmemesi bozmayı gerektirmiştir.”

İhlas Haber Ajansı / Mahallî