Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a rest: Şaka yapmıyorum, adaları silahlandırmaktan vazgeçin

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın seçkin...

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a rest: Şaka yapmıyorum, adaları silahlandırmaktan vazgeçin

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük planlı tatbikatlarından Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın seçkin gözlemci günü başladı. Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da izlediği tatbikatı Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra 10’dan fazla ülkenin savunma bakanı ve genelkurmay liderleri ile TSK komuta kademesi takip ediyor.

“ŞAKA YAPMIYORUM, ÖNEMLİ KONUŞUYORUM”

Törende bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son periyotta bağların gerildiği Yunanistan’a da meydan okudu. Erdoğan, “Böyle kritik bir periyotta Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta ülkemizin memleketler arası mutabakatlarına dayalı haklarına tevessül edilmesinden hüzün duyuyoruz. Kimi Yunan siyasetçiler dünyada eşi gibisi görülmemiş bir pervasızlıkla, akla, mantığa, hukuka muhalif kelam ve hareketlerle gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Bunların iç siyasete yönelik şımarıklıkları kaldırmayacağının sayısız örneği önümüzde durmaktadır. Bir defa daha Yunanistan’ı adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, milletlerarası mutabakatlara uymaya davet ediyoruz. Latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Bu millet bir şey söylerse arkasını da takip eder.” dedi.

“MİÇOTAKİSİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Doğu Akdeniz’de ülkemize 2 km’den daha az, Yunanistan’a 600 km’den fazla Meis adası için 40 bin km’lik deniz yetki alanı talebini memleketler arası topluluğun takdirine bırakıyoruz. NATO ve üçüncü ülkelerin alet edilmesi, sonu felaketle bitecek eforun anlamasının ötesinde değildir. Sayın Miçotakis adalara turistik çıkarmalara yapıyor. Anlamak mümkün değil.”

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından satır başları:

“Kahraman ordumuz memleketler arası misyonlara kadar her alanda gösterdiği başarılarla göğsümüzü kabartıyor. Dünyanın en tehlikeli silahlı terör örgütleriyle yürüttüğümüz gayretlerin eşi gibisi yoktur. Suriye’de DEAŞ’a karşı birinci ve tek harekatı biz gerçekleştirdik. Hem ülkemizin hem de komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına tehdit oluşturan PKK/YPG ile yalnızca biz çaba ettik.

“GÜVENLİK SINIRINDAKİ EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Sınırlarımızı 30 km derinliğinde bir güvenlik sınırıyla muhafaza sınırı kararlılığını hayata geçiriyoruz. Terör örgütlerini yalnızca bizim hudutlarımızdan uzaklaştırmakla kalmıyor, komşularımızın huzuruna katkı sağlıyor. Terör koridoru kurulmasına müsaade vermeyeceğimizi, güvenlik çizgisinin eksik kısımlarını tamamlayacağımızı söz etmek istiyorum. Hiçbir müttefik ve dostumuzun ülkemizin telaşlarına karşı çıkmayacağını, tercihlerini terör örgütlerinden yana kullanmayacağını ümit ediyoruz. Tasalarımızı anlamaları ve hürmet göstermeleri en olağan hakkımızdır.

“KENDİNİZE GELİN”

1999 ve 2006 yıllarında AİHM tarafından mahkum edilen Yunanistan’ın baskıcı tavrına göz yumulması da ikili standarttır. Husus Türkiye olunca şahin kesilenlerin AİHM’i hiçe sayan, sığınmacılara insanlık dışı muamele yapanları ibretle takip ediyoruz. Türkiye kimsenin hakkını hukukunu çiğnemez lakin kendi hakkını da çiğnetmez. Bu ülke kurulduğu tarihten beri birilerine sırtını dayayarak emsal ataklar yapmıştır. Yunanistan’ı tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve aksiyonlardan uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz. Kendine gel. Türkiye adaların silahlandırılması konusunda milletlerarası mutabakatların kendine tanıdığı hakları kullanmaktan geri durmayacaktır.

Libya’da 5 asırlık esaslı bağlarımız olan kardeşlerimizin itimat ortamında yaşaması için gereken takviyesi veriyoruz. Ordumuz bugüne kadar yürüttüğü hiçbir operasyonda mazlumlara ziyan vermeyerek safını muhakkak etmiştir. Bu hislerle EFES-2022 tatbikatına katılan askerlerimize ve tüm dost ülkelerimizin askerlerine teşekkür ediyorum. Emeği geçen MSB ve Genelkurmayımızın mensuplarına şükranlarımı tabir ediyorum.”