Kastamonu’da depremzedelere psikososyal destek sağlanıyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Kastamonu’ya gelen depremzedelere, psikososyal takviye sağlanıyor. Depremden...

Kastamonu’da depremzedelere psikososyal destek sağlanıyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Kastamonu’ya gelen depremzedelere, psikososyal takviye sağlanıyor.

Depremden etkilenen vilayetlerden tahliye edilen ya da kendi imkanları ile Kastamonu’ya gelen aileler, yurtlarda yahut meskenlerde ağırlanıyor. Sarsıntı bölgesinden kente gelen depremzedelere ulaşan Aile ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü işçisi ailelerle birebir ilgileniyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Abdullah Savaş, gazetecilere, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde bölgeye giden vilayet müdürlüğüne bağlı psikososyal dayanak takımlarının çalışmalara devam ettiğini söyledi.

“Kırmızı yelekliler” olarak bilinen psikososyal dayanak gruplarının hem bölgede hem de Kastamonu’da çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Savaş, “Psikososyal dayanak takımları, çocukların ve ailelerin yaralarının sarılması, yaşamış oldukları durumun tesirinden uzaklaşmaları için gece gündüz uğraş veriyorlar. Bölgemize gelen depremzedelerin yaralarının sarılması için psikososyal gruplarımız burada da canla başla çalışıyor.” dedi.

Kastamonu’ya intikal ettikten sonra Afet Uyum Merkezi ile irtibat kuran ailelere ulaştıklarını tabir eden Savaş, ” Çocuk, genç ve yaşlı depremzede vatandaşlara da psikososyal takviye hizmeti veriliyor.” diye konuştu.