STK’lerin yaraları sarmak için deprem bölgesindeki çalışmaları devam ediyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgede yaraları sarmak...

STK’lerin yaraları sarmak için deprem bölgesindeki çalışmaları devam ediyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgede yaraları sarmak için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Hasene Toplumsal Yardımlaşma Derneğinin, dünyanın birçok ülkesinden ve Türkiye’nin farklı kentlerinden yola çıkan 100’den fazla yardım tırı, 90 dağıtım aracı ve 300’den fazla istekli işçisi bölgeye yönlendirdi.

Dernek Kahramanmaraş, Malatya, Hatay ve Adıyaman’da afet kriz idaresi ve lojistik merkezinde çalışmalarına devam ederken taşınabilir aşevinde 5 bin kişilik çorba, sıcak yemek ve çay dağıtımı, taşınabilir fırında günde 10 bin ekmek üretimi ve dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Mobil klinikte 50’den fazla sıhhat işçisiyle depremzedelere ulaşan dernek, istekli imamlar aracılığıyla bölgede manevi dayanak hizmetleri de veriyor.

Dernek, 1500 şahsa hizmet verecek yemek, sıhhat, ruhsal ve manevi takviye hizmetinin de içinde bulunacağı çadır kent için çalışmaları başlattı.

“İyiliğe tutunma vakti”

Türkiye’de ve dünyanın farklı coğrafyalarında yetim çocuklara yönelik çalışmalar yapan Yetim Vakfı, sarsıntı bölgesinde 225 kişilik bir takımla bulunurken, birinci etapta toplanan 10 milyon liralık yardımı afetzedelere ulaştırdı.

“İyiliğe tutunma vakti” sloganıyla çalışan vakıf, Kilis ve Adıyaman’da kriz merkezi kurarak operasyonlarını bu iki kent üzerinden yönetti.

Toplanan tıpkı ve nakdi yardımlar İstanbul’dan yola çıkarken kıyafet, battaniye, sıhhat ve paklık gereci, bebek bezi, besin paketi, su, fener, pil ve mum öncelikli muhtaçlık olarak bölgeye gönderildi.

Vakıf ayrıyeten depremzedelere yönelik psikososyal takviye ve sarsıntıdan etkilenen çocuklar için de oyun çadırları kurulması için çalışmalara başladı.

Farklı vilayetlerin bölge temsilcilikleri zelzele bölgelerine yönlendirildi

Yardımeli Milletlerarası İnsani Yardım Derneği, genel merkezlerinde oluşturulan acil durum masası uyumunda çalışmalara katılıyor.

Dernek, idare konseyi üyeleri eşliğinde Sivas Temsilciliğini Diyarbakır’a, Van Temsilciliğini Adıyaman’a, Samsun Temsilciliğini Malatya’ya, Kırıkkale Temsilciliğini Osmaniye’ye, Kayseri Temsilciliğini Kahramanmaraş’a, Konya Temsilciliğini Adana’ya, Mardin Temsilciliğini Şanlıurfa’ya ve Bartın Temsilciliğini Kilis’e yönlendirdi.

Acil insani yardım materyalleri hazırlayan dernek 50 bin battaniye, 20 bin kışlık kıyafet, 50 ton içme suyu, 2 bin kilogram konserve, 10 bin kutu bayan hijyen seti ve çok sayıda besin paketini AFAD ile yapılan uyumla zelzele bölgesine gönderdi.

Deprem bölgesinde çalışan gruplar, yardımları depremzedelere ulaştırırken, enkazdaki arama-kurtarma çalışmalarına da katılıyor.

“Bölgede enkaz altında kalan yaralanmış hayvanlara birinci müdahalelerini yapıyoruz”

Hayvanları, Doğayı, İnsanları Müdafaa ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen sarsıntıların akabinde, köylerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yem takviyesi sağlamak üzere yardım kampanyası başlattı.

Hem insanlara hem hayvanlara yardımcı olabilmek emeliyle üç araçla yola çıktıklarını belirten HAYDİKO Artvin Derneği İdare Şurası Üyesi Yasemin Yılmaz “Aramızda AFAD arama kurtarma eğitimlerini tamamlamış profesyonel arkadaşlarımız olduğu üzere veteriner doktorlarımız ve gönüllülerimiz var. Bölgede enkaz altında kalan yaralanmış hayvanlara birinci müdahalelerini yapıyoruz ve hayvanların İstanbul, Ankara ve İzmir üzere bölgelere, tam teşekküllü kliniklere sevkini sağlıyoruz. Tıpkı vakitte alandaki sahipsiz sokak hayvanlarının ve sahipli hayvanların beslemelerini yapıyoruz. Artık köylerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yem takviyesi sağlayacağız.” tabirlerini kullandı.

Yılmaz, sarsıntı bölgesindeki hayvanların gönüllülerin dayanağına muhtaçlığı olduğunu kaydetti.

Acar Arama Kurtarma takımı de Malatya’da çalışmalara katıldı

Selamet Memleketler arası İnsani Yardım Derneği, yaklaşık 1180 kişilik arama-kurtarma ve yardım gönüllüsü ile 10 kişilik sıhhat grubuyla alanda vazife alıyor. Derneğin AFAD tarafından akredite edilmiş Acar Arama Kurtarma takımı de Malatya’da çalışmalara katıldı.

50 tırın içinde bulunduğu yaklaşık 220 araçla sarsıntı bölgelerine giysi, besin, hijyen materyali, soba, kömür, oyuncak gönderen dernek, arama-kurtarma gruplarına dayanak olması için gönüllülerin aracılığıyla 36 iş makinesini de bölgeye ulaştırdı.

Dernek Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da kurulan aşevi çadırlarında günlük 10 bini aşkın bireye 3 öğün yemek ikramında bulunulmasının yanı sıra vilayet merkezleri ve kırsal bölgelerde de taşınabilir takımlarla çorba dağıtımı gerçekleştiriyor.

137 tır yardım sarsıntı bölgesine ulaştı

İnsana Kıymet Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 6 Şubat’tan bu yana sarsıntı bölgesine 137 yardım tırı gönderirken 5 lojistik merkezi kurdu. 600 saha vazifelisi ile depremzede vatandaşların yardımına koşan İDDEF, 3 vilayette her gün 14 bin şahsa çorba ve kahvaltılık dağıtımı yapıyor.

İDDEF, zelzeleden etkilenen 10 vilayette, 910 ton kuru besin ve kumanya, 34 bin battaniye, 120 bin ekmek, 19 bin 100 koli su, 250 çadır, 3 tır kışlık kıyafet, 20 jeneratör, 238 ton kömür, 1 tanker yakıt, 10 ton kefen ve 3 tır hijyen materyali ile vatandaşlara takviye oldu.