JPMorgan, Bitcoin Fiyatının Gerçek Değeri Bu Olmalı!

Lider kripto Bitcoin, piyasalardaki belirsizliğin ortasında ivmeden mahrum hareket ediyor. Bununla birlikte JPMorgan stratejistleri, BTC’nin...

JPMorgan, Bitcoin Fiyatının Gerçek Değeri Bu Olmalı!

Lider kripto Bitcoin, piyasalardaki belirsizliğin ortasında ivmeden mahrum hareket ediyor. Bununla birlikte JPMorgan stratejistleri, BTC’nin gerçek pahasının epey altında süreç gördüğünü ileri sürüyor. Bu ortada, tanınan analist Michael van de Poppe, Bitcoin için en son teknik tahlilini paylaşıyor.

JPMorgan: Bitcoin, 45.000 dolardan süreç görmesi gerekiyor

Dijital ihtilal finans dünyasını yine şekillendirmeye devam ediyor. Bu türlü bir ortamda Bitcoin (BTC) bir bedel saklama aracı ve enflasyona karşı muhafaza olarak altının asırlık hakimiyetine meydan okuyan kuvvetli bir rakip olarak ortaya çıktı. Fakat JPMorgan stratejistleri, Bitcoin’in mevcut fiyatının gerçek potansiyelini yansıtmadığını söylüyor. Ayrıyeten stratejistler, BTC’nin değerli ölçüde daha yüksek süreç görmesi gerektiğini ileri sürüyor. Buna münasebet olarak da altının fiyatına ve birçok yatırımcının iki varlığı birbirinin yerine geçebilir olarak gördüğü varsayımına dayanıyorlar.

JPMorgan analistleri, altının 2.000 doların çabucak altında seyreden fiyatıyla Bitcoin’in ülkü olarak 45.000 dolar civarında süreç görmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bitcoin’in 26.773 dolar olan mevcut süreç fiyatı, stratejistler tarafından önerilen düzeyden neredeyse %70 daha düşük. Bu değerli eşitsizlik, iki varlığın yatırımcılar tarafından nitekim alternatif olarak algılandığı varsayıldığında, ya Bitcoin’in pahasının düşük olduğu ya da altının çok kıymetli olduğu manasına geliyor.

jpmorgan bitcoin fiyatinin gercek degeri bu olmali 0 KLhnUqe9

Ufuktaki katalizör: Bitcoin halving olayı

Bununla birlikte, Bitcoin ve altının eşit paha depoları olarak hizmet ettiği fikri herkesi ikna etmeyebilir. Yalnızca 14 yıldır var olan Bitcoin, yüzyıllardır bu rolü oynayan altınla kıyaslandığında sönük kalıyor. Sonuç olarak, kurumsal yatırımcılar inançlı liman varlığı olarak yüklü olarak altını tercih ediyor. BTC ise daha çok ferdî yatırımcıların ilgisini çekiyor.

JPMorgan stratejistleri ayrıyeten gelecekte Bitcoin’in fiyatını etkileyebilecek bir öbür potansiyel faktörün de altını çiziyor. Bu da Kriptokoin.com okuyucularının bildiği üzere halving olayı. Bitcoin halving’i, kabaca her dört yılda bir gerçekleşiyor. Halving, yeni Bitcoin’lerin yaratılma ve piyasaya girme oranını azaltan programlanmış bir olay. Bu olay, Bitcoin’in fiyatını potansiyel olarak etkileyebilecek yeni coin arzını azaltıyor. Halving olayı ayrıyeten madencilerin süreçleri işlemek ve Blockchain’in güvenliğini sağlamak için aldıkları token sayısını da yarıya indiriyor.

jpmorgan bitcoin fiyatinin gercek degeri bu olmali 1 Z8NZVgZi

Bir sonraki halving olayının önümüzdeki yılın Nisan ya da Mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Varsayımlara nazaran bu durum bir Bitcoin madenciliğinin maliyetini iki katına çıkaracak. Böylelikle, BTC’yi yaklaşık 40.000 dolara yükseltecek. Azalan arz ve artan madencilik maliyetleri, kesin sonuç belgisiz olsa da Bitcoin fiyatını potansiyel olarak üst çekebilir.

BTC yakında muhtemelen 38 bin doların üzerine çıkacak!

Önde gelen kripto analisti Michael van de Poppe, BTC’nin önümüzdeki haftalarda 38 bin doların üzerine çıkabileceğini öngörüyor. Analiste nazaran, en son FOMC toplantı tutanakları faiz oranı duraklamaları mümkünlüğünü ima etti. Duraklamaların bir sonraki toplantıda ya da ondan sonraki toplantıda gerçekleşebileceğini ve bunun da potansiyel olarak kripto piyasasını besleyebileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni, faiz oranlarındaki bir duraklamanın ekseriyetle piyasa hassaslığı için olumlu olarak görülmesi.

jpmorgan bitcoin fiyatinin gercek degeri bu olmali 2 RXvCuzlSBTC için haftalık grafik / Kaynak: TradingView

Bu ortada BTC, 30 bin dolarlık kıymetli direnç düzeyini aşmak için uğraş ediyor. Van de Poppe, BTC’nin fiyatının altındaki 200 haftalık Hareketli Ortalama (MA) ve 200 haftalık Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) ehemmiyetini vurguluyor. Bu doğrultuda, bu düzeyleri takip etmenin çok kıymetli olduğunu belirtiyor.

Analizinde, BTC bu haftayı bu düzeylerin üzerinde kapatamazsa, BTC’nin 38,8 bin dolara tırmanabilmesi için süratli bir geri kazanımın gerekli olacağını belirtiyor. Yükselişin suratı, potansiyel fiyat hareketinin belirlenmesinde kilit bir faktör olacak. Öte yandan, iki çizginin üzerine çıkamaması, muhtemelen BTC’nin 20 bin dolara düşmesine neden olacak. Ayrıyeten analist, doların gücünün BTC üzerindeki tesirini de tartışıyor. Makroekonomik açıdan, güçlü bir dolar BTC için elverişli değil. Van de Poppe, Dolar Endeksinin bir rahatlama rallisi yaşayabileceğinden bahsediyor. Lakin değerli bir direnç düzeyine yaklaştığını ve orta vadeli bir düşüş trendinde kaldığını belirtiyor.

ABD endeksi bu direncin üzerine çıkarsa, BTC’nin aşağı taraflı bir hareket görmesi mümkün. Böylelikle, 20 bin dolar işaretine hakikat düşmesi muhtemel. Bununla birlikte, sonuç, analistin dolar için düşüş ve BTC için potansiyel olarak yararlı olacağına inandığı önümüzdeki birkaç hafta için yaklaşan temel piyasa datalarına bağlı olacak.