Minimum fiyatta iki sayı masada! İkinci ihtimal gerçekleşirse personelin yüzü gülecek

Türkiye taban fiyat görüşmelerinden çıkacak haberi bekliyor. Sendika seviyesindeki Birinci toplantı 7 Aralık’ta, ikinci toplantı...

Minimum fiyatta iki sayı masada! İkinci ihtimal gerçekleşirse personelin yüzü gülecek

Türkiye taban fiyat görüşmelerinden çıkacak haberi bekliyor. Sendika seviyesindeki Birinci toplantı 7 Aralık’ta, ikinci toplantı 14 Aralık’ta yapılacak. Taban fiyat artırımının ise aralığın sonunda açıklanması bekleniyor. Milyonların gözü kulağı bu süreçte olacak. Minimum fiyata temmuzda yüzde 30 artırım gelmiş, 5 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamasıyla 2 formül gündeme geldi. TÜRK-İş Lideri Ergün Atalay’ın “kırmızı çizgi” olarak en az 7 bin 785 TL’yi sayısını öne sürmesiyle ise hesaplar yine yapıldı. İşte kulislere sızan son bilgilere nazaran “2023’te minimum fiyat ne kadar olacak” sorusunun tartışıldığı formüller ve sayılar…

ŞU ANDA İKİ FORMÜL ÖNE ÇIKIYOR

Bakan Alım, taban fiyata ne kadar artırım geleceğiyle ilgili “İşçilerimiz, Türkiye’nin işçileri şundan emin olsun: Onların enflasyona ezdirmeyeceğiz” iletisini vermişti. Bu açıklama, iki formülü gündeme taşıdı.

ENFLASYON ORANINDA ARTIRIM OLURSA EMEKÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Formüllerden biri taban fiyata yıllık enflasyon oranında artırım uygulanması. Show TV’de yer alan habere nazaran yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65-70 ortasında. Böylece taban fiyat yıllık enflasyona nazaran belirlenirse milyonlarca kişinin yeni maaşı 9 bin 350 TL’ye yükselecek.

TÜRK-İŞ “KIRMIZI ÇİZGİSİNİ” AÇIKLADI

Öte yandan TÜRK-İş Lideri Ergün Atalay geçtiğimiz günlerde canlı yayına katılan Ergün Atalay, Taban Fiyat Tespit Kurulu görüşmelerine değinilirken 7 bin 785 TL sayısının “kırmızı çizgi” olduğunu vurgulayarak “Bu sayının altında bir hususla ilgili masada olmayız” demiş ve “Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor” diye eklemişti.

Masadaki ikinci formül ise temmuzdaki artışın yıllık enflasyona tamamlanması. Minimum fiyata temmuzda yüzde 30 artırım yapılmıştı. Buna nazaran, ikinci formülün uygulanması durumunda minimum fiyata uygulanacak artırım oranı yüzde 40 olacak.

‘EN AZ YÜZDE 50’ BEKLENTİSİ

Asgari fiyata en az yüzde 40 oranında artırım yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu sayıya 10 puanlık refah hissesi da eklenerek artırım oranının yüzde 50’yi bulabileceği konuşuluyor.

BAKANLIĞIN ANKETİNDEN DE BİR SAYI ÇIKTI

Çalışma Bakanlığı bir yandan personel ve patronun nabzını tutuyor. Yapılan ankette öne çıkan 8 bin TL olduğu kulislerden sızanlar arasında