Türkiye’nin teknoloji öncülerinden kıymetli iş birliği

Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM’den donanım ve işletim sistemi alanında Türkiye’de bir birinci Türk...

Türkiye’nin teknoloji öncülerinden kıymetli iş birliği

Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM’den donanım ve işletim sistemi alanında Türkiye’de bir birinci

Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM, yerli ve ulusal tahlillerin yaygınlaştırılması için güçlerini birleştirdi. Türk Telekom’un liderliğinde hayata geçen proje kapsamında Türkiye’nin birinci ve tek yerli bütünleşik donanım ve işletim sistemi tahlili oluşturuldu. Sertifikasyon ve uyumluluk süreci muvaffakiyetle tamamlanan bu çalışma ile işletmelerin muhtaçlık duyduğu kurumsal tahliller için dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM, yerli sunucu ve işletim sistemini birlikte çalıştıran bir projede buluştu. Türk Telekom’un öncülüğünde, yerli Netaş Bulut Sunucu ve TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, Türk Telekom’un altyapısında tüm paydaşlarla birlikte test edildi. Operasyonel ve performans testleri ile sertifikasyon süreçleri muvaffakiyet ile tamamlanan iş birliği sonucunda, Türkiye’nin birinci ve tek yerli bütünleşik donanım ve işletim sistemi tahlili hayata geçirildi.

“Yerli ve ulusal teknolojilerle üretmeye devam edeceğiz”

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, şöyle konuştu: “Yüksek teknoloji eserlerinde dışa bağımlılığın azalması ve bu eserlerin temini için kullanılan sermayenin yurt içinde kalması açısından bu çalışmayı değerli buluyoruz. Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında, Pardus eseri ile oluşturulan bu bütünleşik sistem, açık kaynak kodlu uygulama ve bilgi tabanlarıyla birlikte çalıştırıldı. Yapılan performans testlerinde, hayli âlâ sonuçlar elde edildi. Teknolojiyi toplumun düzgünlük ve yararına hizmet edecek halde geliştiren bir kurum olarak, yerli ve ulusal imkânlarla hayata geçirdiğimiz eser ve hizmetleri ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.”

TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü M. Mirat Satoğlu: “TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde faaliyet gösteren Pardus takımı, Türk Telekom himayesinde gerçekleşen bu değerli iş birliği sayesinde hem Netaş firmasının geliştirdiği yerli sunucumuzun en randımanlı formda çalıştırılması, hem de alandaki kurumsal gereksinimlerle ilgili deneyim birikiminin artması ile kıymetli kazanımlar sağladı. Bu proje kapsamında geliştirilen test ve sertifikasyon yazılımı sayesinde Pardus’un donanım uyumluluğu konusundaki potansiyelini daha somut bir halde göstermiş oluyoruz” biçiminde konuştu.

Netaş Telekom İş Ünitesi Genel Müdürü Bülent Elönü ise projeye ait olarak şunları söyledi: “Ülkemiz için kritik bölümler olan telekomünikasyon, finans, ulaşım ve savunma alanı için güçlü ve yerli bir omurga sağlaması emeliyle dünya performans şampiyonu sunucuyu Netaş Bulut Sunucu markası altında yerlileştirmiştik. Türk Telekom’un öncülüğündeki bir projede, Netaş Bulut Sunucu’yu TÜBİTAK ULAKBİM’e ilişkin ulusal işletim sistemimiz Pardus ile çalıştırdık ve Türkiye’nin birinci ve tek yerli bütünleşik donanım ve işletim sistemi tahlilini oluşturduk. Bu projenin referans olacağına, başka kesimlere yerli ve ulusallık için de ilham vereceğine inanıyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı