Berlin Kültür Festivali Başladı

Almanya‘da çeşitli ülkelerin bir ortaya gelerek kültürlerini tanıttığı Berlin Kültür Şenliği büyük ilgi gördü. Almanya‘nın...

Berlin Kültür Festivali Başladı

Almanya‘da çeşitli ülkelerin bir ortaya gelerek kültürlerini tanıttığı Berlin Kültür Şenliği büyük ilgi gördü.

Almanya‘nın başşehri Berlin’de 1996 yılından beri her yıl düzenlenen Berlin Kültür Şenliği pandemi nedeniyle 3 yıl ortanın akabinde sokak şenlikleriyle başladı. Türklerin ağır olarak yaşadığı Berlin’in Kreuzberg semtinde düzenlenen şenlikte Almanya kültürünün yanı sıra farklı ülkelerdeki kültürel zenginlik tanıtıldı. 4 gün sürecek şenlikte, kentte yaşayan farklı milletlerden ve kültürlerden kümeler, kendi kültürel zenginliklerini sunma fırsatı buldu. Kurulan 300’ün üzerinde stantlarda, dünyanın dört bir yanından yiyecek, içecek, el sanatları, renkli giysiler ve takılar konukların beğenisine sunuldu. Ağır Türk nüfusunun yaşadığı Berlin’de Türkçe müzikler ve Türk mutfağı da şenlikte yerini aldı.

Görsel şölen yaşanacak

Girişin fiyatsız olduğu şenliğe katılanlar, kurulan 4 farklı büyük sahnede, 4 gün boyunca Anadolu cazından Afrobeat’e ve Japon fusion müziğinden mestizo müziğine ve Balkan ritimlerine kadar çeşitli müzik kümelerini, dinleme ve bu müzikler eşliğinde dans edip eğlenme fırsatı bulacak. Dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 100 müzik kümesinin sahne alacağı şenlik, pazar günü gerçekleştirilecek danslı ve müzikli geçit merasimiyle en kalabalık gününü yaşayacak. Geçit merasiminde yaklaşık 5 bin civarında dansçı, müzik eşliğinde rengarenk kültürel kostümlerini giyip yüz binlerce izleyicinin ortasından dans ederek geçecek. Brezilya sambasından, Çin’e mahsus aslan dansına kadar çeşitli dans şovlarının yapılacağı şenlik, pazartesi günü öğlen saatlerinden sonra sona erecek.

Berlin Şenliği, her yıl mayıs ayı sonlarına hakikat, Hıristiyanlığın dünyaya karşı görevlerinin başladığı gün olarak kabul edilen Pfingsten (Hamsin Yortusu) bayramında gerçekleştiriliyor.

Almanya’da pazartesi gününün resmi dini tatil olması nedeniyle pek çok turist şenliği takip etmek üzere Berlin’e akın ediyor. – BERLİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat