Kastamonu’da 10 günlük 2 bozayı, donmak üzereyken bulundu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Karafasıl köyünde hayvancılık yapan Veysel Çifçi, hayvanlarını sulamak için köpekleri ile birlikte...

Kastamonu’da 10 günlük 2 bozayı, donmak üzereyken bulundu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Karafasıl köyünde hayvancılık yapan Veysel Çifçi, hayvanlarını sulamak için köpekleri ile birlikte köy merasına çıktı.

Köpekler merada bulunan kayalık alanda havlamaya başlayınca Veysel Çifçi, köpeklerin reaksiyon verdiği alana yöneldi.

Kayalık alanda köpeklerin yeni doğmuş 2 yavru bozayıya havladığını gören Çifçi, donmak üzere olan yavru bozayıları bulundukları yerden alarak sıcak ve inançlı yere götürdü.

JANDARMAYA BİLDİRİLDİ

Daha gözleri bile açılmamış ve soğuktan titreyen yavru ayıları ısıtan Çiftçi, durumu Pınarbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı gruplarına bildirdi.


MÜŞAHEDE ALTINA ALINDILAR

İhbar üzerine Kastamonu Vilayet Jandarma Komutanlığı Etraf Tabiat ve Hayvanları Muhafaza Timi ve Kastamonu Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Kastamonu Vilayet Şube Müdürlüğü takımları, kısa müddette Karafasıl köyüne giderek yavru ayıları Çiftçi’den teslim aldı.

Takımlar tarafından vilayet merkezine getirilen ve beden sıcaklıkları bir oldukça düşen 2 boz ayı yavrusu çabucak ağır bakım ünitesine alındı. Düşen beden ısılarının olağan istikrara ulaşması için saç kurutma makinesi yardımıyla ısıtılmaya çalışılan yavruların, ömür takviye ünitesine konularak tedavilerine başlanıldı.

Müşahede altına tutulacak olan yavru bozayıların sıhhat durumları denetim edilecek. Tedavileri yapılan ayıların bir yandan da bulundukları alanda annesi aranacak. Yavru ayıların annesi bulunamazsa Sinop’ta bulunan yaban hayvanları rehabilitasyon merkezine gönderilecek.

“GIDALARINI VERİP, GİDİŞATINI DEĞERLENDİRECEĞİZ”

2 erkek yavru kardeş ayıların gözlerinin dahi açılmadığını tabir eden Veteriner Sefa Hebipoğlu, “Muhtemelen yuvalarından alınmış. Annelerinin olmadığı söylendi. Jandarma ve ulusal parklar grupları birlikte getirdi. Birinci müdahaleleri yapılacak. Sonrasında beslenmeleri sağlanırsa şayet rehabilitasyon merkezine sevk edeceğiz. Biz birinci basamakta sıhhat durumlarının güzele gitmesini sağlayacağız. Şu anda stabil duruyorlar lakin beden ısıları düşük olduğu için ağır bakım ünitesinde beden ısılarını yükselteceğiz. Besinlerini verip gidişatını değerlendireceğiz” dedi.


“BİR HAFTA ANNESİ ARANARAK ANNESİNE VERİLMEYE ÇALIŞILACAK”

Hayvanların yaşamsal problemlerinin sona erdiğinde Sinop’a sevk edileceğini kaydeden Hebipoğlu, “Bir hafta annesi aranarak annesine verilmeye çalışılacak. Şayet hakikaten annesi bulunmazda hayatları boyunca ulusal park alanında kalacaklar. Hayatlarını orada devam ettirecekler” diye konuştu.