İş Dünyası Plastik Girişimi’nin İlerleme Raporu Açıkladı

Türkiye’nin birinci ve tek plastik teşebbüsü İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) İlerleme Raporu’na nazaran, 33...

İş Dünyası Plastik Girişimi’nin İlerleme Raporu Açıkladı

Türkiye’nin birinci ve tek plastik teşebbüsü İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) İlerleme Raporu’na nazaran, 33 şirket plastik azaltımı ve kullanımını önlemek ismine 2023 yılına kadar verdikleri taahhütlerde birinci yıl için toplam 41,1 ilerleme kaydederek 17.676 ton azaltım sağladı. Bu azaltım, 40 bin ailenin toplam plastik atımına denk geliyor.

Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD iş birliğinde başlatılan, iş dünyasının plastik kirliliği ile gayretinde ölçülebilir çıktılara ulaşmasını hedefleyen İş Dünyası Plastik Girişimi’nin (İPG) Plastik Taahhütleri İlerleme Raporu’nun sonuçları açıklandı. Türkiye’nin birinci ve tek plastik teşebbüsü İPG İlerleme Raporu’na nazaran, 33 şirket plastik azaltımı ve kullanımını önlemek ismine 2023 yılına kadar verdikleri taahhütlerde birinci yıl için toplamda 41,1 oranında ilerleme sağlamayı başardı. 17.676 tonluk bu azaltım, 40 bin ailenin toplam plastik atımına denk geliyor.

Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve TÜSİAD iş birliği ile hayata geçirilen İPG’de bugüne kadar imzacı 42 şirket, 2023 yılına kadar somut plastik azaltım ve kullanım tedbire taahhütlerini verdi. İlerleme Raporu’nda 2021 yılında 33 şirketin verdiği plastik taahhütlerindeki ilerlemeleri, 2022 yılında birinci sefer taahhüt veren 9 şirketin verdiği taahhütleri ve birebir vakitte şirketlerden uygulama örnekleri yer aldı.

İlerleme Raporu’nu pahalandıran, Global Compact Türkiye İdare Şurası Lideri Ahmet Dördüncü, “İPG birçok teşebbüsten farklı olarak, amaç ve bilgi bazlı bir yaklaşım benimseyerek şirketleri yalnızca taahhüt vermeye değil, bu taahhütlerinde ilerleme kaydetmeye de teşvik ediyor. Süreçte şirketlerin ferdî ilerlemelerini ve teşebbüse dâhil olan tüm şirketlerin toplu tesirini ölçme fırsatı buluyoruz. Teşebbüsü hayata geçirirken bir amacımız de bu hususta çalışan tüm paydaşları bir ortaya getirmek ve kapsayıcı istişare süreçlerini teşvik etmekti. Geçtiğimiz devirde sağladığımız temaslarla bu manada da ilerleme kaydettik” dedi.

Raporda imzacı şirketlerin verdikleri taahhütlerde ilerleme kaydetmesinin sevindirici olmakla birlikte kâfi olmadığının altını çizen SKD Türkiye İdare Heyeti Lideri Ebru Dildar Edin, şu açıklamayı yaptı:

“İPG üyesi şirketlerimizin gerçekleştirdiği taahhüt ölçüsüyle yaklaşık 40 bin ailenin plastik tüketimine denk bir ölçüsü ortadan kaldırıyoruz. 2023 yılı sonunda hedeflediğimiz taahhütlerin gerçekleşmesi ile bu sayı 100 bin ailenin plastik tüketimine denk gelecek. SKD Türkiye olarak plastik kirliliğiyle çaba ve döngüsel iktisada geçişte iş dünyasına yol gösterici olmaya ve rehberlik etmeye devam edeceğiz. Plastik kirliliğiyle çabada döngüsel iktisada geçiş için gerekli değişimin siyasetlerle desteklenmesi ve yeterli uygulamaların teşvik edilmesi bu çabamızı güçlendirecektir.”

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında plastik kirliliğiyle çabayı pahalandıran TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan, “Plastik kirliliği ile uğraşta iş birliğinin ve sinerjinin tesirli sonuçlara ulaşmada çok değerli olduğuna inanıyorum. Kamunun paydaşlığı da iş dünyası için son derece yürek verici bir öge ve İPG’nin önümüzdeki devri için değerli bir itici güç olacaktır” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Etraf İdaresi Genel Müdürlüğü, Döngüsel İktisat ve Atık İdaresi Dairesi Lideri Sadiye Bilgiç Karabulut da İçsel bir motivasyonla ortaya konan İş Dünyası Plastik Girişimi’yle atılan bu somut adımlardan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

RAPORDAN ÖNE ÇIKAN BULGULAR

Türkiye’nin birinci ve tek plastik teşebbüsü olan İPG, ülkemizde plastik kirliliğinin azaltılması amacıyla iş dünyası başta olmak üzere mahallî idareler, kamu kurumları, yatırımcılar, STK’lar, akademi ve vatandaşlardan oluşan plastik paha zincirinin çoklu paydaşlarını bir ortaya getirmesiyle dikkat çekiyor. Raporda ön plana çıkan bulgular şu halde:

  1. İPG imzacıları, plastikler için döngüsel bir iktisada geçişi hedefleyerek 2023 yılına kadar ortak bir vizyon çerçevesinde verilen plastik azaltımı ve kullanımını tedbire taahhütlerinde ilerleme kaydediyor.
  2. İlerlemeler büyük ölçüde tek kullanımlık, sorunlu ve gereksiz plastiklerin azaltımı alanında sağlandı, fakat plastik kirliliği problemine yönelik atılan bu adımların ivmelenmesi bekleniyor.
  3. Plastikler için döngüsel bir iktisada geçişin hızlandırılması hayati kıymet taşıyor.
  4. Sektörel taban gereklilikleri sağlamak için 33 şirket plastik azaltımı ve kullanımını önlemek ismine 2023 yılına kadar verdikleri taahhütlerde birinci yıl için toplamda 41,1 oranında ilerleme kaydederek 17.676 ton azaltım sağladı.
  5. Üretim alanında taahhüt veren şirketler 16.338 ton (92,4), üretim dışı alanda taahhüt veren şirketler 4 ton (0,02), hem üretim hem de üretim dışı alanda taahhüt veren şirketler ise1.334 tonluk (7,4) ilerleme raporladı.
  6. Raporda şirketlerin taahhütlerindeki ilerlemeler; azaltım, tekrar kullanım, geri dönüşüm ile geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir gereç kullanımı olmak üzere 4 başlıkta bedellendiriliyor ve bu başlıklarda uygulama örneklerine ayrıntılı olarak yer veriliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı