Altının gram fiyatı 993 lira seviyesinden değerlendi

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının akabinde 993 lira düzeyinde süreç görüyor. Geçen haftanın son...

Altının gram fiyatı 993 lira seviyesinden değerlendi

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının akabinde 993 lira düzeyinde süreç görüyor. Geçen haftanın son süreç gününde, yatay bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü 987 liradan tamamladı.

ONS ALTININ FİYATI YÜZDE 0,2 ARTTI

Altının gram fiyatı, yeni haftaya ise yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,6 üzerinde 993 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.630 lira, Cumhuriyet altını da 6.655 liradan satılıyor.

Cuma günü yatay seyirle günü 1.660 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,2 artışla 1.663 dolardan süreç görüyor.

PİYASA OYNAKLIĞI DEVAM EDECEK

Analistler, yüksek enflasyon ve faiz ortamının global iktisatta toparlanmayı geciktireceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek, piyasalardaki oynaklığın devam ettiğini kaydetti. Bugün dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin takip edileceğini tabir eden analistler, sistemli olarak yapılan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) idare konseyi toplantısından gelebilecek haberlerin de yatırımcıların odağında bulunduğunu söyledi. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.640 ve 1.620 doların dayanak, 1.680 ve 1700 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi. Öte yandan, yurt içinde açıklanan datalara nazaran, eylülde enflasyon aylık yüzde 3,08 ve yıllık yüzde 83,45 ile beklentilerin altında kaldı.

Kaynak: AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat