Bakan Alım düzenlemeyle ilgili ayrıntısı birinci sefer paylaştı! EYT’li çalışana 5 puan formülü

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT)...

Bakan Alım düzenlemeyle ilgili ayrıntısı birinci sefer paylaştı! EYT’li çalışana 5 puan formülü

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili de değerli açıklamalarda bulundu.

“NET TARİH 8 EYLÜL 1999”

Bilgin, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar fakat eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Fakat işe başlangıcı geri çekmez. O denli bir şey yok” dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım.

“PRİMİ AŞAĞI ÇEKEREK EŞİT DÜZEYE GETİRECEĞİZ”

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, olağan çalışanlara nazaran primlerinin 5 puan yükseldiğini ve patronların EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirten Bakan Alım, buna tahlil olarak, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete olağan çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit düzeye getireceğiz. Yani patrona sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana toplumsal güvenlik takviye primi vereceğiz” açıklamasında bulundu.

“İŞVEREN EYT’LİLERİN KIDEM TAZMİNATINI ÖDEYEBİLMEK İÇİN KREDİ TALEBİNDE BULUNUYOR”

EYT’lilerin kıdem tazminatı konusunda patronun taleplerine de değinen Bakan Alım, “Bu hususta da hükümetin kimi formülleri var” diyerek şunları kaydetti; “Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Zira patron kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıyeten kıdem tazminatı ödemesini patron çalışanıyla kendi ortasında anlaşarak taksitlendirebilir. Patron EYT’lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Lakin Hükumet bu hususa sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının patron tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.