Huawei’in toplam 14 bin dolar ödüllü uygulama geliştirme yarışması sonuçlandı

Huawei, Türkiye’deki 20. yılında genç yeteneklerin bilişim kesimine kazandırılmasına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Huawei Türkiye,...

Huawei’in toplam 14 bin dolar ödüllü uygulama geliştirme yarışması sonuçlandı

Huawei, Türkiye’deki 20. yılında genç yeteneklerin bilişim kesimine kazandırılmasına yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Huawei Türkiye, birinci defa Çin dışında gerçekleştirilen memleketler arası bulut uygulama geliştirme yarışı Huawei Cloud Developer Competition’ın tertibini üstlendi. Toplam 14 bin dolar ödüllü müsabakanın ödül merasimi, 7 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen HDC.Cloud Days etkinliğinde yapıldı.

Huawei, Türkiye’deki bilişim ekosistemine katkı sağlamak hedefiyle yetenekli yazılım ve uygulama geliştiricilerin eğitimine takviye olurken, farklı kategorilerdeki müsabakalarla da yeni yetenekleri teşvik ediyor. Şirketin bu emelle düzenlediği müsabakalardan biri olan “Huawei Cloud Developer Competition”, bulut bilişim alanında yazılım ve uygulama geliştiren yetenekleri bir ortaya getirdi.

Başvuru süreci Temmuz ayında başlayan müsabaka, Çin dışında birinci sefer ülkemizde, Huawei Türkiye tertibinde gerçekleştirildi. Huawei’in geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle birlikte, yıl sonunda Türkiye’de kullanıma açılması beklenen Huawei CLOUD servislerinin de kullanımını teşvik eden “Huawei Cloud Developer Competition” tertibine, 150 yazılımcı başvurdu. Ön eleme sonucunda 15 yarışmacının yola devam ettiği gayrette, 6 proje finale kalmaya hak kazandı.

Yarışmaya katılan yazılımcılardan; Bronix “Cooperor App”, A2 Technology “Cloud AI Guard Eye”, DDTECH “Identitiy Verification”, Tiersuite “Smart Home For Pet”, Berke Sönmez “Event Notifier Bot” ve Ramazan Bülbül “EPET” projeleriyle finale kalmaya hak kazandılar. Finale kalan 6 projenin heyet sunumları Huawei Türkiye ofisinde gerçekleştirilirken, müsabaka sonunda finalistler, toplam 14 bin dolarlık mükafatın sahibi oldu.

Huawei CLOUD servisleri HDC.Cloud Days etkinliğinde tanıtıldı

Huawei’n Türkiye’deki bulut bilişim odaklı etkinliklerinden biri olan “HDC.Cloud Days”, 7 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Huawei Cloud Bölge Lideri Frank Machao, “Gartner’ın yayınladığı rapora nazaran Huawei genel bulut servisleri, 2020 yılında IaaS (altyapı servisleri) pazarındaki hissesi prestijiyle memleketler arası sıralamada beşinci, Çin’de ise ikinci sırada yer alıyor. Huawei bu kategoride, yıllık bazda 100’ün üzerindeki büyüme oranıyla, en süratli büyüyen şirket pozisyonunda yer alıyor. Huawei CLOUD, dünya çapında 38 binden fazla iş ortağına sahip. Bunun yanı sıra Huawei, bugüne kadar 3 milyon geliştirici ile birlikte bulut bilişim pazarına; 7.400’den fazla uygulama, 220’den fazla bulut hizmeti ve toplam 210 farklı tahlil sundu” dedi.

Machao: “Türkiye Bulut ekosistemi için beş yıl içinde, 10 bin uygulama geliştiricisi yetiştirmeyi planlıyoruz”

Frank Machao, lokal bulut ekosistemini geliştirirken nitelikli uygulama geliştiricilerin yetiştirilmesinin kıymetine vurgu yaparak; “Önümüzdeki beş yıl içinde; Huawei CLOUD Geliştirme Programı, SPARK programı, uygulama geliştirme yarışları, yazılım ve uygulama geliştirme forumları ve üniversitelerle ortaklaşa gerçekleştirilecek inovasyon projeleriyle, Türkiye bulut bilişim kesimi özelinde 10 bin genel bulut geliştiricisi ve 1.000 sertifikalı mühendis yetiştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Türkiye bulut servisleri için yeni bir başlangıç

“Huawei, 20 yıldır Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. Huawei için 2022 yılı, tıpkı vakitte Huawei CLOUD servislerinin Türkiye’deki resmi başlangıç dönemidir” diyen Machao kelamlarına şöyle devam etti; “Bu yılın başında Türkiye’deki müşterilerimiz için birinci hesap kayıtlarını açtık. Eylül ayında Türkçe lisan portalını yayına aldık. Ocak 2023’te ise sistemi İstanbul sunucusu üzerinden, Türkiye’deki müşterilerimizin hizmetine açma imkanına sahip olabileceğiz.”

Uygulama geliştiriciler ve Huawei iş ortaklarının da dahil olduğu 120 kişinin iştirakiyle gerçekleşen HDC.Cloud Days aktifliği, https://www.youtube.com/watch?v=WTxxekRIfiw adresi üzerinden de canlı olarak yayınlandı. Teknik sunumların yanı sıra, Huawei’in bulut bilişim alanındaki iş ortakları Emakin ve DDTECH firmalarının sunumlarıyla devam eden aktifliğin sonunda, “Huawei Cloud Developer Competition” yarışı ödül merasimi düzenlendi. HDC.Cloud Days önümüzdeki günlerde, Dubai ve Paris buluşmalarıyla devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı