Uzm Dr. Kapan: “MS hastalığı erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülür”

Uzm Dr. Kapan: “MS hastalığı erkeklere oranla bayanlarda 2 kat daha fazla görülür” ELAZIĞ Elazığ...

Uzm Dr. Kapan: “MS hastalığı erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülür”

Uzm Dr. Kapan: “MS hastalığı erkeklere oranla bayanlarda 2 kat daha fazla görülür”

ELAZIĞ Elazığ Mediline Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Oktay Kapan, 30 Mayıs Dünya MS Günü hasebiyle açıklamalarda bulunarak, MS hastalığının erkeklere oranla bayanlarda 2 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Elazığ Mediline Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Oktay Kapan, MS hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. 30 Mayısın Dünya MS Günü olduğunu aktaran Uzm. Dr. Oktay Kapan, “Halk ortasında MS olarak bilinen multiple skleroz, hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma bozukluğu ve görme bozuklukları üzere farklı belirtiler ile birlikte kendini gösteren ataklar halinde erkeklere oranla bayanlarda iki kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Genç bayanları daha sık tutan bir rahatsızlıktır. Son vakitlerde sıkça görülen ve sıklığı giderek artan nörolojik bir hastalıktır. MS hastalığının belirtileri ve tedavisi bireye özeldir. Misal biçimde gelişen ve birebir bulguları seyreden iki hasta bulabilmek mümkün değildir. Hastalığın bireyin kendisi ve hastalar ortasında farklı seyretmesi hastalığın zamanlamasını, beyinde tuttuğu yeri ve bulguların şiddeti farklı kılmaktadır. Genel olarak MS’li olgularda beynin yahut omuriliğin denetim ettiği bir işlevin tam yahut kısmi kaybı kelam konusudur” dedi.

“MS Belirtileri şahsa nazaran değişebilmektedir”

MS hastalığının belirtilerinden de bahseden Uzm. Dr. Kapan, “MS hastalığının belirtileri şahsa nazaran değişebilmektedir. MS’li hastalar sayacağım belirtilerden rastgele birini, ataklar, düzelmeler yahut yavaş yavaş gelişen seyir izleyerek yaşayabilirler. Bunlar, uyuşukluk, karıncalaşma, iğneleşme, kaslarda spazm, kas sertliği, kramp, ağrı, güç kaybı ve bu güç kaybı bedenin bir tarafındaki kol ve bacakta yahut her iki bacakta birden olabilir, idrar kaçırma, idrara çok sıkışma, kabızlık, konuşma bozuklukları, cinsel işlev bozukluğu, istikrar kaybı, bulantı, kusma, yorgunluk, depresif his durumu, kısa vadeli hafıza bozukluğu ve yutma zorluğunu da sayabiliriz. MS’li bir hastanın birinci belirtileri kol ya da bacakta kuvvet azalması ve güçsüzlük şikayeti ile başlar. MS’li hastalar çoklukla duygusal bozuklukları, bulanık görme, istikrar bozuklukları, çift görme üzere belirtilerle doktora başvururlar. MS hastalığının belirtilerinin her hastada birbirinden farklı olabileceğini akılda tutmak gerekir. En besbelli MS belirtileri halsizlik yüzde yahut bedende uyuşma, karıncalaşma, hissizlik, yorgunluk, istikrar sorunları, kas sertleşmesi, konuşma bozukluğu, bağırsak yahut idrar torbası sorunları, istikrarsız yürüme yani ataksi, cinsel fonksiyon sıkıntıları, ısıya hassasiyet ve kısa vadeli hafıza meseleleri biçiminde sıralanabilir. Birdenbire ortaya çıkan ve birkaç gün sürüp düzelen görme konuşma meseleleri ya da kişinin yazısının berbatlaşması üzere belirtilerde MS yani multiple skleroz hastalığının işareti olabilir. Bu cins hastalarda değerli olan erken teşhis ve erken tedavidir” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu – Sıhhat