Mercedes-EQ’nin sportif sedanı EQE Türkiye’de

Mercedes-EQ markasının lüks sedanı EQS’in akabinde, elektrikli araçlara özel EVA2 ismindeki elektrik mimarisine dayanan bir...

Mercedes-EQ’nin sportif sedanı EQE Türkiye’de

Mercedes-EQ markasının lüks sedanı EQS’in akabinde, elektrikli araçlara özel EVA2 ismindeki elektrik mimarisine dayanan bir sonraki modeli Yeni EQE, IAA MOBILITY 2021’deki dünya lansmanının akabinde, Türkiye yollarındaki yerini almaya hazır.

Sportif üst sınıf sedan, EQS’in tüm temel fonksiyonlarını daha kompakt bir oluşumla sunuyor. Yeni EQE, birinci etapta 292 HP (215 kW) gücündeki EQE 350+ (WLTP’ye nazaran güç tüketimi: 18,7-15,9 kWsa/100 km; CO2 emisyonu: 0 gr/km) ve 625 HP (460 kW) gücündeki Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ versiyonlarıyla satışa sunuluyor. EQE 350+, 292 HP gücündeki elektromotoruyla WLTP’ye nazaran 613 kilometreye kadar menzil sunabiliyor. Arabanın üretimi, dünya pazarı için Bremen’de, Çin pazarı içinse Pekin’de yapılıyor.

EQC ve EQS’in akabinde Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanan EQE’nin başlangıç fiyatı 2 milyon 379 bin 500 TL olarak belirlendi.

İlerici lüks ile üst sınıf

Mercedes-EQ’nun tüm karakteristik ögelerini taşıyan EQE, kavisli sınırlar ve önde konumlandırılan kabin tasarımı (Cab-Forward) ile sportif, ‘amaca yönelik bir tasarım’ sunuyor. Duyusal saflık; cömertçe şekillendirilen yüzeyler, azaltılan ek yerleri ve kesintisiz geçişlerle yansıtılıyor. Ön ve art tampon-tekerlek arası kısa tutulurken, art kısımda keskin bir spoyler ile dinamizm destekleniyor. Gövdeyle tıpkı hizada olan 19 ila 21 inçlik jantlar, kaslı omuz çizgisiyle birlikte EQE’ye atletik bir görünüm kazandırıyor.

Elektrikli arabalara özgün tasarım

Yenilikçi farlar ve siyah radyatör ızgarası Mercedes-EQ kuşağının yeni üyesi EQE’ye atletik bir yüz kazandırıyor. Yalnızca eşsiz bir görünüm sunmakla kalmayan siyah radyatör ızgarası birebir vakitte ultrason, kamera ve radar üzere sürüş dayanak sistemlerinin çeşitli sensörlerine konut sahipliği yaparak değerli bir sorumluluk da üstleniyor. Aracın karakteristik dizaynını yansıtan gündüz LED’lerine ek olarak gece sürüşünüze dayanak olan DIGITAL LIGHT farlar standart olarak sunuluyor.

Çarpıcı dış tasarım

Çerçevesiz, coupé gibisi kapılara sahip aerodinamik siluet ve yüksek, güçlü omuz çizgisi, özgün tasarım öğesi olarak öne çıkıyor. Aerodinamik ve aeroakustik olarak optimize edilen yan aynalar omuz çizgisine sabitleniyor. Krom vurgular, camların yay çizgisiyle tasarım ve silueti tamamlıyor.

Geniş iç yer

EQS’e nazaran daha kompakt olarak tasarlanan EQE, 3.120 milimetre ile EQS’ten 90 milimetre daha kısa dingil uzaklığına sahip. Yeni EQE, CLS ile benzeri dış boyutlar ortaya koyuyor. CLS’ye emsal olarak sabit bir art cam ve bagaj kapağı bulunuyor. İç boyutlar, örneğin öndeki omuz boşluğu (+27 mm) yahut iç uzunluk (+80 mm) açısından şimdiki E-Serisi’nin (213 model serisi) boyutlarından fazlası sunuluyor. E-Serisi’ne oranla 65 santim daha yüksek oturma konumuna sahip olan EQE’nin bagaj hacmi ise 430 litre.

613 kilometreyi bulan menzil

EQE, 292 HP (215 kW) gücündeki EQE 350+ ve 625 HP (460 kW)’lik Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ olmak üzere birinci etapta iki farklı versiyonla piyasaya sürülüyor. Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+, Mercedes-AMG’nin elektrikli sürüş performansı için en üst seviyeyi oluşturuyor. EQE 350+’nın bataryası yaklaşık 90 kWsa kullanılabilir güç kapasitesine sahip olup WLTP’ye nazaran 613 km’ye kadar menzil sunuyor.

Havalı süspansiyon ve art aks yönlendirme

Dört kollu ön süspansiyon ve çok kollu art süspansiyona sahip yeni EQE’nin süspansiyonu, tasarım olarak yeni S-Serisi ile benzeşiyor. EQE, opsiyon olarak ADS+ adaptif süspansiyon sistemine sahip AIRMATIC havalı süspansiyon ile tercih doğrultusunda donatılabiliyor. Standart olarak sunulan art aks yönlendirme ile EQE, kent içinde kompakt bir araba kadar yüksek hareket kabiliyeti sunuyor. 10 dereceye kadar açıya sahip art aks yönlendirme ile dönüş çapı 12,5 metreden 10,7 metreye düşürülüyor.

İç yerde yüksek kaliteli pak hava

Mercedes-Benz, ENERGIZING AIR CONTROL Plus paketi ve HEPA filtresi ile EQE’de kapsamlı bir hava kalitesi tahlili sunuyor. Sistem, filtre, sensörler, denetim ekranı ve klimadan oluşuyor. HEPA filtre, yüksek filtreleme düzeyiyle dışarıdan gelen partikülleri, polenleri ve öbür hususları hapsediyor. Faal karbon kaplama, kükürt dioksit ve nitrojen oksitlerin yanı sıra iç yerdeki kokuları da azaltıyor. 2021 yılında Avusturya Araştırma ve Test Enstitüsü (OFI), isteğe bağlı olan bu özelliği sağlayan kabin hava filtresi virüs ve bakterileri uygun formda filtrelediği için Mercedes-Benz’i “OFI CERT” ZG 250-1 sertifikasıyla ödüllendirdi.

Ön iklimlendirme özelliği ile sürüş öncesinde içerideki havayı temizlemek de mümkün. Aracın içindeki ve dışındaki partikül bedelleri klima ekranında gösteriliyor. Dış hava kalitesi düşük olduğunda, sistem otomatik olarak iç sirkülasyon moduna geçerken yan camları yahut açılır tavanı kapatmayı da önerebiliyor.

Elektrikli akıllı navigasyon

Elektrikli Akıllı Navigasyon, şarj durakları da dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olarak en süratli ve en uygun rotayı planlıyor, sürüş usulündeki değişikliğe dinamik olarak reaksiyon veriyor. Buna MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sisteminde mevcut batarya kapasitesinin, şarj olmadan başlangıç noktasına dönmek için kâfi olup olmadığı bilgisinin görselleştirmesi de dahil. Rota hesaplamasında, rotaya manuel olarak eklenen şarj istasyonları tercih ediliyor.

İsteğe bağlı MBUX Hyperscreen ile kokpitte ekran zenginliği

Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+’ta standart olarak sunulan MBUX Hyperscreen ile aracın iç yerinde üç ekran, bir cam panel altında birleşerek tek ekran üzere görünüyor. Bağımsız orta yüze sahip olan 12,3 inçlik OLED ekran, öndeki yolcular için seyahati daha eğlenceli hale getiriyor. Şoförün, yolcunun önündeki ekranına bakıp bakmadığını algılayan kamera tabanlı engelleme sistemi mevcut. Bu durumda sistem, şoför sürüş esnasında yandaki ekrana baktığında dinamik içeriği şoför için otomatik olarak karartıyor.

MBUX liderliğini koruyor

Kısa mühlet evvel EQS ile tanıtılan yeni jenerasyon MBUX, EQE’de de yer alıyor ve bilgi-eğlence, konfor ve araç fonksiyonu için çok sayıda şahsileştirilmiş teklifte bulunuyor. Sıfır katmanlı tasarımı sayesinde kullanıcının alt menüler ortasında gezinmesi yahut sesli komut vermesi gerekmiyor. En değerli uygulamalar, duruma bağlı olarak en görünür alanda sunuluyor. Böylece EQE sürücüsü karmaşık süreçlerden kurtuluyor.

Birçok durumda dayanak sağlayan sürüş sistemleri

EQE, pek çok fonksiyon ile donatılmış olan yeni sürüş dayanak sistemine sahip. ATTENTION ASSIST’in hafif uyuklama uyarısı (MBUX Hyperscreen ile) bunlardan biri. Sistem, kamera ile şoförün göz kapağı hareketlerini tahlil ediyor. Şoför, önünde yer alan ekrandan sürüş takviye bilgilerine kolay kolay ulaşabiliyor.

Verimli güç-aktarma sistemi

Tüm EQE versiyonlarının art aksında elektrikli güç-aktarma sistemi (eATS) bulunuyor. 4MATIC versiyonlarında ayrıyeten ön aksta da bir eATS bulunuyor. Elektromotorlar, daima tahrik edilen senkron motorlar PSM ile AC motorun rotoru kalıcı mıknatıslarla donatılıyor, böylelikle güç dayanağına gerek kalmıyor. Bu tasarım, yüksek güç yoğunluğu, verimlilik ve güç sabitliği üzere avantajlar sunuyor. Art akstaki motorda uygulanan ve her biri üç fazlı iki sargıdan oluşan altı fazlı tasarım, güçlü bir yapıyı beraberinde getiriyor.

EQE 350+’da lityum iyon batarya on modülden oluşuyor ve 90 kWsa enerjiyi kullanıma sunuyor. Şirket içinde geliştirilen yenilikçi batarya idaresi yazılımı, servis güncellemelerine müsaade veriyor. Böylelikle, EQE’nin güç idaresi hayat döngüsü boyunca aktüel kalıyor.

Yeni jenerasyon bataryada, hücre kimyasının sürdürülebilirliği açısından değerli bir adım atıldı. Optimize edilen faal gereç, 8: 1: 1 oranında nikel, kobalt ve manganezden oluşuyor. Bu, kobalt içeriğini yüzde 10’un altına düşürüyor. Geri dönüşümün optimizasyonu, Mercedes-Benz batarya stratejisinin kıymetli bir ayağını oluşturuyor.

Daima yüksek performans ve kesintisiz hızlanma, EQE’nin sürüş ideolojisini karakterize ediyor. Gelişmiş güç-aktarma sistemi, güç geri-kazanım üzere farklı güç verimliliği tahlillerini bünyesinde barındırıyor. Yüksek voltajlı batarya, çok çalışma yahut fren modunda mekanik dönme hareketinin elektrik gücüne dönüştürülmesiyle şarj ediliyor. Şoför, yavaşlamayı üç etapta (D+, D, D-) ayarlayabiliyor ve ayrıyeten direksiyon simidinin gerisindeki kulakçıklarla süzülme fonksiyonunu manuel olarak seçebiliyor yahut DAuto modunu da kullanabiliyor.

ECO Assist duruma nazaran optimize edilmiş düzgünleşme sunuyor. Yavaşlama en verimli sürüşü sağlamak üzere ağırlaşıyor yahut azalıyor. Ayrıyeten önde tespit edilen araçlar için reküperatif yavaşlama da uygulanıyor. Reküperatif yavaşlama, örneğin trafik ışıklarında aracı durdurarak sürücüyü destekliyor. Frene basmak zorunda kalmayan şoför, sözün tam manasıyla tek pedallı sürüşün keyfini sürüyor.

Yüksek akustik ve titreşim konforu ile kontrast ses tecrübeleri

Bagaj kapağına sahip bir sedan olarak EQE, gürültü, titreşim, rijitlik üzere üst seviye NVH (Gürültü/Titreşim/Rijitlik) konforu sunmak üzere gelişmiş tahlillerle donatılıyor. Elektrikli güç-aktarma sisteminde (eATS), mıknatıslar ve rotorların içinde NVH (Gürültü/Titreşim/Rijitlik) için optimize edilen tahliller kullanılıyor. Ayrıyeten, eATS’nin her yerinde NVH (Gürültü/Titreşim/Rijitlik) örtüsü biçiminde özel bir köpük bulunuyor.

Son derece tesirli yay/kütle bileşenleri, ön camın altındaki traversten bagaj tabanına kadar kesintisiz ses yalıtımı sağlıyor. Ham gövde basamağında çok sayıda taşıyıcıya akustik köpükler yerleştiriliyor.

EQE ile sürüşler, akustik bir tecrübeye dönüşüyor. Burmester 3D surround ses sistemi, EQE Silver Waves ve Vivid Flux olmak üzere iki ses ortamı sunuyor. Silver Waves duyusal ve pak bir ses sunarken KONUT meraklılarına yönelik Vivid Flux, kristalimsi, sentetik fakat insani bir ses sunuyor. Ses tecrübeleri merkezi ekrandan seçilebiliyor yahut kapatılabiliyor.

İleri düzeyde pasif ve etkin güvenlik

Bilhassa kaza güvenliği olmak üzere “Bütünsel Güvenlik İlkeleri” her vakit geçerli. Öbür tüm Mercedes-Benz modelleri üzere, EQE de sağlam bir yolcu kabinine, özel deformasyon bölgelerine ve PRE-SAFE dahil, çağdaş güvenlik sistemlerine sahip.

EQE’nin büsbütün elektrikli bir platform üzerinde yükseliyor olması, güvenlik konsepti için yeni tasarım imkanları da sağlıyor. Örneğin, alt gövdede çarpmaya karşı muhafazalı alanda batarya montajı için uygun bir alan bulunuyor. Ayrıyeten büyük bir motor bloğu olmadığından, önden çarpışma davranışları daha da yeterli modellenebiliyor. Standart çarpışma testlerine ek olarak, aracın çeşitli ek yük durumlarındaki performansı doğrulandı ve Araç Güvenliği Teknoloji Merkezi’nde (TFS) kapsamlı bileşen testleri yapıldı.

>

Carmedya.com / Araba